Si për të trajtuar fissures anal


Trajtimi i fissures zorrës së trashë duhet të trajtohet nën mbikëqyrje mjekësore, mos hezitoni dhe mos kini frikë për të shkuar në proctologist, kjo është kryesisht për shëndetin tuaj. Në mënyrë të pavarur cakton një terapi të mos jetë, sepse simptomat e sëmundjeve të zorrës së trashë janë të ngjashme. Për shembull, dhimbje gjatë lëvizjeve të zorrëve, gjak në jashtëqitjen ndodh si hemorroide, fissures anal, dhe patologji më të rënda të zorrës së trashë. Prandaj, ju duhet të vizitoni proctologist për të kaluar provimet e nevojshme.

Trajtimi KonservatoreNëse ka një kohë plas të shkurtër, më pak se një muaj, i emëruar trajtim konservativ. Rekomandohet për këtë pacient banjot ulur, anti-inflamator dhe plagë-shërimit vaj dhe qirinj.
Ekspertët këshillojnë për të kryer stërvitje të lehta, ecin mbi këmbë, duke notuar në pishinë. Mos ngre pesha.
Megjithatë, është e pamundur për të eliminuar plotësisht sëmundjen nëse vuani nga kapsllëk. Pas disa kohe plas në anus mund të rishfaqen si rezultat i kalimit stol të vështirë nëpër zorrët. Prandaj, të çara kanë filluar të trajtojnë Catering.

Ushqimi - ushqyer duhur
Qëllimi i tij është për të krijuar një tranzit të përmbajtjes zorrëve. Për karrige ishte i rregullt, çdo ditë duhet të përfshijë ushqime të pasura në fibra dietetike. Kjo fruta dhe perime, bukë krunde, drithërat dhe bishtajore.
Nutritionists rekomandojmë një meny ditore përfshijnë produktet e mëposhtme:
 • tre fruta;

 • tre servings e perimeve çdo pjesë - rreth 100 gram;

 • 4 servings e drithërave (hikërror, kënaqur) dhe bukë gruri tërë.

 • Disa herë në javë duhet të merren me ushqim bishtajore, arra. Fibër diete, nga njëra anë, tërheq ujin vetë, duke siguruar formimin e stools butë. Nga ana tjetër, përparimi i fibra stimulon njëherësh ushqimit nëpër zorrët, duke rezultuar në zbrazjes së tij të rregullt.

  Pacientët me kapsllëk, të cilat çuan në çarje rektumit nuk është e rekomanduar për të përdorur bukë e bardhë, sepse ajo clogs zorrët, nuk përzihen në enët e mishit. Kur çara përjashtuar, i kripur, i tymosur, ushqime akute turshi dhe alkool. Të gjitha këto produkte mund të shkaktojë iritim zorrëve dhe pamjen e proceseve të ndenjur.
  Ka një panxhar laksativ fakt, kajsi të thata, kumbulla të thara, kungull, kajsi, fiq. Ju mund të rekomandojë lëng me tul nga perime dhe fruta.
  Uluni-dush
  Ato janë të përshkruara për të lehtësuar vrull e muskul unazor, kohëzgjatja e banjës - 15-20 minuta në ditë për të bërë 2-3 e këtyre procedurave. Zakonisht, mjekët rekomandojnë duke shtuar në ujë të ngrohtë (39 gradë), me qëllim të zgjidhjes së dezinfektim mangan dhe heqjen e inflamacionit.


  Mjekësi tradicionale rekomandon për trajtimin e sëmundjeve të tilla si çara përdorim decoctions zorrës së trashë të bimëve (Calendula, kamomil, yarrow). Ata kanë anti-inflamator, analgjezik dhe efekti antispasmodic.
  Banjot duhet të bëhet pas çdo lëvizje zorrë dhe në mëngjes dhe në mbrëmje. Pas zona të trajtimit të ujit të rekomanduara anusit leckë të lagur të butë, dhe pastaj ju mund të përdorni vaj ose qiri.
  Microclysters
  Ato kryhen në mbrëmje për 2 javë. Për ta bërë këtë, kamomil supë të përziera dhe vaj buckthorn detit në sasi të barabarta tërhequr në një ml lëng shiringë 50-60 dhe injektuar në rektum. Të mbajë të lëngshme në zorrën e trashë duhet të jetë për aq kohë sa puna.

