Si për të trajtuar dhimbje të ulët mbrapa në akute


Duke u përgjigjur në pyetjen se si për të trajtuar dhimbje të ulët mbrapa, ju duhet të themi menjëherë se trajtimi i këtij patologjisë origjinës degjenerative duhet të jetë gjithëpërfshirës, ​​dhe në të njëjtën kohë lehtëson gjendjen e pacientit pengon përparimin e sëmundjes.


Osteokondroza
Tabela e përmbajtjeve:Trajtim të drogës e osteoarthritis
Trajtimi i osteoarthritis në shtëpi
Kirurgji

Trajtim të drogës e osteoarthritis


Detyrat kryesore zgjidhur nga terapi mjekim janë:

lehtësim dhimbje;
lehtësimin inflamacion të rrënjëve nervore;
relaksim i muskujve vrullshëm
Restaurimi i kërc prekur;
përmirësimin e qarkullimit lokal të gjakut.Metodat kryesore të përdorimit të droga ne trajtimin e osteoartritit jane:oral (me gojë);
parenteral (injeksion);
lokale (fasha dhe fërkim).

Agjentët me gojë


Osteokondroza përsëri kërkon pranimin e tableta dhe kapsula si painkillers dhe droga nonsteroidal anti-inflamator. Por, duke përdorur këto mjete mund të merret vetëm me manifestimet e sëmundjes dhe jo shkaku i saj, parandalimin e cila është gjithashtu brenda për të rivendosur kërc dhe për të parandaluar degjenerimin e tij të mëtejshëm në formën e kapsulave janë chondroprotectors. Tableta ose kapsula dhe duke marrë vitaminat dhe formë tabletash immunomodulators.

Chondroprotectors kapsula
Në rastet kur patologji është shkaktuar nga ndryshimet hormonale tek gratë gjatë menopauzës, si me gojë përshkruesit, kalcium, dhe mjetet që është korrigjimi i çekuilibër hormonal.


Mjetet për përdorim lokal


Jashtmi trajtimin e osteoarthritis përdorur gjerësisht ointments, xhel dhe krem. Ju mund të kombinohen futje e NSAIDs dhe chondroprotectors për aplikimin e tyre të jashtme. Me zbatimin e tyre lokale në projeksionit patologjike substancës aktive fokus hyn direkt në indin e zonës së prekur. Përdorura dhe ointments përmbajnë substanca me efekt ngacmues siguruar efekt shkëputur dhe përmirësimin e qarkullimit të gjakut lokale.

Në disa raste të caktuara xhel përmbajnë hormonale steroide, hydrocortisone, cenalog, diprospan. Ata të zvogëlojë inflamacion nonsteroidal më të mirë, por oblayut një gamë të gjerë të efekteve anësore, kështu që rekomandohet vetëm në efikasitetin e ulët të mjeteve të tjera në periudhën akute. Gels efektive dhe të integruar dhe anti-inflamator, analgjezik dhe të ketë një copë toke distracting efekt.


Injections


Të gjitha këto përgatitje e mësipërme mund të administrohet intramuskulare. Vena administruar agjentëve që përmirësojnë qarkullimin e gjakut, pas shpërndarjen e tyre në zgjidhje crystalloid për pikoj infuzion.

Edhe forma injectable e barnave janë futur dhe në nivel lokal. Në këtë mënyrë osteokondroza bërë bllokadën paravertebral, për të cilën një mjet anastezik lokale është shpesh një nga corticosteroid dhe antibiotik të administruar në vendet e rrënjët e nervave kurrizore. Si rezultat, përbërës aktiv merr injektuar direkt në fije nervore.
Trajtimi i drogës duhet gjithmonë të kryhet nga një mjek dhe nën mbikëqyrjen e tij, si çdo të drogës ka efekte anësore dhe contraindications.

Trajtimi i osteoarthritis në shtëpi


Nëse osteokondroza pacienti ka marrë mjekimin e përshkruar nga mjeku juaj, në shumicën e rasteve ajo jep rezultatet e saj dhe dhimbje ankorua. Por në qoftë se ajo nuk do të ndryshojë asgjë në jetën time, rikthim është e pashmangshme.
Kjo patologji është e fshehtë dhe ka një tendencë për progresion. Prandaj është e nevojshme dhe të nënshtrohet trajtimit nën mbikëqyrje mjekësore, dhe të vazhdojë terapinë në shtëpi pas periudhës akute.


