Ndërsa njerëzit të heqin qafe e varësisë ushqim


Shumë kënaqësi ushqim, rehati dhe kënaqësi, por në të njëjtën ushqime mund të bëjë një person të ndjehen fajtor dhe në depresion. Kjo gjendje shpesh ndodh pas një lakmi. Prandaj është absolutisht logjike që në pyetjen se si një person të hequr qafe të varësisë ushqim.
Një njeri i cili ka varësi ushqim, vazhdimisht mendon në lidhje me ushqimin, kur për të ngrënë, çfarë për të ngrënë dhe kështu me radhë. Getting shpëtoj e varësisë ushqim do të thotë se ju duhet të hani vetëm kur personi ndihet i uritur, jo për shkak se ajo është e hidhur, nervoz apo të vetmuar. Gjithkush është e dobishme të dinë se çfarë ushqimi ai personalisht do të përfitojnë dhe të cilat do të dëmtojë vetëm trupin.Pse dietat nuk punojnë? Sepse çdo person është i ndryshëm. Çdo jetesës personale, ushqim i preferuar, zakonet hahet, situata financiare. Gjithashtu, të jenë të vetëdijshëm se shumica e dietat ngadalësojnë metabolizmin tuaj me një mesatare prej 10%. Gjithashtu shumica e tyre nuk japin rezultate afatgjata, dhe shumë dieta në përgjithësi nuk pajtohen me pamje të ushqyerit si të tillë.
Njeriu, natyrisht, jo vetëm pjesë me zakonet e vjetëruara e ushqimit, por kjo duhet të bëhet, sepse vetëm në këtë rast ju mund të bleni zakone të reja dhe të dobishme të ushqimit. Gjëja kryesore është që të mësojnë të dëgjoni me trupin tuaj dhe mos hani çdo gjë, pastaj vuajnë nga urth ose dhimbje në anën. Kur një person e di se si të dëgjoni me trupin tuaj, ai fillon të kuptojë se çfarë ushqime të ndikojë pozitivisht në shëndetin dhe shëndetin e përgjithshëm, dhe negativisht. Nga disa produkte njerëzit mund të ndjeni kënaqësi, vitalitet dhe energji, dhe sleepiness tjera apo edhe nervozizëm dhe mungesa e bilancit.


Nëse një person është i shqetësuar në lidhje me ushqimin që ai mund të gjejë kënaqësi në aspekte të tjera të jetës së tyre. Sigurisht, ushqimi ushqen trupin dhe qetëson gjendjen e brendshme, por vetëm në makthi ushqim i bën njerëzit të pakënaqur. Çka e shkakton mania e ushqimit? Shumë vajza dhe gra janë duke u përpjekur për të kontrolluar ushqimin e tyre, duke shkuar për dieta të ndryshme. Dikush vetëm të hahet mjaft është mjaft, për shkak se ai dëshiron për të humbur peshë.
Si për të kapërcyer varësinë e ushqimit? Ju duhet të dëgjoni me trupin tuaj. Shumë pyesin, se si e bën atë të bëjë? Pas vakt duhet të shikojnë ndjenjat e tij. Çfarë bëni ju ndiheni pasi të hahet, një hov të energjisë ose fryrje dhe gjendja e keqe? Analiza, ju do të kuptojë se një ushqim ndikon pozitivisht ju, si në aspektin e ushqimit fizik dhe emocional, dhe tjetër ka një ndikim negativ. Ndoshta jo menjëherë, por pas një kohë që ju nuk dëshironi të hani përpara tij të dashur, por dëmtojnë organizmin ushqim.


Hapi i ardhshëm është që të jenë të angazhuar vazhdimisht në ndonjë biznes. Nëse ju jeni zënë me disa punët, ndërsa koha e mbetur për të menduar në lidhje me ushqimin. Sigurisht, në qoftë se një person është në shtëpi dhe sidomos ka zënë dhe ai vetëm mendon se ajo do të hani. Prandaj ne duhet të marrë diçka vetë.
Është e rëndësishme për të bërë një plan të hahet. Kjo është, në qoftë se ju keni planifikuar katër vakte në ditë, në mes të ngrënies, atëherë ju duhet të mendoni për ushqim nuk do, sepse të gjithë ju kanë organizuar dhe të planifikuar. Nëse ushqimi orar atje, atëherë njerëzit gjithmonë do të mendojnë për ushqimin, apo do diçka të bëj gjatë gjithë ditës.

