Si për të trajtuar reumatizmi, simptomat dhe shenjat


Reumatizmi quhet sëmundje e cila është e infektuar dhe alergjik në natyrë dhe të ndodhë më shpesh si një komplikacion pas trajtimit të gabuar të pectoris, grykët ose faringjit.
Ajo është gjithashtu e mundur shfaqja si një sëmundje e pavarur. Shkaku kryesor i sëmundjes është një infeksion-streptokoket. Kur sëmundja ndikon joints, ligaments, valvulave të zemrës dhe zemra të mëdha, ndonjëherë sistemin nervor.
Ka tre gradë e aktivitetit të procesit inflamator është minimale, moderuar dhe maksimale.


Simptomet kryesore të reumatizma është ënjtje dhe skuqje të nyjeve, në rritje dhimbje, ethe deri në 38 gradë, ndoshta përçarje e aritmi të zemrës (dhimbje gjoksi, dyspnea, takikardi).
Treat reumatizmi fillon me pjesën tjetër të detyrueshëm krevat, në raste të veçanta, në spital është treguar. Me barna medicinale të përshkruara antibiotikët spektrin e gjerë, anti-inflamator (steroide) hormone (kortikosteroidet) dhe droga të cilat ndikojnë në imunizuar (gama globulin hystohlobulyn).

Në rast të shkeljeve të zemrës, përshkruajnë terapi simptomatike (diuretics, glycosides zemrës). Është gjithashtu e rëndësishme dietë për të kufizuar përdorimin e kripës dhe lëngjeve, pasi kjo mund të çojë në ënjtje dhe stresi në të muskulit të zemrës.
Ne trajtimin e reumatizma punuar dhe metodat shtesë dhe fizioterapia. Ajo mund të jetë electrophoresis, rrezatimi infra të kuqe, vajguri dhe baltë përfundon joints prekur apo radonit, banja sulfide hidrogjen.

Në formë të butë të tregojnë reumatizmi masazh terapeutik dhe ushtrimet fizike që kanë për qëllim zhvillimin e nyjeve të prekura. Gjithashtu në faljen, mjekët rekomandojnë që të lidheni receta e mjekësisë tradicionale.
Këto përfshijnë pako e patate svezhenatertыm ose fërkim nyjet e pacientëve me yndyrë të ngrohtë kafshëve (mundësisht nutryanym). Çdo gjë është bërë gjatë natës, shall ukutuyuchy leshi apo leckë.
Ju mund të provoni për të përgatitur një tretësirë ​​e buds thupër në alkool ose tretësirë ​​të vodka limoni. Limon dhe buds thupër të ketë një efekt të theksuar anti-inflamator dhe warms shpirtin dhe në këtë mënyrë përmirëson qarkullimin e gjakut dhe rrit depërtimin e substancave aktive thellë në inde. Në faljen, mjekët gjithashtu rekomandojmë trajtim spa.


Trajtimi i etheve reumatike kërkon qëndrim serioz. Rëndësi të madhe është dhënë për parandalimin e rikthim, si përsëritje të sëmundjes mund të shkaktojnë formimin e sëmundjeve të zemrës, dhe në të ardhmen, si dhe dështim të zemrës.