Si për të trajtuar përdhes në këmbët e tij


Përdhes në këmbët e tyre - një sëmundje e nyjeve që ndodh në një sfond të çrregullimeve metabolike. Për shkak të numrit të madh të shkeljeve të kripërave urinës të mbledhura dhe të depozituara në nyjet në të gjithë trupin. Sëmundja është kronike dhe shpesh ndikon në nyje në këmbë.
Përdhes është më shumë i zakonshëm në këmbët e njerëzve më shumë se dyzet vjet. Në gratë, sëmundja ndodh në menopauzë. Ka disa faktorë që çojnë në zhvillimin e sëmundjes - presionin e lartë të gjakut, diabet, dietë e varfër dhe trashëgim. Përdhes acarimin ndodhë, zakonisht pas pranimit të shpeshtë të pijeve alkoolike, birrës dhe overeating. Kjo mënyrë jetese të sëmurë dhe të ushqyerit e dobët ndikon në zhvillimin e përdhes edhe njerëzve më të rinj. Sëmundja bën vetë ndihet më shumë gjatë natës, ka një dhimbje të mprehtë, të përbashkët fillon të skuq dhe ka një ndjesi djegie. Dhimbja është aq e fortë që fletët kontakt sjell vuajtje. Nëse ju le sëmundja marrë kursin e saj dhe të mos angazhohen në trajtimin, periudha shuarja do të reduktohet, dhe sulmet ndodhin më shpesh dhe më gjatë. Me kalimin e kohës, përdhes kap nyjeve gjithnjë e më shumë, shpesh me inflamacion shënuar të veshkave.
Si për të trajtuar në mënyrë efektive përdhes në këmbët e tij?


Procesi terapeutik ka disa qëllime. Për të filluar, ju duhet të hiqni të sulmuar, atëherë trajtimi ka për qëllim parandalimin e shfaqjes së sulmeve të reja, dhe hapi i fundit - parandalimin. Gjithashtu, ne trajtojmë trupat që kanë pësuar komplikime të lidhura me formimin e acidit urik. Në kohën e përkeqësimit të sulmeve përdhes konsiderohen droga më efektive se redukuar inflamimin. Ka provuar colchicine - dita e parë e trajtimit, shumica e pacientëve me përvojë lehtësim të rëndësishme. Me të njëjtin qëllim janë përdorur gjerësisht Diclofenac dhe indometacin. Në rast se këto ilaçe nuk japin efektin e dëshiruar ose kanë contraindications emërojë steroid. Gjatë kësaj periudhe, të rëndësishme sa të jetë e mundur, shtrihem, të vënë në një lartësi të sëmurë këmbë, dhe ushqimi duhet të përbëhet nga bimore dhe produktet e qumështit.

1. Vëmendje e madhe i kushtohet të ushqyerit e duhur. Në përdhes këshilluar për të ngrënë ushqime të ulët kalori që kontribuojnë për humbje peshe. Dietë Pajtueshmëria rregullon sekretim të acidit urinës dhe redukton yyazytsirnist e sulmeve të reja. Siç u përmend tashmë, menu duhet të mbizotërojë qumështit dhe produkteve bimore, ndërkohë që mishi dhe peshku mund të hahet vetëm disa herë në javë. Ajo duhet të jetë mjaft i pjekur në skarë mish vidyazykatysya, mëlçisë, çaj, kafe dhe ushqime që përmbajnë kakao. Çdo një ose dy javë, duhet të organizoni ditët uritur. Sa më pak të jetë e mundur për të ngrënë sheqer - e njohur se një numër i madh i njerëzve të vuajtur nga përdhes, më pas zhvillimin e diabetit. Nga vidyazykatysya alkoolit më të mirë në të gjitha, dhe të përdorin sa më pak kripë. Fruta shumë të dobishme dhe perime me përmbajtje të lartë të vitaminës E dhe C, produktet e qumështit dhe ujë në sasi të mëdha.

2. Për Droga Droga preferuar, detyra kryesore e të cilit është pengimi i kripëra të acidit laktik. Në tre javët e para të ilaçeve të vëzhguar mënyrën në të cilën niveli urate stabilizon pas marrjes së drogës është mbështetur karakterin. Medicines marra gjatë vitit, me një pushim për dy muaj, pastaj të përsëritur.
3. Gjatë trajtimin e përdhes, niveli urate kur reduktuar, ka një predispozicion për guri veshkave. Në këtë rast, mjeku duhet të këshillojë ilaçe parandaluese. Përveç kësaj, trajtimi i sulmeve përdhes mund të provokojnë, është e rëndësishme që të emërojë ilaçe tillë protyvopodahrycheskye vetëm pas fazës aktive të sëmundjes.

Masat parandaluese janë ulur kryesisht për të vëzhguar dietë e duhur - hani ushqime më pak të yndyrshëm, alkool dhe kafe. Njerëzit që vuajnë nga mbipesha, ju duhet të konsultoheni me një dietës për të sjellë volumin e saj në normalitet.