Si për të trajtuar calluses thatë mbi këpucë me majë


Ritmi i jetës moderne na bën vazhdimisht në lëvizje. Peshë të madhe në këmbë dhe të veshur këpucë të pakëndshme mund të provokojë pamjen e blisters. Dhe prej atëherë e tutje gishtërinjtë thatë calluses? Si për të trajtuar në këtë rast?
Kimik drithërat mbi këpucë me majë
Tabela e përmbajtjeve:Çfarë është ajo?
Për shkak të asaj që duket drithërat?
Çfarë mund të bëhet?
Getting shpëtoj e calluses?
Parandalim

Çfarë është ajo?


Calluses mbi këpucë me majë të shfaqet për shkak të fërkimit të gjatë, të rregullt ose të përhershëm ushtruar në lëkurë. Si rezultat i veprimit mekanik të qelizave epiteliale vdesin dhe rohoviye. Bubble brenda - një lëngu limfatik nga shtresat e sipërme të lëkurës, por calluses thatë në gishtërinjtë apo pjesë të tjera të trupit - një shtresë me brirë e lëkurës. Ndonjëherë vuajnë shtresat e thella të epidermë, dhe në qoftë se ka pasur fërkime së bashku me të dëmtimit mekanik (të tilla si një fraksion) ose viral, ekziston e ashtuquajtura misri rëndësishëm, trajtim i cili komplikuar në masë të madhe.


Duket si misri vulën verdhë të ngurta. Nëse ka një bërthamë në mes ka një thellim. Shumica calluses thatë në këmbë apo këpucë me majë të dhimbshme, por nëse nervore ngjeshur, ajo mund të përjetojnë dhimbje të konsiderueshme.


Për shkak të asaj që duket drithërat?


Këtu janë shkaqet kryesore të blisters:Veshur këpucë të ngushta. Kjo këmbë para është i ngjeshur, ngarkesa është e shpërndarë në këmbë, duke çuar në fërkime të vazhdueshme të fushave të ndryshme.

Shkaqet e blisters në këmbë mund të jenë disa
Nëse këpucëve është vetëm shumë e hollë, këmbë duke ecur (sidomos majat e gishtërinjve) do të ndjeni presionin.
Disa këpucë nuk janë të rekomanduara për të veshur pa çorape. Dhe në qoftë se ju nuk veshin çorapet, lëkura vazhdimisht do të fshij mbi chip, për shkak të asaj që eventualisht ndodh misri.
Duke ecur zbathur. Nëse ju vazhdimisht ecin pa këpucë, këmbë do të fshij terren të vështirë dhe të pabarabartë.
Nëse seams brenda këpucëve është shumë konveks dhe i përafërt, fërkime të cilat mund të shkaktojnë ndodhjen e blisters mbi këpucë me majë, ose në këmbë.

Nëse ju gjithmonë të veshin këpucë me takë, pothuajse të gjithë ngarkesës, të cilat duhet të shpërndahen në mënyrë të barabartë në këmbë, do të vijë në pjesën e përparme të tij. Nuk do të bëjë presion dhe fërkime do të jetë misri.
Në qoftë se një shumë të ecin edhe në këpucë të rehatshme, në çdo rast nuk do të jetë një fërkimi të caktuar.
Në diabet çdo fërkime mund të shkaktojnë shfaqjen e blisters në ulcerat përflakur.

Çfarë mund të bëhet?


Gjëja e parë që ne listën e veprimeve që janë të rrezikshme dhe të papranueshme:

Kjo është e rrezikshme për të prerë misri dhe më shumë vula prerë me vetëm shufra. Në qoftë se ju përdorni instrument jo-sterile (dhe sterilitet absolut në shtëpi për të siguruar dështojnë), ekziston një rrezik i infektimit. Por infeksion që merr në gjak - një vdekje yyazytsirnist.
Kur blisters mbi këpucë me majë duhet të ndërmarrin veprime
Pres ose bluaj poshtë misri nuk është i rekomanduar. Në këtë rast edhe rrezikun e infektimit.
Përdorni shtëpi komponimet shumë acid ose alkaline. Disa receta përmbajnë uthull, sode buke dhe kështu me radhë. Nëse përqendrimi i substancave agresive do të jetë shumë i lartë (disa rritje doza dhënë në recetë për forcimin efekt), ju mund të merrni një të djegur kimike.

Nëse keni misri, ju nuk duhet të vazhdojë të veshin këpucë të pakëndshme. Për shkak vula fërkime do të rritet dhe përfundimisht mund të fillojnë për të shtrydh mbaresa nervore dhe të shkaktojë dhimbje të konsiderueshme.
Ignore kallo nuk është e nevojshme. Nëse vula nuk janë duke ofruar siklet, atëherë nuk ka asnjë garanci se situata më vonë nuk përkeqësohet.

Getting shpëtoj e calluses?


