Si për të trajtuar cystitis


Pyetja se si për të trajtuar cystitis, ndodh kur simptomat e sëmundjes. Shenjat e para të cystitis mund të jenë udhëtime të shpeshta në banjo, ndonjëherë deri në 20-30 herë në ditë, dhimbje në rajon suprapubic, ndjesi e zbrazjes jo të plotë të fshikëzës.
Si sëmundja kryesisht ka të bëjë me gratë, forume e grave për të gjetur të dhënat që nuk mund plotësisht të kuruar cystitis. Ajo nuk është sikur me kompetencë dhe qasja përgjegjëse për këtë çështje.
Skemë trajtim cystitis varet nga nje semundjeje akute ose kronike. Nëse sëmundja recurs, sulmet e saj të përsëritura disa herë në vit, atëherë trajtimi është kryer antibiotikët më të forta jepen ndjeshmëri për ta microflora.


Cystitis akute


Trajtimi i tij duhet të bëhet sa më shpejt që të jetë e mundur, menjëherë pas diagnozës. Fillon aderimin terapi tjetër shtrat dhe dietë. Në mënyrë që të mos irritojë fshikëz tuaj, ju duhet të vidyazykatysya nga, tymosur, turshi dhe erëza ushqim akute dhe alkoolit. Produktet e ndaluara: rrikë, hudhër, radishes, lakërishtë, supë fortë me mish dhe peshk enët, kërpudha.
Shalqi, prej trangujve, kungull i njomë, karrota, panxhar, kungull dhe produktet e qumështit do të bëni ju i mirë. Lepuri Lean mish, shpezë, viçi japin trupit lehtë proteina tretshëm.

Trajtimi i shpejtë i cystitis mund të rregullohen vetëm kur Safe Mode, dhe nevoja për të pirë 10-14 gota pije të ndryshme në ditë. Më fluide që hyn në trup, aq më shumë bakteret larë nga fshikëz. Si rezultat, urina bëhet më pak të koncentruar, kështu që ajo pushon të irritojë fshikëz.
Megjithatë, duke pirë sasi të mëdha të kafesë, çajit ose birrë nuk është e rekomanduar, më shumë pacientë janë treguar Pije:
 • ujë të pastër;

 • ujë mineral pa gaz;

 • lëngje apo pije frutash me Kastrati, Kastrati, blueberries. Këto manaferrat përmbajnë substanca që parandalojnë mikroorganizmave bashkangjitur në mur fshikëz;

 • oats ose supë elbi;

 • hips infuzion;

 • zierje e lë thupër, bearberry.

 • Trajtimi i cystitis fillon në shtëpi me trajtimet termike. Hiq dhimbje ndihmon ngrohës ngrohtë, e cila është e vendosur në mes të këmbëve apo nën bel. Ngrohta ndihmon të zgjeruar ureters dhe për të siguruar një rrjedhë më të mirë të urinës. Trajtimi Tjera termik - është ulur banja, kryerjen zierje e bimëve, ato i njohur për vetitë e tyre anti-inflamator. Kjo mund të jetë kamomil, celandine, yarrow, Wort Shën Gjonit, Calendula.

  Ndihmon në lehtësimin e spazma e qirinj me Belladonna.

  Eliminimin e shkaqeve


  Trajtimi i sëmundjes është i mundur vetëm pas testi për të identifikuar agjent shkaktar, i cili përfshin:
 • urinë bakteriologjik;

 • urinalysis;

 • Ultratinguj e organeve urogjenitale;

 • PCR diagnoza e infeksioneve;

 • shpifjeve florës vaginale.

 • Çfarë dhe si për të trajtuar cystitis, tregoni një mjek dhe një mjek, nuk e bëjmë pakontrolluar dhe i paefektshëm, dhe nganjëherë sjell vetëm dëm të vetë. Fakti se shkaku i cystitis mund të jetë jo vetëm bakteret, si E. coli, Proteus, Staphylococcus, por klamidia, mykoplazmat, gonokoku. Varësisht nga lloji i agjentit të emëruar trajtim regjim individuale.

  Emëruar kryesisht rrjedhën e terapisë me antibiotikë. Trajtimi më parë mjekësor i cystitis përfshira drogë nytrofuranovыh pritje, 5-KOKSH byseptola. Kohët e fundit, megjithatë, këto barna kanë një efikasitet të ulët në cystitis.
  Në ndihmë të drogës moderne, ata kanë pak efekt në trup, por janë në gjendje për të grumbulluar në fshikëz. Trajtimi i shpejtë i cystitis arrihet kur duke përdorur mjete të tilla dhe pilula cystitis:
 • Monural vjen ne formen e granulave, paketuar në qese. Rriturit të mjaftueshme për të marrë medikamentin herë në një dozë prej 3 g gjatë natës ndaj sëmundjeve rënë. Ky mjekim mund të jetë e përcaktuar për gratë shtatzëna.

 • Nolytsyn - përgatitja e fluoroquinolones grupit. Trajtimi është bërë obligim për 3 ditë në cystitis pakomplikuar. Megjithatë, një kurs i shkurtër nuk i përshtaten gratë moshuarit dhe ata me forma relapsing të sëmundjes. Ajo do të marrë drogë për një javë.

