Si për trajtimin e formave të veshkave pyelonephritis akute dhe kronike të sëmundjes


Indeksi artikull

Frekuenca e patologjisë në popullsinëDuke treguar zhvillimin e pielonefritKarakteristikat e pyelonephritis në fëmijëSi një trajtim efektiv e sëmundjes


Pyelonephritis është një sëmundje inflamatore të veshkave, të cilat në këto rrethana provokojnë mikroorganizmave negative të veçanta, e cila varet nga lloji, si për të trajtuar pyelonephritis veshkave.
Para së gjithash, kjo sëmundje është e rrezikshme për shkak se ajo nuk mund të shkaktojë ndonjë simptome dhe nuk shkelin normale të përgjithshëm mirëqenien. Në këtë drejtim, disa pacientë shumë të lehtë të trajtuar sëmundjen.


Në pielonefrit saj aktuale klasifikohen në akute dhe kronike.
Sëmundje të veshkave pyelonephritis formë akute shpesh ka një fillimin e papritur, kur temperatura e trupit rritet me shpejtësi për 40 gradë dobësimin e dukshme të trupit, dhimbje koke, djersitje mund të zhvillojnë të përzier me të vjella. Së bashku me ndryshimin në temperatura ka dhimbje në bark kryesisht me vetëm një dorë. Dhimbjet janë karakter shurdhër, por e intensitet të ndryshme.
Në sëmundje të pakomplikuar urinar nuk është prishur, por në ditët e para të përqendrimit të azotit në gjakun e toksinave. Në urinë kthehet pleh, qelizat e kuqe të gjakut, shumë baktereve dhe proteina.

Patologji kronike është zakonisht rezultat i trajtimit joadekuat të formave akute. Kur u kthye eleminuar inflamacion akut, por patogjene në veshka nuk u shkatërruan plotësisht, dhe rrjedhjen e urinës nuk është përtërirë.

Pyelonephritis kronike shpesh diagnostikohet gjatë ekzaminimit të urinës, ose kur matjen e presionit të gjakut.
Pacientët ankohen për dobësi të përgjithshme, dhimbje koke, humbje e oreksit, urinim i shpeshtë, dhimbje të vazhdueshme dhemb në zonën më të ulët mbrapa, veçanërisht në mot të lagësht të ftohtë. Në këtë rast, lëkura bëhet e thatë dhe i zbehtë, përqindja e ul urinës dhe shpesh zhvillon hipertensionit.


Kjo është e rëndësishme! Vazhdimi i zhvillimit të formave bilaterale të pielonefrit shkakton dështimin e veshkave. Përveç kësaj, forma kronike e kohës kalon në fazën akute, kur pacienti zhvilluar simptomat e formave akute.Frekuenca e patologjisë në popullsinë


Pyelonephritis është sëmundja më e zakonshme që është i dyti në frekuencë pas Katar traktit respirator.
Sipas institucioneve Urological kërkimore mjekësore për të gjitha viktimat e patologjive të veshkave dhe të rrugëve të sipërme urinare pyelonephritis formë akute ndodh në 14% të rasteve, dhe forma kronike zhvillohet në 36% të rasteve. Studimi masiv trupin e fëmijës në vitet parashkollore, kryer edhe nga shkencëtarët në 9% të rasteve treguan praninë e baktereve në urinë për shkak të pielonefrit fshehur kurs. Po aq mbresëlënëse dhe shpesh djemtë dhe vajzat patologji.Duke treguar zhvillimin e pielonefrit


Simptomat e pyelonephritis veshkave janë të lidhura ngushtë me trajtimin e kësaj sëmundje, kështu që është e rëndësishme për të kuptuar tiparet kryesore dalluese të tregon klinike të llojeve të ndryshme të patologjisë.
Forma akute manifestohet në karakteristika të tilla komplekse:Ndryshimet në përbërjen e urinës - paraqitja e sedimenteve turbullt ose pak të kuqe, ndjenjë kaustike e erë edhe në një distancë më të madhe.
Dhimbja është e shurdhër apo edhe akute në shpinë dhe nyje. Shpesh dhimbja jep ijë, dhe rrit trupi është tilted përpara.

