Si për të ngritur prodhimin e qumeshtit në gji


Shumë nëna të rinj pleqsh një foshnje e porsalindur në shumicën e rasteve i lumtur qasjen ndaj kësaj çështjeje. Zakonisht ata mbështeten në opinionet dhe këshillat e të afërmve të tyre, të cilët thonë se ata ushqehen me qumësht foshnjën e mjaftueshme, atëherë një nënë e re dhe problemet me të ajo nuk do. Megjithatë, kjo nuk është plotësisht e saktë, pasi trupi i çdo gruaje është projektuar në mënyrë individuale dhe që lehtë mund të kalojë nga të afërmit, ju mund të injorojë. Shumë nëna të reja nuk janë në gjendje të krijojnë ushqyer fëmijën dhe për këtë arsye kthehet ekspertëve. Si për të ngritur prodhimin e qumeshtit në gji dhe prodhimin e qumeshtit shmangur një krizë, këto dhe pyetje të tjera ne të përpiqemi për t'iu përgjigjur në mënyrë të qartë dhe të dukshëm në artikullin tonë.Si për të ngritur prodhimin e qumeshtit në gji?
Gjithkush e di se gjirit ushqyer fëmijën tuaj - alternativa më e mirë. Qumështi i gjirit është i mirë për fëmijën sesa çdo zëvendësues përzierje. Por në fakt, të dhënit gji në gratë është mjaft e paparashikueshme dhe mund të sjellë surpriza e keqe, sepse ajo varet nga shumë faktorë, dietën dhe mënyrën e jetesës mom. Pas ushqyerjes me gji të zgjatur, një grua përballet me një rënie të laktacionit, laktacionit ashtuquajtura krizë. Menaxhimi i të dhënit gji - një shtet gra e trupit, ku ka varfër gjirit prodhimit të qumështit. Ky kusht është periodik dhe duket jo më shumë se një herë në muaj 15.2. Në kohëzgjatjen e saj kriza laktacionit mund të zgjasë nga disa ditë deri në një javë. Në të vërtetë të rivendosur prodhimin e qumeshtit në gji të vështirë, ju duhet të dini disa rregulla dhe në mënyrë të qartë të përpiqen për të përmbushur ato.


Sa më shumë që ajo e vë fëmijën në gji, aq më shumë qumësht do të prodhohen. Kur fëmija gjiri gjoksin, hormon grua përgjegjës për laktacionit. Dhe sa më shumë qumësht fëmija ha, aq më shumë ajo vjen. Rezultati është më shpesh fëmija është vënë në gji, aq më shumë qumësht do të jetë ushqimi tjetër. E njëjta gjë vlen edhe për pompimit.

Se fëmija ishte komode thith gjinjtë duhet të mësojnë se si të vënë atë në gjoksin e tij. Është e saktë për fëmijën gojës hipnotizuar jo vetëm thithi i gjirit, por areola tij. Me qumësht thellë fëmija admirimi është i ngopur më shpejt pa konsumojnë shumë përpjekje. Shpesh ndodh që fëmija intensivisht sucks gjoksin, por qumështi po vinte, fëmija lodhet shpejt, jo të plotë në fund, dhe të bie në gjumë. Pas një periudhë të shkurtër kohe zgjohet dhe kërkon një grumbull të ri të qumështit.

Në fillim ka një rrjedhë të fortë të qumështit të gjirit, për shkak të akumulimit të saj në gjoks, kohë në të cilën fëmija sucks gjoksin gëzim. Por, me një rënie në rrjedhjen, ju keni nevojë për të ndihmuar fëmijën tuaj, butësisht fërkoni dorën gjoks drejt areola.

Gabimet që janë në gjendje të dëmtojë prodhimin e qumeshtit
Shumica moms janë çështjet shumë të zënë ekonomike, sidomos kur ata kanë tashmë fëmija i madh dhe nuk mund të gjejnë kohë të mjaftueshme për të mbajtur fëmijën më në gji. Pra, ata refuzojnë të aplikimit të shpeshta në gjoks dhe gradualisht humbin prodhimin e qumeshtit. Në anën tjetër, nënat, mbajtur gjatë në fëmijët e tij gjoks, të mbajtur prodhimin e qumeshtit gjatë gjithë periudhës së ushqyerjes me gji. Nëse fëmija juaj fillon të kalojë më shumë kohë në gjoks se normale tashmë është duke folur në lidhje me problemin e mungesës së laktacionit dhe qumësht për furnizimin e vet. Pas krizës së laktacionit, kur fillon e qumështit të jetë përsëri, koha e kaluar në kthimin e pleqsh në normalitet të saj.


Foshnja formula plotësim nuk rekomandohet, pasi kjo është një mënyrë e drejtpërdrejtë për të ulur prodhimin e qumeshtit. Përzierje duhet të administrohet në ushqim për fëmijë, vetëm vetëm në qoftë se emëron pediatrin. Kjo zakonisht ndodh kur një humbje e madhe në peshë për asnjë arsye të dukshme. Shkuar në ditët e sotme në shitje veçanta shishe të ushqyerit fëmijës me një tub që i jep për të dalë. Kështu, me një përzierje e dy fëmijëve merr dhe qumësht. Por në qoftë se ju përdorni shishe të veçanta me nipples, në 90% të rasteve, fëmija vidyazykatsya gjoksin në të gjitha.


Tani pediatër rekomandojnë fjetur bashkë nënës dhe të fëmijës, në këtë rast fëmija mund të përdorni gjoks, kur ai kërkohet. Kjo metodë ndihmon për të krijuar prodhimin e qumeshtit dhe i bën fëmijët më të qetë.
Para se të keni për të ushqyer fëmijën tuaj, ju duhet të përdorë truket pak. Për 20-30 minuta para se të ushqyerit e ardhshëm është e rekomanduar për të pirë çaj të ngrohtë ëmbël përzier me qumësht ose një filxhan supë të ngrohtë. Mundësisht para se të ushqyerit për të marrë një dush të ngrohtë, i cili gjithashtu shkakton nxitjen e prodhimit të qumështit. Sigurisht është e nevojshme për të shprehur mbetjet qumësht që mbeten në gji. Periudha mes feedings nuk duhet të kalojë më shumë se 25,3 orë.


Për të krijuar laktacionit në gratë pleqsh mund dhe ilaçeve tradicionale. Vetëm para se të aplikoni ato për të konsultoheni me një mjek.
2 tsp lë hithër derdh një gotë me ujë të vluar, të lejojë që të qëndrojë për 10-15 minuta, pastaj të filtruar dhe për të marrë një gjysmë gotë 3-4 herë në ditë për 20-30 minuta para se të ushqyerit.
Gjysma një filxhan arra copëtuar imët duhet të derdh dy gota me qumësht të valë. Mbush 5-6 orë, mund të jetë gjatë natës. Merrni gotë të tretë të ngrohtë për 20 minuta para se të ushqyerit.

1 lugë fara kopër derdh një gotë me ujë të vluar, të lënë për 1 orë. Pas lodhje të marrë një gjysmë gotë 4-5 herë në ditë.

Pas krijimit të mjeteve juridike popullore laktacionit nuk duhet të zbatohet, pasi qumështi do të prodhohen saktësisht. Feed fëmijët e tyre për aq kohë sa të jetë e mundur, sepse në këtë rast ata do të jenë të shëndetshme.