 • Norbaktyn - një seri efektive fluorchinolone antibiotik. Ajo do të marrë drogë për 3-7 ditë për kursin akute. Kursi i trajtimit për 2 javë - sëmundje kronike.

 • Aktualisht, fluoroquinolones janë ilaçe më efektive për shkatërrimin e baktereve që shkaktojnë cystitis. Megjithatë, në mënyrë të pavarur do të thotë që ju nuk mund të përdorni, trajtimi mjekësor i cystitis duhet të ndodhë vetëm nën mbikëqyrje mjekësore. Nganjëherë keni nevojë për një kombinim të drogës, veçanërisht në rastin e mikroorganizmave të rezistencës të drogës. Antibiotikët Normalisht merren në kohëzgjatjen e sëmundjes llogari, procesi ashpërsia, comorbidities, praninë e shtatzënisë.

  Trajtimi i cystitis kronike


  Trajtimi i cystitis kronike emëruar më uroseptics për të eliminuar xhepat e infeksionit. Aplikoni zgjidhje antiseptik dhe instalacioni në fshikëz, fizioterapi. Pas një kursi të antibiotikëve nitrofuran rekomandojmë zgjatur përdorimin.

  Metodat popullore


  Mjete Cystitis Trajtimi popullore duhet të përdoret vetëm si një metodë ndihmëse, por jo si e vetmja mënyrë për të hequr qafe të sëmundjes. Trajtimi i bimëve cystitis pa përdorur antibiotikë vetëm mund të shurdhër simptomat dhe në të ardhmen me një rënie të lehtë në imunitetin (hipotermi, infeksion viral), cystitis rivendosur përsëri.

  Mund të përdoret për trajtimin e bimëve me diuretik, anti-inflamator dhe efekt antiseptik:
 • lule cornflowers;

 • Aspen (leh, buds dhe gjethe);

 • majdanoz, kopër fara;

 • Kastrati;

 • mëndafshi misri;

 • mbajnë veshët;

 • Birch lë;

 • Calluna.

 • Me infuzion e bimëve është i përgatitur, i bazuar në llogaritjen: 1 lugë gjelle per filxhan me ujë të valë. Insistojnë në një banjë me ujë për gjysmë ore ose në një termos (2 orë). Pi 1/3 kupën para ngrënies tre herë në ditë. Në tretësirë ​​perfundimtar prej bari Echinacea shtuar il Hypericum ne nje sasi prej 30 pika.

  Preparatet bimore


  Ata mund të rekomandohet për pacientët të cilët nuk duan të shpenzojnë një shumë përpjekje për të përgatitur concoctions bimor.
  Uroprofyt - përbëhet nga përbërësit natyral (bearberry, boronicë, horsetail) dhe vitaminë C. Aplikoni 1 kapsulë dy herë në ditë.
  Canephron - kombinuar përgatitjen bimor, prodhuar në Gjermani. Përmban lovage, u rrit, rozmarinë dhe centaury. Designed në pika ose tableta 3 herë në ditë.
  Tsyston - një përgatitje popullor bimor, por në përbërjen e tij përmban rreth 20 komponente. Prandaj, mjet mund të jetë e padëshirueshme për njerëzit që vuajnë nga alergjitë. Duhet të pini 2 tableta 2 herë në ditë, por një kurs mjaft e gjatë e trajtimit - 4-6 muaj.

  "Njeriu" cystitis


  Në burra, uretrës është mjaft e gjatë dhe e ngushtë, kështu infeksioni merr në fshikëz është shumë e rrallë. Më shpesh kjo ndodh kur e sëmundjeve të lidhura: prostatitis kronike, adenoma, pezmatimi i testiseve, gurët në veshka, infeksionet seksuale. Prandaj, në çdo rast të një "mashkull" cystitis nevojë për ekzaminim të hollësishëm të pacientit.
  Burrat trajton para të patologjinë që e ka shkaktuar cystitis.
  Antibacterials Zakonisht urolog emëruar, komplekset bimore, dietë, fizioterapi.

  Parandalim


 • Shmangni hipotermi, për shembull, të ulen në stol ftohtë konkret apo jo të veshin funde të shkurtra në dimër;

 • Pije çdo ditë të paktën 2 litra lëng;

 • ulur zgjatur (në punë, në kompjuter) duhet periodikisht të ngrihen dhe të bëjnë të ngrohtë-up;

 • monitorimin e higjienës së organeve gjenitale. Gratë janë të rekomanduara për të ndryshuar tampona ose pads sanitare sa më shpesh që të jetë e mundur, është më mirë për të bërë atë çdo 2 orë. Duhet larë para për të mbështetur, për të mos lëkundur infeksionit nga rektumit të vaginës dhe fshikëzës;

 • për të luftuar kapsllëk;

 • shmangur stresin, mungesa e gjumit, stërvitje e tepruar;

 • përpiqen për të hequr qafe të vatrave të infeksioneve kronike - grykët, kariesit, çdo proceset inflamatore.