Si për të trajtuar një fyt të kuqe në foshnjat


Më e vështirë për të trajtuar e foshnjave të vogla porsalindur. Një shumëllojshmëri e viruseve dhe baktereve oh aq dashuri për të sulmuar fëmijët në nevojë të trupit. Një nga më të pakëndshme dhe të rrezikshme për një fëmijë - fyt. Kur ai ndjehet skuqje dhimbje, por për të treguar nëna ime se ai ishte i shqetësuar, ai nuk mund. Si për të trajtuar një fyt të kuqe në foshnjat dhe se si të sigurtë të ndihmuar shumica e fëmijëve të cilët nuk mund të marrin ilaçe?
Fyt reddened i një foshnje e porsalindur mund të jetë simptomë shumë e rrezikshme. Detyra e prindërve - në kohë për të parë se fëmija reddened fyt.


Një nga arsyet se foshnjat përflakur fyt - intensifikimin e rrjedhës së gjakut në këto anije, të cilat janë të vendosura në fyt për shkak të hyrjes së baktereve dhe viruseve. Përveç kësaj, disa prindër janë duke menduar rreth asaj se si për të trajtuar fyt kuqe në foshnjat, shkaku i të cilave ishte ndikimi i mjedisit. Ndikimi negativ i faktorëve të mjedisit në fyt të përballet me ata që jetojnë në zona të ndotura. Prandaj, ju duhet të dini se si për të ndihmuar fëmijën duke përdorur mjetet juridike popullore që janë të sigurta dhe të miratuar për fëmijët.


Ilaçe të verifikuara tradicionale lejojë vidyazykatysya e rrezikshme drogës fuqishëm shëndetin e fëmijës. Kështu, provuar efektive në vijim metodat tradicionale:
- Ju mund të bëni një kompresë të supë kamomil, i urtë dhe Calendula. Compress duhet të jetë e ngrohtë, nuk e irriton lëkurën delikate të fëmijës. Ajo nuk duhet të lihet për kohë të gjatë, një maksimum prej një orë e gjysmë. Pas konsultimit me një pediatër mund t'i japë fëmijës një çaj kamomil pije;
- Mjekësinë popullore rekomandon se si për të trajtuar fëmijët fyt kuqe të vegjël nëpër produktet e qumështit. Për shembull, ju mund të përgatisë një vë llapë me djathë të ulët yndyrë. Djathë nevojë të ngrohtë, të butë të vënë fëmijën në fyt, të përfundojë në krye me një leckë të butë apo shall. Kjo compress mund të mbajë për tre deri në katër orë. Pas kësaj kohe, djathi mund të zëvendësohet parti të nxehtë të re. Natën ajo është e rekomanduar për të përsëritur procedurën 2 herë;

- ndërsa të ushqyerit e foshnjës një biberon mund të jetë zgjidhje e shpifjeve chlorophyllipt naftës. Chlorophyllipt janë produkte natyrore që rrjedhin nga ekstrakti i lë eukalipt. Ky medikament është konsideruar mikrobicidet të shkëlqyera, për më tepër, ajo është e miratuar për trajtimin e pacientëve të kuqur fyt në foshnjat;
- përzierje për të ushqyerit e foshnjave gjatë pesë muajve të kamomil dobët supë mund të shtohet në 2 herë në ditë;
- ndërsa banje në një banjë mund të shtoni zierje eukalipt. Vajra esenciale të përfshira në eukalipt, kanë pronat antibacterial dhe të ndihmojë për të forcuar sistemin imunitar.


Foshnjat mund të jetë angina. Kjo është sëmundja më e rrezikshme për to, të shoqëruar nga temperaturë të lartë dhe nuk mund të shërohet vetëm mjete popullore. Në këtë rast, si për të trajtuar fyt të vogla të kuqe, mund të them një pediatër, por pa antibiotikë të bëjë do të jetë e pamundur. Në asnjë rast nuk mund të përdorin antibiotikët për të trajtuar grykët dhe dhimbje të fytit në foshnjat. Kjo në përgjithësi është e barabartë me krimin, pasi nuk është një kërcënim i madh për jetën e fëmijëve. Së pari, sa më shpejt që ka pasur shenja të skuqje të fytit, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek. Së dyti, vetëm diagnoza e saktë mund të ndihmojë në marrjen e vendimeve të sakta trajtimit.


Nëse nuk flushed fyt për shkak të grykët, sëmundja quhet shtyer.
Zhvillimi i sëmundjes në fëmijët mund të jetë shumë i shpejtë dhe i paparashikueshëm. Së pari, duke përdorur mjete të ndryshme, duke përfshirë komponentët natyrore duhet të shohim reagimin e fëmijës. Në rast të përkeqësimit të shëndetit të tij duhet të telefononi menjëherë një ambulancë.
Paralelisht me fasha dhe mjete të tjera për të trajtuar fyt reddened rekomanduar për të përdorur mjetet e përbashkëta për të forcuar imunitetin. Për shembull, fëmijët janë Anaferon të sigurt dhe interferon. Që fëmijët e vegjël janë shkaku i sëmundjeve të sëmundjeve të fytit fyt, Anaferon vetëm dhe forcon sistemin imunitar në përgjithësi.


Gjithkush ka njohur gjatë se prona të ndryshme anti-inflamator dhe shërimin e aloe. Gjethe lëng mishi dhe e kësaj bime janë aplikuar shpesh në plagë, por fyt e trajtimit të pacientit duke përdorur pak njerëz e dinë aloe.
Lë duhet me kujdes të prerë, pije mirë me ujë të ngrohtë (një trajtim për dhimbje në foshnjat ai duhet gjithashtu të jetë zier). Në gjethe hala të shfaqem skajet, prerë pastaj në copa të vogla. Pastaj bluaj në një mulli mishit të aloe copëtuar ose të grimcuar në një mortajë duke përdorur një okllai. Pasi nga lëng, ajo duhet të jenë të përziera në proporcion: 1 lugë Lëng 5 lugë ujë të ngrohtë zier. Rezultuar Zgjidhja mund të përdoret si një lëng për gargarë në foshnjat nën 6 muaj. Fyt Ujitja përdorur tubth apo llak nga ndonjë aparat për thithje ilaçi. Nëse kjo strukturë është përdorur për foshnjat më të rinj se 6 muaj, ata mund të lyej fëmijën biberon para se të japë atë.


Vendos në dhomën e gjumit ku fëmija fle, karafil peeled hudhër dhe qepë feta. Krijimi i një efekt baktericid, ata do të rrisë imunitetin fëmijë, mbrojtjen kundër atyre baktereve që mund të hyjnë në trup. Përveç kësaj, dhoma duhet të njomet e ajrit në një dhimbje të fytit dhe tashmë të zbutur uvlazhnyalos jo dërgimin e fëmijëve siklet dhe dhimbje.
Prindërit duhet të mbani në mend se mënyra që tregojnë se si për të trajtuar fyt kuqe në foshnjat nuk është gjithmonë e përshtatshme për të gjithë fëmijët. Një nga arsyet që i përflakur fyt - teething në fëmijët. Shpesh për shkak të rritjen e këtij temperaturën e trupit, fyt kuqe, fëmija është nazeli dhe dobët në gjumë.