Si është trajtimi i drithërat në këmbë, këpucë me majë dhe pjesë të tjera të trupit? Ka disa mënyra për të zgjidhur problemin, e konsiderojnë secili prej tyre në detaje.Masat Konservatore


Nëse misri nuk shkakton ndonjë shqetësim dhe është i vogël, ju thjesht mund të mohoj fërkime për të lehtësuar pëlhura zbutur dhe korrigjuar problemin. Këtu janë disa këshilla:Get shpëtoj e këpucë të pakëndshme, të ndryshuar atë për të buta dhe të rehatshme. Rritja e këmbë nuk duhet të jetë i mprehtë, dhe thembra nuk duhet të jetë shumë i hollë.
Nëse fërkimi lind për shkak të thembra vështirë apo e ashpër, pastaj të ndryshojë atë në një pëlhurë të butë, stitched, të këndshme në të prekur.
Në një vend që ofron presion maksimal, zam një copë pëlhurë.

Përdorni xhel ose silikoni pads të veçantë që do të parandaluar fërkimit.
Calluses vogla thatë në pjesë të ndryshme të këmbëve apo të armëve, pa bërthamë dhe janë në shtresat e sipërme të epidermë, mund të jetë i përzier me rërë duke përdorur grupe të veçanta manikyr. Pas kësaj procedure sigurisht që do të shpenzojnë dezinfektim.Shpëtoj e drithërat është e mundur në shumë mënyra


Përgatitjet


Trajtimi të jetë e mundur në shtëpi duke përdorur disa medikamente. Blej këto tipare mund të gjenden në farmaci. Këtu janë disa prej tyre:
Krem, xhel dhe ointments nga oksid salicili. Ky komponent i resurseve lokale në mënyrë efektive zbut dhe heq qelizat e vdekura të epidermë, duke i siguruar antiseptik. Krem dhe ointments aplikuar për të pastruar lëkurën, steamed mundësisht dhe vetëm në zonat e dëmtuara. Mosrespektimi i rregullave të caktuara është një rrezik i djegiet.
Patches. Ata janë të mbushur me urrejtje substanca të veçanta që, së pari, zbutur qelizat e lëkurës vdekur, dhe së dyti, vrasin mikrobet, së treti, kanë veprim antiseptik dhe anti-inflamator.


Procedurat


Ka një numër të procedurave që ndihmuar të heqin qafe e drithërat. Ata janë kryer në një mjedis klinike dhe pas këshillimit me mjekun:

Heqjen Laser. Nën ndikimin e lazer qelizat e vdekura janë të ndara dhe të hiqen. Ajo rezulton se shtresa me brirë është hequr, dhe në këtë mënyrë të shëndetshme të lëkurës të ri mbetet e paprekur.
Cryotherapy - përdorimi i azotit. Azotit të lëngshme djeg komplot të vërtetë me brirë. Shtresa e vdekur është hequr dhe në vend të saj pas disa kohe nuk është një e re.

Përdorur pajisje të veçanta rëndë.
Ekspertët mund të përdorni komponimet acid që fjalë për fjalë shpërndajë shtresë të trashë të lëkurës vdekur.
Në disa raste, një i dobët shkarkimet elektrike aktuale.Largimi i drithërat specialist


Mjetet juridike popullore


Ndoshta trajtim me mjetet juridike popullore. Këtu janë disa prej tyre:Pritini në gjysmë fletë aloe, mos harroni atë dhe do ta lidhë duke përdorur një fashë për calluses, duke lënë brenda natës. Përsëriteni procedurën për calluses zbutjes.

Bëni dush sapun-sode. Ujë të nxehtë për 40-45 gradë, derdh në një tas të vogël, shtoni dy apo tri lugë sodë buke dhe patate të skuqura si shumë sapun (për përgatitjen e tij thjesht fshij sapun në rende). Ulur këmbë apo krah në të lëngshme për 15-20 minuta, misri duhet zbutur.
Misri bosh në ujë të nxehtë dhe shtoni atë në një shtupë pambuku zhytur në tretësirë ​​e Calendula (kjo mund të zëvendësojë lëng hudhër), të lënë gjatë natës. Kaloni procedurat e mëposhtme brenda një deri në dy javë.
Fshij gjysmë qepë integruar, përzierje me dy lugë mjaltë. Bashkangjit në qull me miell misri misri, të përfundojë me petë dhe të lënë gjatë natës. Përsëriteni 5-7 herë.


Parandalim


Çfarë duhet të calluses mbi këpucë me majë dhe këmbët e tyre të paraqiten? Disa këshilla:Veshin këpucë të rehatshme, thembra nuk duhet të jetë e këpucëve hollë duhet të jetë të rehatshme.
Pick up këpucë në madhësi.
A nuk veshin këpucë shpesh në takë të lartë.
Blej një model me materiale natyrore të buta breathable.
Është më mirë për të kryer këpucët e ngushta ose çizme në shtëpi, dhe pastaj të veshin atyre vazhdimisht.
Lani këmbët tuaja rregullisht, moisturize e lëkurës, menjëherë hequr shtresa e lëkurës vdekur.
Drithërat - kjo nuk është aq e keqe, por shumë të pakëndshme. Kohë të marrin masat e nevojshme për të shmangur pasojat.