Si për të trajtuar pancreatitis kronike Çfarë ndihmon mirëPancreatitis kronike - sëmundje afat-gjatë i pankreasit dërgimin inflamator rrjedhin me periudhat e acarimit dhe faljen e simptomeve. Më vete duket shumë rrallë, zakonisht simptomë e sëmundjeve të tjera të manifestuar nga dhimbje barku nën brinjë, të vjella pashkaktuar, humbje peshe, sëmundje në mëngjes. Diagnostikuar me anë të ultrazërit, sepse duke punuar një pjesë gjëndër zëvendësuar gradualisht nga ind lidhës padobishme.Pyetja se si për të trajtuar pancreatitis kronike. Trajtimi i sëmundjes mjaft konservatore dhe përfshin trajtim simptomatik, që është për lehtësimin e dhimbjeve, stimulimin e trupit dhe dietë respektimin e pacientit.


Për të mbuluar sekretet e dështimit të izoluara enzimat emëruar pankreatik. Me këtë terapi zvogëlon ngarkesën në numrin reduktuar të gjëndra që shkakton lehtësim dhimbje, dhe normalizes metabolizmin duke lehtësuar tretje.

Festiv të marrë 3 herë në ditë me ushqim me një gotë ujë.
Mezim Forte 10000 - edhe me ushqim, zapyvannya lëngshme të jetë alkaline.

Pancreatin - direkt përmban enzima të ngjashme me ato të prodhuara nga pankreasi që përdoren gjatë vakt.

Vini re se përçarje e gjëndrave endokrine zvogëlon sasinë e insulinës që është prodhuar si rezultat - një shkelje të niveleve të glukozës dekompozimit dhe zhvillimin e diabetit që kërkon ndërhyrjen e një specialisti mjekësor dhe ndryshimit të drogës.
Për të lehtësuar dhimbjen e pancreatitis përshkruajnë analgesics narkotike ose përgatitjen dëshpëruar stimulator hormon pankreasit.
Dietë vetë zvogëlon shkakun e dhimbjes. Që përjashton konsumin e yndyrave dhe substancave trudnoperevarymыh si alkool, kafe, piper dhe ushqime të skuqura, bukë, sode dhe çokollatë. Produktet dietik përfshijnë perime supave këngë, mish ligët dhe peshku, çaj, makarona dhe fruta. Më e rëndësishme - hani 5-6 herë në ditë, pa mbingarkesat traktit digjestiv.

Mjetet juridike popullore gjithashtu mund të sugjerojnë se si për të trajtuar pancreatitis kronike.
Barberry leh zierje të marrë 1 lugë gjelle para ngrënies 3 herë në ditë.
Patate lëng frutash të marrë 30 minuta para ngrënies për një javë, pastaj të marrë një pushim.
Lugë çaji brewed rackwheel vonë, filtri dhe pini 50 ml para ngrënies për gjysmë ore.