  Për microclysters mund të përdorin mjetet e mëposhtme:
 • zierje e kamomil, Wort Shën Gjonit, lisi leh, sherebelës, liri prej 50 ml, duke e bërë nevojën 1 tbsp. lugë të para në një gotë me ujë të valë;

 • uji mjaltë (me ujë gjysmë filxhan për të shpërndarë një lugë gjelle mjaltë), është futur në anus;

 • vaj buckthorn detit, rosehip ose peshk vaj në një sasi prej 30 ml;

 • Xhel SOLCOSERYL. Tube rastvoryat mjekësi në ujë të ngrohtë (30-50 ml) dhe injektuar në stomak në kohën e gjumit. Numri i procedurave për fissures zorrës së trashë - të paktën 10.

 • Qirinj dhe ointments
  Sigurisht, ne mund të trajtuar sëmundjen, pa aplikimin lokal të barnave. Kur çara në anus përshkruar të njëjtat drogë dhe qirinj hemorroide. Ata janë të dizajnuara për lehtësimin e dhimbjeve dhe inflamacion, zvogëlimin e stresit muskul unazor defekt shërimin Mukoza.
  Qirinj futur pas jashtëqitje dhe higjienës anus e një dush të ngrohtë. Një ditë duhet të përdorni 2 qirinj, njëri prej tyre e dëshirueshme për të lënë anusit gjatë natës.
  Nëse jeni duke përdorur ointments, ata mund të hyjë duke përdorur jastëk garzë ngjyhet në mjekësi apo të imponojë mbi fashë dhe pribintovyvayut në anus, ku ka plas. Disa mjekët këshillojnë për të përdorur për këtë qëllim gratë tamponin higjienike vetëm duhet të marrë madhësinë më të vogël.

  Qirinj analgesics
  Përbërja e tyre është zakonisht një analgjezik, e cila lehtëson dhimbje në anus. Ju mund të zgjidhni mjetet e mëposhtme:
 • Anestezol;

 • Ekstrakt Betiol e Belladonna;

 • Suppositories me Calendula (homeopatik);

 • Salofalk;

 • Suppositories e glicerinë;

 • Ultraprokt;

 • Proktohlyvenol;

 • Qirinj Ihtiola.

 • Plagë shëruese dhe qirinj anti-inflamator
  Ato ndihmojnë për të shëruar çara rektum dhe për të parandaluar komplikimet.
 • Lehtësim (permban vaj mëlçisë peshkaqenit, e cila ka anti-inflamator, HEMOSTATIC dhe efekt analgjezik);

 • Qirinj me propolis. Ata mund të blihen në farmaci, dhe të përgatisë veten në shtëpi. Për këtë Propolisi rubbed në rende gjobë, përzierje me vajra krem ​​dhe shkrihen në një banjë me ujë. Kur derdhur në molds dhe vendin në frigorifer për ngrirje.

 • Methyluracilum. Supozitorëve ky komponent ofron një efekt të mirë plagë shëruese.

 • Natalsyd. Këto suppositories përmbajnë hormone dhe substancave të tjera të dëmshme, kështu që mund të përdoret për të trajtuar thyerje në gratë në periudhën e pas lindjes dhe gjatë shtatzënisë.

 • Posterisan. Ky produkt përmban bakteret inaktive të zorrëve dhe produktet e tyre metabolike. Mjet përmirëson mbrojtjen imunitar dhe veprim anti-inflamator.

 • Magjistare te kalter (homeopatik ilaç me bazë bimore);

 • Gepatrombin R. qirinj të ndihmuar të ndaluar gjakderdhje në plas në anus kanë efekt anti-inflamator dhe analgjezik.

 • Droga antispasmodic
  Për lehtësimin e vrull përdorur me vaj nitroglycerin dhe qirinj me papaverine. Ato ndihmojnë për të ulur tensionin e muskujve muskul unazor, i cili në masë të madhe përshpejton shërimin e mukozës.