Si për të trajtuar mastopathy


Një regjim i sëmundjes, e cila do të përshtaten të gjitha gratë, nuk ekziston. Si për të trajtuar mastopathy njohur mjekun mammologist me përvojë, i cili do të zgjedhë të drejtën plan individual terapi të përshtatshme. Çdo rast kërkon analizë të veçantë dhe qasje. Kjo çështje e rëndësishme duhet të besojnë njohuritë e profesionistëve të aftë, të cilët do të vijnë për të tërësisht pyetje trajtimin dhe për të gjetur metoda më efektive. Vetë-mjekim në këtë situatë është nën kërcënim. Vetëm punonjësi kompetent i qendrës mjekësore do të jetë në gjendje të duhur të inspektuar gruaja vënë diagnozën dhe për të ndihmuar në marrjen e shpëtoj të sëmundjes. Treat mastopathy marra në kombinim, të cilat mund të përbëhet nga zëvendësimin terapi hormon, nonhormonal, një pjesë e vogël e femrave të detyruar të përdorë për kirurgji.


Si për të trajtuar mastopathy?


Metoda që nuk i përkasin trajtimin hormonal e mastitë:
Është dietë e saktë
Një numër i madh i vëzhgimeve klinike lejuara për të zbuluar se një nga shkaqet e mastitit është prania në produktet dietë, të cilat përmbajnë methylxanthines. Ato mund të gjenden në produktet e kafe, çaj, kakao, çokollatë. Me përjashtim të këtyre produkteve nga dietën e përditshme, dhimbja është shumë më e reduktuar dhe gjëndra bllokimi i qumështit nuk do të jetë aq intensive. Aktiviteti i traktit gastrointestinal nuk është vendi i fundit në shëndetin e gjinjve. Prandaj është e nevojshme për të normalizuar lëvizshmëri, të shpëtoj nga prania e kapsllëk kronik, të çojë në microbiocenosis normale të zorrëve. Për këtë qëllim, çdo ditë ju merrni ushqim që është i pasur me fibra, produktet e qumështit, të pini rreth 2 litra ujë në ditë. Shkelja e sekretimit estrogjenit mund të çojë në zhvillimin e mastitit. Që ata janë përdorur në mëlçi, çdo mosfunksionim i trupit ndikojnë në pastrimin e hormoneve në trup. Për funksionimin normal të mëlçisë për të përjashtuar ushqimet yndyrore dhe pije alkoolike duhet të fillojë të marrë vitamina që i përkasin grupit të artit.

Një atribut i rëndësishëm - të brendshme
Pjesëmarrja në formë të gabuar të trupit sytjena dhe madhësi të papërshtatshme mund të çojë në çrregullime të microcirculation në këtë fushë dhe çrregullime metabolike. Prandaj, përzgjedhja kompetent i kësaj veshjet do të ndihmojë në parandalimin e pasojave negative.
Përdorimi i vitaminave
Për të reduktuar simptomat e mastitit është e rëndësishme për të marrë vitaminat, sepse ata kanë një ndikim pozitiv në një numër të çështjeve jetike. Këto përfshijnë nivelin e hormoneve të caktuara në metabolizmin e trupit, statusin funksional i vezoreve, një gjendje e sistemit nervor, tiroide, funksionimin normal të sistemit imunitar. Në trajtimin e kësaj sëmundjeje është e rëndësishme për të përfshirë format e ndryshme të vitaminave të grupeve B, A, C, që përmirësojnë microcirculation dhe të reduktuar ënjtje indeve gjëndër promovon vitaminë P, në askorutin të veçantë të mos jetë e tepërt për të përfshirë në stilin e të hahet fruta që përmbajnë atë ( trëndafili ose currants zi, për shembull).

Ilaçe homeopatike
Shpesh, mjekët rekomandojnë droga të tilla, ata i themeluar veten në trajtimin e mastitit përmes përmbajtjes së pasur me vitamina, mikroelemente, antioksidantë. Efekti Përbërja e favorshme në indin e gjirit.
Terapi Soothing
Gjëndrrat e qumështit janë mjaft të prirur për stres. Lodhje e rëndësishme, stresi përkeqësojnë dhimbje gjoksi. Nëse statusi psychoemotional e grave kërkon përdorimin e drogës qetësues, ajo do të përmirësojë ndjeshëm gjendjen e gjëndrrat e qumështit. Ju mund të përdorni bimor, tinktura, tableta.

Medikamente për të përmirësuar qarkullimin e gjakut
Studimi thermographic e grave me mastopathy shpesh zbulojnë ndryshimet lokale në rrjedhjen e gjakut, shpesh një shkelje e rrjedhjes së gjakut nga venat. Në situata të tilla, disa ekspertë rekomandojnë marrjen e vitaminës P ose produktet që përmbajnë atë. Kjo qasje përmirëson microcirculation dhe ndihmon në uljen ënjtje lokale në gjëndra. Rezultati i këtij terapi provuar me hulumtimet përsëritura termohrafycheskymy.
Terapia Hormone Inflamacioni i gjirit
Mastopatia gjirit - patologji natyra hormonal, e cila është për shkak të sintezës së progesterone, estrogjenit, Hormoni dhe substancave të tjera biologjikisht aktive. Prandaj, në shumicën e rasteve ilaçet drejton veprimin e saj për të stabilizuar arsimimin e përbërësve biologjikisht aktive e mësipërme. Për këtë qëllim, ilaçe të përdorura tabletë kontraceptive, antyэstrahenы, progestins, barna që pengojnë tajitje e Hormoni dhe më shumë. Zgjedhja e barnave të bëra nga një mjek i bazuar në hormone serum parametrave biokimike. Përmirësuar gjendjen e punës, duke ndryshuar stilin e jetës. Ajo duhet të përjashtojë alkoolit, pirja e duhanit, aktiviteti fizik duhet të bëjë, të eliminuar stresin, normalizimin e gjumit. Përfitimi Immunotherapy: përdorimi i infuzione Schisandra, Siberian xhensen, enzimë gjithashtu e rekomanduar ndonjëherë (vobэnzym).

Kushti i gjirit ndikon në jetën e çdo gruaje. Për gjoks ishte e shëndetshme për të që të kujdesen, testet periodike, domethënë mamografisë dhe gjirit ultratinguj, dhe ndiqni regimens saktë trajtimit të rekomanduar nga mjeku juaj.