A nuk e kalojnë periudhave të shkurtra periodike të përzier me të vjella.
Rritja e papritur e temperaturës në sfondin e plotë mirëqenien.
Dhimbje koke Gradualisht progresive.
Mungesa e oreksit dhe dobësimi i përgjithshëm i trupit.Pyelonephritis kronike shpesh është asimptomatike, e cila në mënyrë të konsiderueshme pengon zbulimin e saj e hershme. Ndonjëherë zhvillimin rifillimi, kujton e një formë akute të sëmundjes.
Nuk është një kurs i veçantë klasifikimi i formës kronike pyelonephritis:Fshehur lloji - rrallë është rritja e temperaturës së trupit, të cilat nuk mund të largohem për një kohë të gjatë. Kështu ndodh zakonisht pas pielonefrit akut.

Lloji i përsëritur - zhvillimin e simptomave të zakonshme manifestuar dobësi, temperaturë subfebrile trupit, marrje mendsh dhe çrregullime të veçanta të urinës. Kjo rrjedhje shkakton dështimin e veshkave, anemi dhe hipertensionit.

Karakteristikat e pyelonephritis në fëmijë


Pyelonephritis është konsideruar shumë e pakëndshme dhe sëmundje të vështira për fëmijën. Një tipar dallues i sëmundjes - një mundësi e pasoja të rënda për fëmijët. Më serioze komplikime - dështimi i veshkave është që në 60% të rasteve, aftësisë së kufizuar të mëtejshëm.

Në vitet e fundit është rritur në masë të madhe frekuencën e pyelonephritis në fëmijët e hershme dhe të moshës së mesme.

Kjo është e rëndësishme! Shumica patologji prek djem porsalindur, dhe në moshën 5 - 6 vjet - në të kundërtën, vajza nga karakteristikat strukturore të sistemit urogjenital.Si një trajtim efektiv e sëmundjes


Trajtimi i pielonefrit po zbaton disa faza të dallueshme:Dietë të rreptë.
Operacioni.
Trajtim të drogës.


Ushqimin e duhur - një komponent shumë i rëndësishëm i organizimit efektiv të trajtimit, nga të cilat shumica e trajtimit do të varet nga suksesi i tërë. Gjëja e parë për të rritur konsumin e frutave dhe perimeve. Pastaj ju duhet të pini çdo ditë deri në tre litra ujë dhe të përdorni vidyazykatysya skuqur, ushqimet pikante dhe shumë të kripur. Nëse një person zhvillon një formë kronike, rekomandimet ndryshojnë pak:
Ajo duhet të konsumojnë jo më shumë se dy litra lëng në ditë.
Ushtrojnë futje e përditshme e komplekset multivitamin.
Kufizojnë konsumin e peshkut dhe mishit broths. Mos shtoni ushqim dhe seasonings për gatim përdorim vetëm mish i gatuar.
Futje e përditshme e kripës është up - 7 - 8 gram.Baza e trajtimit mjekësor janë droga antibiotik. Trajtimi me antibiotikë pyelonephritis veshkave organizuar kurse që zgjasin të paktën shtatë ditë. Kur komplikime norma nuk është më pak se një muaj.


Kjo është e rëndësishme! Ndërhyrja kirurgjikale është realizuar nga uyazyka se trajtimet e tjera nuk kanë qenë efektive dhe nuk sjell rezultatet e pritura. Në gjendjen e pacientit vazhdon të përkeqësohet.

Operacionet janë kryer zakonisht në suppurations formimit, dhe shtrirja e operacionit do të përcaktohet tashmë gjatë operacionit. E gjitha varet se si veshka e sëmurë në pielonefrit, në shkallën e dëmit dhe patogjenezën e sëmundjes.
Objektivi kryesor i operacionit - është parandalimi i proceseve inflamatore në veshka dhe zhvillimin e kësaj situate është një veshkë të shëndetshme. Nëse një person ka vërejtur shkeljet shkarkimin e urinës, ajo gjithashtu eliminon unë në transaksion.