Si për të trajtuar metodat popullore cholecystitis


Sëmundjet inflamatore të tëmthit, e cila është për shkak të depërtimit të baktereve dhe mikrobeve, i quajtur cholecystitis. Për shkak të inflamacion në fshikëz e tëmthit ndërprerë rrjedhën e biliare, është stagnim të saj. Megjithatë, nuk ka asnjë koncept cholecystitis calculous. Në këtë rast, përveç inflamacion në tëmthit janë formuar dhe gurë. Gurë shkak të inflamacion fshikëz e tëmthit ndodh më të dhimbshme dhe më pak të shërueshme. Për shkak të gurëve, rrjedha e ngadaltë e biliare është në vetvete një proces inflamator ndodh me dhimbje të forta në kuadratin e sipërm dhe pranë kërthizë. Kolecistit është e ndarë në dy lloje: akute dhe kronike. Nëse koha nuk fillon trajtimin e cholecystitis akute, ai bëhet kronik, e cila shpesh pengon njerëzit dhimbje të fortë dhe të vazhdueshme, të përzier, të vjella dhe temperaturë. Për sëmundje fshikëz e tëmthit dhe jo vospalyalsya nuk u kthye në një formë kronike, ajo duhet të trajtohet. Në këtë artikull ne do të flasim rreth asaj se si për të trajtuar metodat cholecystitis tradicionale, dhe përshkruajnë më efektive të tyre.


Si për të trajtuar metodat popullore cholecystitis
Në mënyrë që të konstatojë diagnozën, dmth se nuk kishte inflamacion fshikëz e tëmthit, një nevojë urgjente për të parë një mjek në klinikën në qoftë se ju keni asnjë simptomë të shënuara më poshtë:
- sulm të mprehtë të dhimbjes akute në sektor të sipërme të djathtë
- jep një dhimbje në shpatullën e djathtë, sup, mbrapa dhe anën e djathtë
- dhimbje u shfaq papritmas pas marrjes yndyrore, skuqur, erëza, i kripur, i tymosur vakt apo pas alkoolit, veçanërisht në sasi të mëdha

- në qoftë se një ditë më parë ishte një stres i fortë ose aktivitet fizik
- të përzier dhe të vjella me origjinë të panjohur që sjell lehtësim
- temperaturë deri në 372-375 gradë
- dobësi të theksuara.

Dhimbje mund të ndryshojë karakterin e me e padurueshme bëhet i dobët dhe mund të katandiset në asgjë. Por siklet në sektor të sipërme të djathtë ende mbetet. Këto simptoma zakonisht karakteristike e cholecystitis akute. Është koha për alarmin dhe kërkojnë trajtim. Në qoftë se një njeri i injoruar gjendjen e tij dhe nuk drejtohet një mjeku apo terapisti sëmundje gastroenterologist fillon të përparojë dhe të bëhet kronik - cholecystitis kronike. Ajo karakterizohet nga simptoma disi të ndryshme:

- shurdhim në sektor të sipërme të djathtë,
- dhimbje gjatë ushtrimit, që do të mbahet pas
- shije të hidhur në gojë dhe humbje e oreksit
Dhe në këtë situatë janë të rekomanduar për të kërkuar ndihmë të kualifikuar mjekësore. Vetëm një mjek mund të krijojë një diagnozë të vërtetë, që të emërojë ekzaminimin dhe trajtimin.

Cholecystitis, sidomos forma kronike mund të trajtohen lehtë metoda popullore. Megjithatë, para se të filloni këtë trajtim, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.


Metodat tradicionale të trajtimit të cholecystitis mund të jetë si një shtojcë për trajtim mjekësor dhe përdoren për parandalimin. Pas cholecystitis kronike, si sëmundje të tjera më ka periodicitetin, e cila varion përkeqësimin dhe faljen.

2 limon derdh mbi ujë të valë dhe mish i grirë, shtoni 1 filxhan vaj ulliri ose luledielli dhe 1 kg mjaltë. Përzierje ishte përzier plotësisht dhe mbahen në frigorifer. Ajo duhet të marrë 1 tbsp 3 herë në ditë për 20-30 minuta para ngrënies.


1 tbsp rrënjët calamus përmbyt derdh një gotë me ujë të valë dhe të vënë në një banjë me avull për 10 minuta. Pastaj hiqni nga të nxehtit dhe le të krijoj supë 1 orë. Mjetet e tensionuara Merrni 1/4 filxhan 3 herë në ditë për 20-30 minuta para ngrënies.

1 tbsp. l. stigmat misri derdh 200 ml ujë të vluar dhe të insistojnë për 1 orë, pastaj të filtruar. Merrni rezulton vendas 1/3 filxhan 3-4 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies.

Një efekt të mirë choleretic dhe anti-inflamator është hips supë. Rosa është një nga më të mirë trajtimet popullore cholecystitis. Një gotë e hips u rrit njëpasnjëshëm një llaç prej druri, i hedh një gjysmë litër ujë të vluar dhe infused për dy orë. Pastaj filtruar me kujdes me anë të garzë dhe për të marrë një gjysmë gotë 4-5 herë në ditë.


Për trajtimin e cholecystitis mund të jenë të përgatitur mbledhjen e mëposhtme: fruta dëllinjë, Yarrow barishte pelinin dhe bimëve të marra në sasi të barabarta, dhe përzierje së bashku. 1 tbsp Mbledhja derdh një gotë me ujë, vihet në zjarr dhe të sjellë një çiban. Valoj rreth ngrohjes mesme për 10 minuta, pastaj të filtruar. Merrni supë me 1/4 filxhan 2-3 herë në ditë para ushqimit.

Për trajtim të jetë efektive duhet të përmbahen në një dietë të rreptë. Nga ushqimi duhet të përjashtohen skuqur, yndyra dhe ushqimet pikante. Supave duhet të përgatiten në supë perimesh. Mish dhe peshk enët më të mirë për të gatuar varieteteve pa mish e peshkut dhe mish, steamed mundësisht. Gjatë mprehje konsum ndaluar rreptësisht të alkoolit. Sipas shkencëtarëve, fshikëz e tëmthit fillon punën e tij në mëngjes. Prandaj është rekomanduar me forcë që të mos kaloni mëngjes. Në qoftë se vakt i parë është përgjegjëse për kohën e drekës, ka një stagnim të biliare.