Si mundet një person të shpëtoj nga takikardi


Pa shkak rrahje zemre, gjithmonë sjell një siklet që këto fenomene mund të jetë shkaku i takikardi dhe duhet të dini se si të shpëtoj nga njeriu takikardi, dhe ajo është e karakterizuar nga rritja e normës së zemrës më shumë se 95 BPM.
Megjithatë, rrahje zemre është simptomë subjektive, ndërsa disa njerëz mund të herë pas here të ndjeni një rrahje zemre, madje edhe normale, por të tjerët nuk mund të përjetojnë aritmi të rënda, palpitations ndjenja nuk mund të merret për një sëmundje të zemrës për shkak se një person ka nevojë për të hequr qafe takikardi.


Rritja e normën e zemrës dhe rrit njohin reagim normal ndaj stresit apo aktivitet fizik, por ajo mund të ndihet si takikardi. Prandaj, para se të diagnozën e takikardi, duhet të marrë parasysh simptome të tjera të palpitations, të cilat tregojnë devijime nga norma, dhe ajo do të jetë sëmundje.
Shkaqet kryesore të takikardi dhe palpitations, janë distonia vaskulare, diabet Sëmundjet endokrine, shteti hypoglycemic, dhe hyperthyroidism. Për më tepër shkaku i takikardi mund të jetë, menopauza, çrregullime nervore, anemi, sëmundje të zemrës, hipertensionit, miokardit, aritmia infarkt (arrhythmias zemrës).


Shumë shpesh, takikardi dhe palpitations kombinuar me reagime të tjera autonome të tilla si dridhje të gjymtyrëve, ndjenja pak fryma, djersitje, vjellje. Ky person ka një frikë e vdekjes, dhe besimin e gabuar se ai filloi një sëmundje serioze që është e rrezikshme për jetën e tij, kështu që njerëzit duhet të heqin qafe e takikardi.
Në këtë rast, ju duhet të kontaktoni terapist tuaj për të hequr sindromi frikë. Megjithatë, një pacient duhet të konsultoheni me një mjek për të kryer një studim për të identifikuar gjendjen e vërtetë të zemrës dhe kjo mund të bëhet me anë të EKG, por duhet të kryejnë kërkime nën ngarkesë, për shembull veloergometry - EKG.

Nëse një person e gjeti takikardia, ajo duhet të trajtohet, nëse ajo gjendet takikardia synusnuyu dhe gjatë ushtrimit nuk është oksigjen të mjaftueshëm për të muskulit të zemrës, ajo do të jetë takikardi fiziologjike sinus.

Bradycardia, norma e zemrës është ulur kur reduktimi nuk janë mbi 60 rrahje në minutë, ajo mund të tregojë praninë e sëmundjes, në të trajnuar njerëzit bradycardia ndodh kur trajnimin e muskujve të zemrës.
Ndodh që bradycardia dhe sinus takikardi dhe aritmi të tjera ndodhin në përgjigje të proceseve të ndryshme patologjike, kjo mund të përfshijë shtetet që nuk janë të lidhur me probleme të zemrës, të tilla si sëmundje tiroide, mbinxehje ose helmim.

Në këtë rast, trajtimi është i kufizuar për korrigjimin e këtyre çrregullimeve. Megjithatë, disa lloje të arrhythmias janë shumë të rrezikshme për shkak të rrezikut të komplikimeve, kështu që ne duhet të i kushtoj vëmendje të gjitha llojet e aritmive dhe njeriut i duhet të shpejt të të shpëtoj prej takikardi.
Në varësi të vendndodhjes së impulseve patologjike mund të dallojë ventricular dhe arrhythmias atrial dhe, rrjedh se excitability anormale fireplace, e cila shkakton reduktimin e miokardit të vendosura në atrium ose në barkushe.

Nuk është një tjetër lloj i aritmia, ajo rreh, ndërsa të paturit e një të jashtëzakonshme, rrahje zemre të jashtëzakonshme, zemra gjatë kësaj periudhe nuk kanë kohë për të "pushuar" dhe ventricles nuk mund të thirrni vëllimin e kërkuar të gjakut dhe prodhimi kardiak arsye është inferiore.

Extrasystole ndodh për arsye të ndryshme, duke përfshirë absolutisht "të padëmshme" dhe ata i përkasin aritmia emocionale.
Megjithatë, rreh shpesh më të rrezikshme, që kërkon trajtim dhe korrigjim të detyrueshëm. Nëse ka një aritmia kaotike, ritmi atriale krejtësisht të gabuar, ndërsa pulsi arrin 500 rrahje në minutë, do të jetë rezultat i shfaqjes së dridhje atrial.
Dridhje atrial zhvillon arsye të ndryshme, duke përfshirë në vijim, e cila nuk është e lidhur me sëmundje të zemrës. Kjo mund të ndodhë kur merrni ilaçe diuretik në sasi të mëdha për të humbasin peshë më shpejt, ose për arsye të tjera, megjithatë, ky lloj i aritmisë janë shumë të rrezikshme dhe komplikimet e tij kërkon ndërhyrje mjekësore.


Trajtimi i të gjitha varet nga shkaku i takikardi dhe aritmia llojeve, shpesh duke eleminuar shkaqet e sëmundjes, për shembull në trajtimin e sëmundjes themelor, mund të kthehet në një ritëm normal. Por, në thelb, trajtimi takikardi kërkon ilaçe, sidomos forma konvulsiv, ajo mund të kërkojë trajtim kirurgjik.
Gjithashtu, kur takikardi, njerëzit duhet të zvogëlojë ose vidyazykatysya e aktivitetit fizik. Paroxysms e takikardi supraventikulare mund të ndalet metoda refleks, kjo duhet të shkaktojë të vjella lëvizjet, shtypni shikimet, të mbajë frymën tuaj, shtrydh barkut apo edhe natuzhytsya.

Nëse gjithçka tjetër dështon, ju mund të supozojmë se një nga këto digoxin drogës, apo rytmylen Inderal.

Një person mund të shpëtoj prej ventrikular takikardi me futjen etmozin, etatsyzynu ose lidocaine gjithashtu mund të kalojnë эlektroympulsnuyu terapi.
Nëse bradycardia, gjithashtu kërkon një qasje të caktuar dhe të gjitha varet nga arsyet që shkaktojnë atë, kështu që trajtojnë bradycardia është e ndryshme, ndihmon ilaçe, përdorimit të instalimit të stimulues kardiak.
Ju mund të përgjigjem për të hequr qafe e takikardi në shtëpi Kjo mund të bëhet duke përdorur pika ose tableta Corvalol Validol. Ju gjithashtu mund të shpëtoj takikardi përdorimit Rosehip infuzion prej 1 tbsp Honey, kjo është për shkak të faktit se mjalti përkryer normalizes muskujve të zemrës dhe heq sulm takikardi.