Lifestyle


Kjo patologji zhvillohet në një mënyrë jetese i ulur, shpërndarjes pahijshme e ngarkesave, microtrauma shpeshta.

Një pacient i tillë duhet të fle në një shtrat të vështirë dhe të harrojmë për jastëkë të mëdhenj dhe të butë. Ata duhet të zëvendësojë rul e ngurtësinë mesme. Duke punuar, duke ecur dhe pushimi duhet të ndjekin një influencë, ju nuk mund të gjatë të mbetet statike në një pozicion. A nuk e lënë pas dore në këmbë dhe ushtrime në mëngjes.
Një metodë shumë efektive për trajtimin dhe parandalimin e osteoarthritis është noti, ndihmon të relaksoheni muskujt e mbrapa pa përpjekje shtesë.
Sauna dobishme ose sauna.

Dimër të angazhohen në ski.Ushqim


Nga ushqimi i yndyrshëm, skuqur, i tymosur dhe tepër djegëse duhet të jetë aq e favorshme për karbohidratet trashje. Për mbipeshë - është një barrë shtesë mbi shpinë. Ajo është gjithashtu e nevojshme për të kufizuar konsumin e kafesë dhe alkoolit.


Ushtrime terapeutike


Ushtrimet duhet të fillojë me një instruktor. Ata duhet të jenë pa dhimbje në shumicën e rasteve bëhet në një pozicion të prirur. Efekt të mirë për të japin një ushtrimet terapeutike në pishinë.
Ushtrimi osteokondroza


Vetë-masazhMasazh hedhje kupash efektive. Shiten në barnatore bankat mjekësore përmirësimin e qarkullimit dhe të japë efektin e shkëputur. Teknika e kësaj procedure është mjaft e thjeshtë: pas lyhet me vazelinë, djegie siguresave bërë të shpejtë në bankë dhe e vënë atë në trup. Si rezultat, banka krijon një vakum, duke prysmoktuyetsya të lëkurës. Pastaj të bëjë goditje të ngadaltë për 5-7 minuta përgjatë shpinë.
Prodhimi dhe gishtat e vetë-masazh lehtë mbajtjen e tyre në shpinë nga lart poshtë dhe nga qendra në anët.Fizioterapi


Efekti i mirë magnetike nëpërmjet pajisjeve të ndryshme për vetë-përdorim. Është e rëndësishme të vetëm sigurohuni që pajisja është certifikuar dhe nuk dëmtojnë. Në vitet e fundit, një shtim i shtretër masazh nga listat lodh dhe rrezatimit infra të kuqe termike.
Mjetet juridike popullore


Në shtëpi, ju mund të bëni kompresa dhe rastyrky me origjinë bimore. Për shembull, rastirku ose Uthulla e Molles compress me gjethe lakër. Gjithashtu përdoret slurry nga rrepkë zi, lëng rrikë dhe disa mjete të tjera. Të gjitha këto mjete janë kryesisht shkëputur ndikim, si në periudhën akute nuk duhet të trajtohet nga vetë pa shkuar te mjeku.Kirurgji


Nëse të gjitha metodat e mundshme të trajtimit konservative janë kryer, dhe efekti i dëshiruar nuk është arritur, çështjen e përshtatshmërisë së transaksionit. Absolutisht tregon operacion në ngjeshje e strukturave kurrizore apo anije me disk zhvendosja pompave apo osteophytes. Operacioni është heqja e drive, në disa raste me fiksimin e mëvonshme të metalit rruaza. Dhimbje të vazhdueshme është një tregues relativ që operacioni shëron osteokondroza pacientit jo gjithmonë.

Osteokondroza - një sëmundje e natyre multifactorial, ne te cilin procesi i përfshirë dhimbje të gjithë shtyllën kurrizore. Si pasojë, në disa raste, operacioni në një segment shkakton zhvillimin e osteoarthritis dhe destabilizojnë pjesë të tjera të shtyllës kurrizore. Për shkak se operacioni është vetëm absolutisht e nevojshme.