Si për të trajtuar kropyvyankuKur kosheret ndodhin në lëkurë duket nxituar kuq pak, nëse ka marrë djegur acaroj. Kështu emrin. Shpesh popping blisters dhe lëkura dhe mukoza të fillojnë të kruar. Si për të trajtuar urtikaria dhe për të parandaluar përsëritjen?
Zakonisht skuqjen e lëkurës janë të shpejtë të mjaftueshme gjatë ditës. Ndonjëherë ky fenomen i vetëm. Por ndonjëherë sëmundja më kujton mjaft rregullisht.

Shkaqet e urtikariealergji në ushqim - një nga arsyet më të zakonshme janë të detyruar të kërkojnë mënyra efektive për të trajtuar koshere. Ushqime të zakonshme që shkaktojnë sëmundje - çokollatë, arra, disa fruta apo manaferrat;

shpesh një reagim ndaj përdorimit të produkteve, të cilat përfshijnë preservatives masive, ngjyra dhe shtesa të tjera;
nevoja për të trajtuar sëmundje të shkaktuara nga kafshimet e insekteve apo është pasojë e parazitëve që jetojnë në trup;
shpesh shkaku i skuqjen - rezultat i stresit;
aspirina, penicilinë, naproxen, ibuprofen, medikamente për të ulur ose rritja e tensionit të gjakut mund të shkaktojë një skuqje të lëkurës;
nevoja për të trajtuar koshere shkaktuara nga alergji ndaj poleneve të luleve, ndryshimet e papritura në temperaturë për të ngrohur apo të ftohtë. Dhe edhe kontakt me lëkurën në rrezet e diellit;

Forma kronike zakonisht i lidhur me sëmundjet e organeve të brendshme - ulcera në stomak ose gastrit, mëlçisë, veshkave, çrregullimeve të ndryshme metabolike, duke përfshirë anomalitë në gjëndrën tiroide.

Simptomat dhe format e urtikarie


Si rezultat i alergjive nën histamine tepërt rrit pėrshkueshmėrisė e mureve të enëve të gjakut. Për shkak të lagështisë nga gjaku i cili intensivisht ushqen indet përreth. Nuk janë blisters dhe ënjtje në pjesë të ndryshme të trupit. Shitje të veçantë të dhënë shpërthimet në vendet e kontaktit të ngushtë të lëkurës dhe veshjeve. Në qoftë se njolla shfaq në stomak ose mukozën e zorrëve, ndonjëherë nauze dhe vjellje.

Është e rekomanduar që të konsultoheni me një mjek nëse:
ka përzier dhe të vjella, marramendje, frymëmarrja bëhet e vështirë;
simptomet vazhdojnë pas koshere trajtimit;
simptomet vazhdojnë për një javë;
fyt fryrë.
Në formën akute të sëmundjes manifestohet si skuqje të lëkurës që kap tërë trupin ose prek një zonë të vogël.
Forma kronike zgjat aq sa duhet. Ose të shfaqet disa herë në muaj. Nëse keni qenë të prekur enët vendosura thellë në trup, blisters janë shumë të mëdha. Në këtë rast, diagnostikuar Angioedema (Angioedema). Shumica Angioedema ndikon në pëlhurë të lirshme - faqet, buzët, mukozës dhe organet gjenitale. Në mënyrë tipike, ai shpejt kalon.

Çfarë ju duhet të dini në lidhje me trajtimin e koshere
Duke marrë trajtimin e mjeteve juridike popullore urtikarie ose duke përdorur medikamente duhet të kuptohet se trajtimi vetëm heq simptomat. Quite sëmundja nuk trajtohet.
Kur trajtohen me ilaçe, ju duhet të përdorni antihistamines. Në raste të rënda treguar marrjes steroid. Edhe në formën kronike të alergjen i madh nuk mund të zbulojë.
Për të zvogëluar kruarje, ajo është e rekomanduar për të trajtuar zonën e prekur me vodka ose 2% S alkool salicili. Duke rritur temperaturën apo formimin e një numri të madh të flluska është më mirë që të konsultoheni me mjekun.

Komplikimet e urtikarie
Në qoftë se njolla është formuar në gojë dhe fyt, vështirësi në frymëmarrje ndodh. Në raste të rralla ka shok anafilaktik (anaphylaxis). Veprimi i Shtetit lidhur me alergjen të përsëritura, duke rezultuar në rritjen dramatike ndjeshmëri të trupit. Duket e vështirë për të marrë frymë, presioni bie, pacienti humb vetëdijen. Ka nevojë për kujdes mjekësor urgjent.

Si për të trajtuar mjetet juridike popullore urtikaria


Për të eliminuar kruarje dhe për të promovuar shërimin e rekomanduar shtrydhur kopër lëng. Ata pecetë moisturize dhe trajtuar, duke i dhënë gjysmë ore në zonat e prekura.

Ju mund të trajtojnë procedurat e ujit (dush) duke moçal infuzion. Kjo masë gjithashtu ju ndihmon të përballen me simptomat, reduktuar kruarje dhe skuqje të lëkurës. Merrni 1st.l. mbush me ujë dhe derdhi një pintë ujë të valë. Infuzion është shtuar në banjo.
Një mënyrë efektive për të trajtuar sëmundjen - për të përdorur lëng të tërfili kuqe. Fllad lëng nxjerrë është aplikuar në inflorescences zonat itchy, dhe pastaj pas disa kohë larë me ujë.
Treat skuqje acaroj. Me lule infuzion hithër duhet të jenë të përgatitur, duke marrë dy lugë dhe zavaryvshy filxhan ujë të valë e tyre. Pas këmbëngulur për 3 orë për të marrë një gjysmë gotë tri herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies.

Lulet janë të vdekur-hithër gjithashtu të ndihmojë të sjellë alergeneve pastrohet në mënyrë të gjakut. Për të përgatitur infuzion terapeutik për të derdh një lugë gjelle lule filxhan ujë të valë dhe mbush për gjysmë ore pas tendosje. Trajtojnë sëmundje, duke marrë një gjysmë gotë tri herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies.