Si njerëz të rrisë nivelet e hormonit të gëzimit


Çdo Trupi i njeriut ka receptorët veçanta. Ata prodhojnë kimikate janë të detyruar të ndjehen të trishtuar apo të lumtur. Pra quajtur endorphins drogës lumturi natyrore për njerëzit. Në këtë artikull ne do të mësojnë se si për të përmirësuar hormon njeriut gëzimi.
Endorphins promovuar një perceptim pozitiv të botës dhe të bëjnë njerëzit energjik, i lumtur dhe madje mund të eleminuar dhimbjet. Krahasuar me ilaqet kundër depresionit, endorphins janë 10 herë më të fuqishme. Në qoftë se organi nivele mjaft të ulëta të këtyre hormoneve, atëherë personi një ndjenjë të depresionit. Një abuzimin e substancave mund të dëmtojë buds dhe për të zvogëluar nivelin e endorphins. Po shkaktuar nga depresioni dhe lodhje. Përveç ushtrimit dhe një dietë të ekuilibruar rrit nivelet e këtyre substancave në trup natyrisht. Sepse njerëzit ndihen më të shëndetshme dhe të lumtur.Produkte që kontribuojnë në zhvillimin e endorphins. Ushqimi i duhur luan një rol kyç në rritjen e endorphins. Dietë paekuilibruar një person mund të nedootrymuvaty vitamina esenciale dhe minerale, e cila redukton nivelet e hormonit të gëzimit. Për të shmangur këtë është e nevojshme për të zgjedhur dietën e duhur. Ka shumë produkte që përmirësojnë gjendjen shpirtërore.
Luleshtrydhe. Produkti është i pasur me vitaminë C. Përveç Berry ka vitamina të tjera mund të ndihmojë për të zhvilluar hormone stimuluese e impulseve nervore gëzim. Prania e antioksidantë në manaferrat ndihmon trupin shpëtoj prej toksinave. Vetë Berry është mjaft e shijshme dhe është një shtesë e mirë në dietë. Rrush. Vitamina C është e përbërë nga fruktoza dhe glukozë në mënyrë efektive ngre gjendjen shpirtërore dhe të mirë të stimulojë prodhimin e hormoneve.


Portokall Mënyrë të bukur për të vendosur humor. Vitamina B të përfshira në këtë produkt, përmirëson disponimin. Në banane ka shumë të kaliumit. Ajo ndihmon në forcimin e receptorët dhe nervat. Përveç frutave është një sheqer natyror që shpejt rrit rezervat e energjisë.
Piper mund të rrisë nivelet e endorphins, e çuditshme si ajo mund të tingëllojë. Sipas rezultateve të disa studimeve kanë treguar se ushqimi akute nxit një deklaratë më të madhe e endorphins në trup. Për dashamirët e erëza të nxehtë apo ushqime është lajm i mirë. Çokollatë. Uplifting madhe. Ushqimi vetëm një pjesë të vogël të produktit, e merr një energji të fuqishme.


Çfarë ushtron ndihmuar të prodhuar endorphins? Për ta bërë këtë, të përshtaten çdo lloj aktiviteti fizik. Gjëja kryesore - është për të bërë njerëzit djerse. Me uyazytsi tilla fillon hormon e gëzimit në trup. Në fund të fundit është se një rritje në normën e zemrës pas pak minutash fillon lirimin e endorphins. Të bësh ushtrime të ndryshme njeri, jo vetëm
duket e mirë, por edhe të përkryer të ndjehen.
Ka lloje të ndryshme të sporteve. Kështu që të gjithë mund të zgjedhin për veten e tyre simpati e tyre. Futboll, vallëzimi, yoga, not, ushtron në litar, patinazh, tenis, patinazh, basketboll, peshëngritje, gjimnastikë, parkour dhe çiklizmit. Kjo nuk është një listë shteruese, por vetëm disa opsione për klasa të kontribuojë në lirimin e endorphins. Eksperimentojnë me ushtrime të ndryshme dhe për të gjetur atë.


Rrezet e diellit. Gjithkush ka vërejtur se Gjendja e tij është përmirësuar dukshëm në një ditë me diell. Kjo është kryesisht për shkak të faktit se rrezet e diellit rrit nivelin e endorphins. Kjo kontribon te vitamines D, e cila është prodhuar në trup në ndikimin e diellit. Sport në një ditë me diell ju do të befasuar këndshëm me rezultatin.
Nëse ju nuk mund të merrni vitaminë D nëpërmjet diellit, atëherë këshilla e mjekut duhet të marrë vitaminë D në farmaceutike. Kështu që ju mund të kompensojë për mungesën e kësaj vitamine. Ajo vuri në dukje efektivitetin dhe dhomë me diell së bashku me rrezet e diellit. Por kjo është e nevojshme për të vëzhguar kujdes të mos e teproj.


Qesh. Duke luajtur një rol të rëndësishëm në lirimin e endorphins. Ndërsa shikuar një komedi të mirë ose duke dëgjuar shaka njeri qesh me gjithë zemër - një mënyrë e madhe për të jenë të lumtur. Fakti se kjo metodë funksionon njësoj. Pra, qesh shumë të lehtë, të thjeshtë dhe të lirë mënyrë për të hequr qafe e depresionit dhe për të përmirësuar gjendjen shpirtërore. Ndonjëherë ju vetëm duhet të relaksoheni dhe të qetësuar nervat. Shëtitjet e rregullta, masazh, yoga të gjithë mund të ndihmojë në përmirësimin e disponimin.