Ushqimi duhet të jetë e shijshme. Kjo është shumë e rëndësishme sepse ajo është ushqim të mirë mund të sjellë gëzim dhe kënaqësi. Megjithatë, është e rëndësishme që ushqimi nuk ishte vetëm e shijshme, por edhe të dobishme. Dhe ajo ka nevojë për të treguar ose fantazi, ose të gjeni receta në internet për të gjetur për veten dhe familjet e tyre receta të shëndetshme dhe të shijshme.

Pasi të hahet diçka, një person mund të ndihen fajtorë, unë pyes veten, megjithatë, por vetëm një person mund të bëjë veten të ndjehen fajtorë për të ngrënë. Për të hequr qafe e fajit duhet ta kuptojnë se nuk ka ushqime të ndaluara. Nëse ka ndonjë rregull herët apo vonë ju thyejnë atë, dhe ndjenja ju prapa. Nëse nuk ka rregulla, atëherë thyer asgjë, dhe në qoftë se asgjë nuk është prishur, atëherë nuk ka asnjë ndjenjë e fajit. Por kjo nuk do të thotë se ne nuk duhet ndonjë kufizim. Në qoftë se nuk e kufizojnë veten për ushqim të dëmshme, ushqim të mirë nuk është saktësisht të sjellë trupin. Ju duhet të jepni vetes për të kuptuar se nuk mund të jetë çdo gjë, por vetëm në moderim.

Gjithkush ka ushqime të preferuar ose produkte, të jetë ajo karamele, tortë ose sallam. Nuk është e nevojshme për të kufizuar veten për të përdorur këto produkte, sepse ata sjellin kënaqësi dhe gëzim për njeriun. Ju vetëm duhet të përballojë për të marrë ndonjë sasi të vogël të saj, se tortë 200 g ose 100 g çokollata. Ju edhe mund të përcaktojë për veten e tyre të cilën ditë do të hani ato, kur për të ngrënë çdo ditë, në varësi të ushqimit që ju nuk do të shpëtoj. Shumë të blerë pjesë të vogla, dhe hani çdo gjë në shtëpi e kanë lënë. Në fund të fundit, jo të gjithë do të tregojnë përmbajtje dhe të presin deri në kohën e ardhshme, kur ju mund të hani trajtojnë tuaj të preferuar.

Shumë të përpiqet për të kuptuar se çfarë është pesha ideale. Pesha ideale është pesha në të cilën një person ndjehet mirë, ai është i gëzuar, energjik dhe të shëndetshme.

Ushqimi që rrit inteligjencën. Karbohidrate është burimi kryesor që furnizon trurin me energji. Për shkak se frutat dhe perimet janë ushqim shumë i mirë për trurin. Përveç karbohidratet të dobishme përfshijnë bukë gruri tërë dhe tërë drithëra kokërr. Peshku është i pasur me vitamina B që përmirësojnë kujtesën dhe aftësitë njohëse. Përveç kësaj peshku është një burim i omega-3 yndyrna dhe proteina, kështu që disa herë në javë peshku duhet të jetë në dietën e njeriut.

Vitamina B është gjetur në vezë, oriz, ushqim deti, produktet e qumështit dhe arra. Gjithashtu të pasura me këtë vitaminë soje, ajo është e këndshme për shije dhe përmban proteina, fibra, hekur. Mëngjesi duhet të jetë e dobishme për shkak se ky vakt i rëndësishëm mbështet trurin përgjithmonë. Sport gjithashtu përmirëson kujtesën, përqendrimin dhe stimulon mendjen. Për të kapërcyer varësinë e ushqimit mund të duhet vetëm kohë dhe përpjekje të vetëdijshme.