Si efekt bloating në shëndetin e njeriut


Fryrje quhet grumbullimi i tepërt i gazit në zorrët. Në mënyrë tipike, një shtet i tillë shoqërohet me ënjtje, dhimbje barku dhe arching barkut dhe lirimin shumat e gazeve të formuara si rezultat i proceseve të ndihmon tretjen e ushqimit në rritje. Fryrje nuk është gjithmonë e favorizojnë shfaqjen e sëmundjes, zakonisht dukuri e saj është i lidhur me përdorimin e një numri të madh të vakt të rëndë.
Nëse ka një shkelje të proporcionit mes prodhimit të gazrave dhe mendimit të tyre, është një kusht, ku u mblodhën në gazrat traktin gastrointestinal dorëzojë parehati të fortë. Tjetra, e konsiderojnë efektin si bloating në shëndetin e njeriut, dhe si për të eliminuar këtë dukuri të pakëndshme.


Gëlltitja njerëzit e shëndetshëm është rreth 200 ml e gazit, ndërsa jo të gjithë prej tyre kanë një erë të pakëndshme. Kjo në përgjithësi varet nga substanca të ndryshme aromatik sintetizuara në zorrë, p.sh. indole, skatole dhe sulfide hidrogjenit. Në sistemin fryrje gastrointestinal kanë formën e nxjerr shkumë nga goja, i përbërë nga mukusit specifike që clogs fort lumen të zorrëve, të cilat në masë të madhe e komplikon thithjen e mëvonshme e ushqimit. Kjo dëmton procesin e zhvillimit enzimat shoqëruar nga arching ndjenjë dhimbje, dhimbje të parregullt, belching dhe madje edhe të vjella. Njeriu shpesh vërejtur kapsllëk ose diarre, e cila paraqet një rrezik të madh për shëndetin e tij.


Shkaqet e fryrje:
- çekuilibër në dietën e përditshme;
- gastro-intestinal sistem;
- Shkelja e microflora;
- rritje në muret e zorrëve;
- dehje apo infeksion;
- rrjedhjen e gjakut të dëmtuar;
- Çrregullimet neuro-psikologjike.

Shkelja e sistemit të tretjes mund të ndodhë edhe në të sapolindur. Në raste të tilla, shkaku fryrje mbështet prodhimin e enzimeve të pamjaftueshme për shkak të zhvillimit të parregullt e sistemeve enzimë ose nga sëmundje. Mangësi enzimë çon në përpunimin e jo të plotë të grimcave të ushqimit të cilat arrijnë traktin gastrointestinal ulët. Mungesa e kushteve të përshtatshme për përpunimin normal të ushqimit të çon në zgjerimin e saj dhe të vështira që ndikojnë negativisht në procesin e zhvillimit të emisioneve.


Shpesh shkaku fryrje zorrëve dysbiosis vepron që ndodh në kundërshtim me tretjen disa ushqime që përmbajnë shumë fibra. Këto produkte përfshijnë fasule dhe bizele. Ka edhe ushqime hazoobrazuyuschaya, si sodas, mish qengji, bishtajore dhe ushqime të tjera që shkaktojnë procesin e fermentimit që ndikon negativisht në shëndetin e njeriut.
Në bloating gjithashtu mund të shkaktojë përkeqësim të funksionit motorike të sistemit gastrointestinal. Kjo ndodh shpesh pas operacionit kur stol ndenjur në zorrë, të kontribuojnë në procesin e zhvillimit të kalbjes dhe formimin e gazrave.


Trajtimi i fryrje
Të përmirësojë ndjeshëm fryrje shëndetësor ndihmën e aktivizimit të karbonit, e cila është një sorbent natyrore natyrore të aftë për thithjen e gazrave në dy pika. Për të shmangur prodhimin e tepërt të gazrave, është e rekomandueshme që të bëj kujdes ushqimin me gojën e mbyllur, për të shmangur ajrin gëlltitjes, e cila është provokator rritur prodhimin e gazit. Gastroenterologe rekomandojmë aq kohë sa të jetë e mundur për të shtrihet një vakt për të zvogëluar fryrje yyazytsirnist manifestim papritur.

Është e njohur se lakër dhe perimet janë ushqime që provokojnë rritje vanitet. Efekte të tilla të bëjnë të gjitha frutave dhe perimeve, por kjo nuk do të thotë se ata duhet të jenë të përjashtuar nga dietë për shkak se këto produkte përmbajnë thelbësore për yndyra e trupit të njeriut dhe fibra. Tifozët inkurajohen të mësojnë nga fasule të gatuaj. Pas përdorimit të këtij produkti është një formimi aktiv i gazeve është për shkak të sheqerit që gjendet në të gjitha llojet e fasule. Është e rekomanduar për të lënë para gatimit fasule brenda natës në ujë të ftohtë ku ju doni të shtoni një çift të spoonfuls e uthull të zakonshëm, i cili do të reduktojë ndjeshëm përqendrimin e substancave të ndryshme aktive.

Është e rëndësishme për të shmangur përdorimin e sorbitol - sheqer diabetik të veçantë që është gjetur në sauces, ëmbëlsirat, pijet e gazuara, çamçakëz dhe shumë produkte të tjera. Duhet të theksohet se sweeteners të ketë një ndikim negativ në shëndetin e njeriut, kështu që vidyazytsi të këtij komponenti, ju mund të harrojmë për vanitet.

Pije të gazuara të tilla si ujë mineral, limonadë ose birrë shumë më shumë në gjendje për të fryj në zorrë, duke shkaktuar rritjen e procesit hazootdelenyya. Nëse ju shpesh vërejtur vanitet, në asnjë rast nuk duhet të jetë thithjen shkumë të lëngshme-gazuar me ushqim. Përveç kësaj, rritja e prodhimit të gazit kontribuon në kafeinë, burimi kryesor i të cilave është kafe, edhe pse substanca është gjetur në ushqime të tjera, të tilla si çokollatë dhe çaj.

Në zorrët ndikim shumë negativ në shëndetin oral, sidomos kur dhëmbët artificiale. Prandaj, duke kontrolluar shëndetin e tyre, ajo është e rekomanduar për të vizituar një dentisti. Eliminimi simptomat e bloating duke përdorur karbonit aktivizuar apo të drogës "Simethicone." Në sulmet e vazhdueshme apo akute rritjen e prodhimit të gazit, të shoqëruara me humbje peshe dhe ndjesi të dhimbshme në stomak, ju duhet menjëherë të konsultoheni me mjekun tuaj.

Normalizimin ndihmë shtetërore yoga ose terapi ushtrim. Duhet të theksohet se ushtrimi i moderuar ndihmojë për të përmirësuar lëvizshmërinë e zorrëve, duke rezultuar në mbipopullim nuk është ajo gazeve që provokojnë distension barkut.