Si për të trajtuar ushtrime vertebrale hernie


Trupi i njeriut është ngritur në mënyrë që barra kryesore nga ngarje mbi të është shpinë. Karakteristikat e strukturës ose shqetësim të metabolizmit në trup, të osteokondroza sëmundje, lëndim prapa, mbingarkesë përhershme, moshës - të gjitha këto komponente mund të çojë në hernie vertebral në njerëz. Hernie ndodh kur presioni brenda disqet e shpinë.
Shkaqet kryesore të presionit
- Në sfondin e osteoarthritis ekzistues - ngritje peshe
- Prapa lëndimit
- Rritja e pesha e trupit
- Scolliosis


- Infeksionet
- Lëvizjet e pakujdesshëm dhe të mprehta trupit

Presioni disk bie ose bulges në kanalin kurrizor dhe fasha mbaresa nervore.
Sëmundja është e shërueshme me ilaçe dhe me kirurgji, por mjekët janë të këshilluar që të mbështetet në kirurgji vetëm në raste ekstreme.
Ekspertët kanë zhvilluar një sërë aktivitetesh fizike efektive dhe të thjeshtë për të luftuar sëmundjen. Si për të trajtuar hernie vertebral ushtron mjekun shpjeguar në detaje pacientët e tyre - load gabuar mund të çojë në komplikacione dhe përkeqësim - paralajmërojnë mjekët.

Kur sëmundja është vënë nën kontroll dhe rëndim larguar përmes ilaçeve dhe kufizimin e lëvizjes, është për të filluar ushtrimet trajtimit që synojnë rivendosjen e shpinë.
Pacienti duhet të kuptojnë plotësisht se eliminuar simptomat e dhimbshme nuk është trajtim i plotë, por vetëm faza e parë. Shërimi nga hernie mjaft e gjatë dhe e kohës.

Rruga Lëvizja për një jetë të plotë
Përdorimi i aktivitetit fizik është një metodat e vjetra dhe të provuar. Shkarko fund është përshtatja e njeriut për hernie dhe zhvilluar sjellje të reja aftësitë motorike. Në fazat e hershme për të trajtuar hernie vertebral duhet të jenë tendosje minimale fizike.


Opsionet Ushtrimi
- Shtrirë në barkun e tij, të pushojnë të gjitha muskujt, tërheq duart tuaja deri ngadalë dhe pa probleme. - Filloni me 5 herë (rritje me 15)
- Gënjeshtra mbi kurrizin tuaj, të relaksoheni muskujt tuaj. Vënë këmbët tuaja deri dhe të ulët mbrapa. Ju mund të bëni pesë lëvizje për çdo këmbë.
- Shtrirë në shpinë, të përpiqet të heqë bust tuaj, gjunjë vendosur dhe të përpiqemi për të mbajtur pozitën për 5 sekonda.

Qafës së mitrës diskale
Në luftën kundër kësaj sëmundjeje të jenë shumë të kujdesshëm dhe të kujdesshëm - mos kryer gjatë acarimit të sëmundjes.

- Uluni të qetë. Butësisht kthejnë kokën në të djathtë dhe të majtë. Filloni me 5 repetitions dhe për të sjellë në 10.
- Ulur, butësisht ulur kokën poshtë, duke u përpjekur për të shtypni mjekër dhe bust - 10-15 herë.
- Qëndroni drejt. Kreu shkarkohet ngadalë prapa, mjekër tërhequr - 5-10 herë.
Mjeku mund individualisht apo të plotësojë për të shkurtuar komplekse.

Forcimi i muskujve ushtrime
Një mënyrë e shkëlqyer për të forcuar muskujt e shpinë është noti. Kur një person është noti, ajo e përfshirë pothuajse të gjitha muskujt, dhe pozita e shpinë është më e saktë. Mundohuni të shkoni në pishinë sa më shpesh të jetë e mundur, duke notuar në shpinë dhe zvarritje stil.

Muskujt shtrirje korse dhe shpinë të saktë, ushtrim do t'ju ndihmojë me jashtëqitjen.
Vendos një jastëk në stol, shtrihen në barkun e saj (të parë për të që do të zihnulosya trupi është në zonën e problemit), frymë të ushqyerit.
Qëndroni me katër këmbë dhe të përpiqen për të marrë nëpër dhomë, kështu që u la për mbrapa sheshtë jo, prirje dhe duart.
Gënjeshtra në anën tuaj, butësisht kthesë mocionet translative trupi hips përpara dhe prapa ushqyerit.

IP shtrirë në shpinë të tij. Mundohuni butësisht të tërheqë çorape prekur gjoksin - korse ndihmon të shtrihet shpinë.

Hernie vertebrale me mbyten nervore ndihmon lehtësimin stërvitje topin.
Përshtatshme top huyazykay tenisi. Shtrirë në shpinë, bëj këmbët tuaja, të heqë bust tuaj dhe të ligët mbi supet dhe këmbët. Gjatë mesit vë topin dhe butësisht fusë (forca presion individualisht zgjidhni). Ride mbi topin, duke lëvizur atë të majtë dhe të djathtë legen. Supet dhe këmbët në pozicionin e prodhimit pandryshuar. Filloni me 3 grupe dhe për të sjellë në një 10. Ky është një ushtrim i shkëlqyer dhe masazh ndihmon lirimin e përflakur nervore dhe muskujve rrjedhjen e gjakut rritet në përgjithësi.

Nëse Kundërindikimet për shtrihen në shpinë nuk - duhet të trajtohen duke përdorur kurriz shtrihen në bar. Shpjegoj trupin tuaj dhe të ul receptorin e telefonit rreth 5 sekonda në bar (numri u rrit gradualisht i afrohet).

Shumë njerëz që vuajnë hernie vertebral, rregullisht të praktikuar joga. Slow shtrihen dhe rrjedhin lëvizje të sjellë rezultate.
Prytulitsya mur mbrapa, të pushojnë të gjithë muskujt përveç barkut, në mënyrë që të qëndrojë rreth 5 sekonda. Çdo ditë shtesë kohë për 2-3 sekonda.
Uluni në dysheme, këmbët e hapura anash, ngadalë bëj atë për një, atëherë të tjera këmbën 25 herë.

Mundohuni për të kryer "Birch", duke mbështetur duart e mesit - rregullojmë veten në 5-10 sekonda.
Shkëlqyera që shtrihen në shpinë ndodh gjatë tilting përpara - mos 25 herë (50 herë për të përfunduar).
Kur zgjedhjen kompleks duhet të ndjekin urdhrat e mjekut!
Çfarëdo që të arrijë rezultate të mira dhe të qëndrueshme në trajtimin e nuk angazhohen në stërvitje për një kohë të gjatë. Kur zgjedh një sërë ushtrimesh të dëgjoni gjendjen e trupit tuaj dhe emërimin e mjeku.

Parandalimi i sëmundjes

Mos harroni se kryerja e veprimit parandalues ​​është gjithmonë më mirë se kurë efektet. Përpiqen për të lëvizur më shumë, ecin dhe ndoshta pishinë. Shmangni mbingarkesa fizike dhe ngarkesa të rënda. Angazhohen akuzuar sa më shpesh të jetë e mundur - kjo do të forcojë tonin e muskujve të shpinë. Mjekët argumentojnë se kurë hernie vertebral të mundshëm me diagnozën e duhur dhe trajtim kompleks në kohë. Një mënyrë e shkëlqyer për të rritur efektin e profesional fusha problematike fizioterapist masazh.