Si për të trajtuar kollë të rënda në një fëmijë


Në fëmijët e vegjël kollë - një dukuri mjaft e zakonshme, si sistemi i tyre imunitar ende nuk është formuar. Shumë prindër vënë re se kollë trajtojnë të rënda në një fëmijë është pothuajse e padobishme. Dikush mund të pafund të japin pilula fëmijës tuaj, potions ujin e saj dhe shurup, por në qoftë se kollitjes dhe zvogëlon kohën, atëherë disa ditë shfaqet përsëri me forcë të përtërirë. Ndonjëherë moms kushtoj vëmendje se fëmija nuk është më simptome të tjera të një gjendje e sëmurë, por kollë ka tërhequr gjithmonë vëmendje, duke i detyruar prindërit merrni nervor dhe të shkoni te mjeku me pyetjen se si për të trajtuar kollë të rënda tek fëmijët.


Shpesh, baballarët dhe moms ndjehen të pafuqishëm dhe nuk e di se si për të trajtuar në mënyrë efektive kollë të rënda në fëmijën tuaj, sepse ai ndërhyn me gjumin, vetëm rraskapitëse dhe madje edhe shkakton të vjella, humbje peshe në foshnjat. Para kollë trajtojnë të rënda, është e nevojshme për të kuptuar shkaqet e saj, për të kuptuar se ajo është në përgjithësi për fenomenin dhe nëse do të merren me të. Siç e dini, kollë është një reagim mbrojtës i trupit tonë, ndihmon pastruar rrugët e frymëmarrjes nga objekte të huaja dhe patogjene. Nga vetë, kollë nuk është një sëmundje, por kjo është një simptomë e shumë sëmundjeve duke filluar nga tuberkulozi dhe duke përfunduar me ARI. Nga kjo është e qartë se nuk ka kuptim për të trajtuar simptomë vetë, dmth kollë, dhe duhet të merren me trajtimin e sëmundjes themelor që e ka shkaktuar atë.


Shumica e mjekëve nuk e rekomandojmë shumë pasion trajtuar kollë në një fëmijë, sepse ai nuk është aq e siguron se rrugët e frymëmarrjes fëmija pastruar nga çdo grup të dëmshme, dhe për këtë arsye ai po shërohet shpejt. Përveç kësaj, përdorimi i shumë drogave gjithashtu nuk përfitojnë trupin e brishtë. Sigurisht, ka përjashtime, të tilla si kollë e thatë leh duhet të trajtohet, sepse ajo është në çdo rast nuk i përmbush funksionin e tij mbrojtës dhe e bën gjendjen edhe më keq.


Zakonisht trajtimi për kollë në fëmijët përdorur 3 llojet e barnave.
1. expectorants. Të përshtatshme për një tërheqje të shpejtë të mukusit nga trakti respirator.
2. droga antitussive. Shtypur kollë të fortë, e dhimbshme në një fëmijë i cili nuk është i justifikuar fiziologjikisht. Këto droga ndikojnë në zona të caktuara të trurit, duke ulur ndjeshmërinë e receptorëve përgjegjës për kollë.
3. Mjetet Mucolytic. Këto ilaçe lehtësuar sekretim të mukusit për shkak të hollimit të saj. Nganjëherë referuar si mukolitike expectorants.


Nëse fëmija ka kollë e thatë, ajo është përshkruar zakonisht drogë antitussive, kur kollë lagësht, expectorants përdorur. Kundërindikuar përdorimin e të dyja këto dhe të tjera do të thotë, pasi e njëjta mund të provokojë akumulimin e mukusit në bronke. Ka disa ilaçe kollë, të cilat zakonisht nuk janë të përshkruara për fëmijët. Ajo codeine, etilmorfin, dymemorfan. Fëmija këto barna mund të jetë një mjek, në raste të jashtëzakonshme, në situata të tjera me një kollë të fortë, për shembull, nga pleurit apo kollës së mirë, mjekim i caktuar nuk është e varur.


Në ARD, bronkit, pneumoni më shpesh ndodh kollë lagësht, për trajtim mukolitike përdorur zakonisht, e Bromhexine më të njohura, ACC, Ambroksol etj Si përdoret droga expectorant Mukaltyn, pertussin, solutan. Shumë ilaçe të prodhuara nga bimeve medicinale që përmbajnë përbërësit natyral. Një ilaç shumë efektiv për kollë është rrënjë jamball, të cilat mund të gjenden në shurup të shitjes. Gjithashtu përdoret për lëpushë kollë, gjethe delli, trumzë - të gjitha këto barëra janë shitur në farmaci si detyrave gati-pleqsh. Megjithatë, përveç ndonjë barnave për të trajtuar kollë është përputhshmëria shumë e rëndësishme dhe kushtet e tjera. Si për të trajtuar dhe çfarë të bëni nëse kollë të rënda në një fëmijë nuk është një kohë të gjatë?


1. Shkaku më i zakonshëm i kollë janë sëmundjet e frymëmarrjes, si dhe për trajtimin e tyre duhet të fillojë duke u shpëtoj prej simptomave të tilla si kollë. Megjithatë, si të gjithë e dinë, madje edhe pas shërimit, kollë dhe në gjendje për të qëndruar për ditë, në mënyrë për shërimin e plotë mund të aplikojnë masa të veçanta të përshkruara më lart.

2. Gjatë trajtimit të fëmijës duhet të jenë të veshur me rroba të ngrohta. Ajo ka qenë prej kohësh vërejtur se jelek apo çorape e bërë të dhisë ose të leshit të deleve të përkryer të mbajtur nxehtësinë e trupit dhe parandalimin e shumë sëmundjeve. Duke përfshirë parandalimin e sulmeve të kollitjes.


3. Mos harroni në lidhje me trajtimet e vjetra popullore, dmth çaj me jam butë, qumësht të nxehtë me mjaltë dhe gjalpë vajra. Këto mjete të mrekullueshme natyrore jo vetëm për fëmijët tuaj dashuri shije të ëmbël, por edhe të kontribuojnë në lëngëzimin e pështymë, heqjen e tij. Kjo bën të dalë djersë shkëlqyer do të thotë për të lehtësuar gjendjen e përgjithshme e pacientit. Megjithatë, mbani mend që një fëmijë nuk duhet të pini çaj me raspberries, në qoftë se ai ka një temperaturë të lartë.

4. Kollitjes shpesh rënduar gjatë natës, kështu që para gjumit të dobishme për të bërë fasha ngrohjen dhe procedura të tjera gjoks. Një mënyrë për të compress ngrohjen: të marrë fletë lakër, të përhapur atë nga një pjesë mjaltë për të shtuar në gjoks. Më të mbuluar me letër varaku, për të rregulluar pëlhurë me lajle apo fashë dhe të lënë gjatë natës. Ju duhet të jenë të kujdesshëm për të parë për atë që fëmija nuk ishte një reaksion alergjik.


5. sëmundjet e frymëmarrjes, të shoqëruar nga një kollë zakonisht këshillohen të bëjnë Inhalations me ujë mineral, i cili është shumë i dobishëm për të blerë një aparat për thithje ilaçi të veçantë. Shumë mirë zbut kollën e thatë dhe ndihmon në lehtësimin e gjendjes së fëmijës.