Si mundet një person të shpëtoj nga migraines


Migrenë është një dhimbje koke pulsating që ndodh pas zgjimit, për shkak të ulët apo të lartë presion, ndërsa dhimbje koke kronike është më shumë i zakonshëm në gratë dhe zakonisht kjo shpime, të fortë dhe të përhapet në ballin, tempujt dhe rreth syve, kështu që kjo nëse shtrohet pyetja, si mund një person të shpëtoj nga migraines.
Nuk është një dhimbje koke tensioni, dhe kjo ndodh pas stresin dhe emocionet, traumat, ndonjëherë dhimbje koke e qafës së mitrës që shkakton dhimbje në tempuj, sytë, dhe qafën në qafë.


Dhimbje koke ndodh për shkak të çrregullimit të sistemit nervor, trauma e sipërme gjymtyrëve klavikul, qafë, lëndim në kokë, sëmundje degjenerative disk të shpinë qafës së mitrës, presionit të ulët të gjakut apo presionit të lartë të gjakut.
Dhimbje koke, zakonisht pulsating, mund të përsëritet periodikisht, sidomos në rajonin e syrit-fronto-bote dhe ata janë shpesh të njëanshme.
Gjeti se më shumë femra se meshkuj janë të ekspozuar ndaj kësaj sëmundjeje, dhe fenomen i tillë mund të fillojë me 19 dhe të vazhdojë në 43-45 vjet, edhe pse migrenë fëmijëria nuk është parë, por ajo mund të transmetohet me anë të trashëgimisë. Për më tepër, në qoftë se të dy prindërit torturuar dhimbje koke, fëmija është i pajisur me të njëjtin migrenë.

Është vënë re se njerëzit që vuajnë nga migraines janë karakterizuar nga ndjeshmëria e lartë e sistemit nervor qendror të ndryshimeve të ndryshme, si në trupin e tij dhe në mjedisin, në mënyrë që çështja është gjithmonë se si mund një person të shpëtoj nga migraines.

Shkaqet kryesore të migraines, ne kemi diskutuar tashmë, por duhet theksuar se të gjitha dhimbje koke të ndodhë për shkak të rritjes së aktivitetit funksionale në pjesë të caktuara të trurit që kanë filluar të ndryshojnë disa funksionet e sistemit nervor dhe njerëzit duhet të heqin qafe e migraines.

Përveç kësaj, sulmet migrenë mund të shkaktohet nga nitrate dhe nitratet që po vijnë në trupin tonë me ushqim.
Gjithashtu migrenë duket si një përgjigje ndaj refuzimit të ushqimit, si erë e skuqur ose peshk të freskët, selino, qepë jeshile, soje, fasule, spinaq, për mish, derri, uthull, mustardë, majonezë, ketchup, çokollatë, kafe, kakao, djathë dhe produkte të tjera.
Simptomet kryesore të migraines mund të jenë dhimbje koke më tej është e përzier, të vjella, njerëzit fillojnë të perceptojnë llogari negative të gjalla, muzikë me zë të lartë apo tinguj të tjerë, erë, dhe stresi emocional dhe fizik.


Pasi sulmi migrenë ndalesa, atëherë personi vjen përgjumje, marramendje dhe ai fillon të ndjehen lodhje.
Kjo formë e migrenës quhet migrenë pa atmosferë, por ka migrenë me atmosferë, por vuan shumë më pak njerëz ndryshe nga migrenë me atmosferë.
Para fillimit të migrenës apo edhe gjatë saj, fillojnë të zhvillojnë një shkelje e motorike dhe funksionet vizuale. Gjithashtu në fillim të migrenë, njerëzit mund të shohin veten, shumëvija, figura zjarri molnyepodobnыe flash, Balls, zigzags shkëlqim dhe Dots, këtu është një vështrim dhe gjatë një migrenë quajtur një atmosferë.

Sulmet migrenë janë të shqetësuar personi vjet kur një migrenë fillon të marrë formë sëmundje progresive, dhe sëmundja nuk lejon një person që të ndiheni të plotë, është i përhumbur nga trupi, është e nevojshme të konsultoheni me një specialist dhe të marrin masa sa më shpejt që një person mund të shpëtoj nga migraines.

Për më tepër, aq më shpejt pacienti do të apelojë për të specialistëve, më efektive trajtimi do të jetë. Për një njeri mund të shpëtoj nga migrenë nuk duhet të përdoret vetëm droga mund të trajtojë atë duke përdorur akupunkturë, hirudotherapy (trajtim me Leeches), aurykuloterapyy, terapi manuale (relaksim postisometric) gjithashtu mund të aplikohet acupressure, ngrohje, Psikoterapi, Phytotherapy dhe madje edhe terapi tibetian.

Kjo acupressure kineze, është një nga mjetet më efektive, por ajo duhet të kryhet jo vetëm në sulmet migrenë, dhe rregullisht pas 4-5 ditësh.
Një person mund të shpëtoj nga një trajtim migrenë duke përdorur vajra karafil, me disa pika karafil të shtoni një gotë të çajit të gjelbër me limon shtuar dhe pini një ditë 3-4 gota në ditë.

Në fakt, të shpëtoj nga migraines përdorur scents Aromatherapy përmes receptorët nuhatjes veprojnë në sistemin nervor autonom, zbutur dhe relaksohuni pacientin.

Parandalimi i Përgjithshëm migrenë është përmirësuar dietë duhet të lëvizin më shumë, e cila trajnon enët e gjakut të trurit, ju mund të praktikoni yoga dhe menaxhimin e zemërimit, çiklizmit, vrapim dhe notit, njeriu lehtësimin migrenë.
A nuk e ushtrojnë apo aktivitet tjetër fizik gjatë sulmeve migrenë, për shkak të faktit se migraines ndodhë spazma të enëve cerebrale, dhe sportive mundëson rritjen e fluksit të gjakut, e cila mund të çojë në gjakderdhje në tru.


Përveç kësaj, sulmet migrenë duhet të ndalet për të qep, të lexojnë, shikojnë televizor, por duhet të shtrihem në krevat, para se fërkoni qafës së mitrës dhe mund të vënë një shishe me ujë të nxehtë në pjesën e pasme, por ju mund të dhe të ftohtë, të shpëtoj nga migraines një person mund të në të dy rastet.
Për të hequr qafe migraines personi duhet të lidhin kokën me një peshqir, hiqni tingujt panevojshme, ju gjithashtu mund të marrë jod, dush borik.
Për të vendosur se si të shpëtoj nga migraines një person duhet të shkojnë në shtrat çdo ditë jo më vonë se 2300 dhe dyshek të mirë ortopedike për gjumë dhe nuk fle mbi një jastëk të lartë për të qëndruar në qarkullim në arterie karotide e brendshme.

Për një njeri mund të shpëtoj nga migraines duhet të ndalet gënjyer për të lexuar, por para se të shkojnë në shtrat duhet të marrë një dush të ngrohtë, një person mund të fle mirë.