Si dietë organizuar oxalate për veshkave, rekomandimet Fuqia


Ushqimi për oxalate veshkave - një masë e rëndësishme për parandalimin, e cila vlon të respektojnë rregullat dhe kufizimet konsumuar produkte ushqimore të caktuara.

Kjo është e rëndësishme!
Gurë Oxalates janë hije të zezë dhe kafe me tehe të mprehta. Në formimin e tyre për të kufizuar përdorimin e oksalik. Kur përmbajtja në urinë bie, atëherë të ndaluar reshjeve të kripërave.Produkte të pranueshme


Ushqimi për veshkave oxalate lejon të konsumojnë karrota, lakër, eggplants, Kastrati, dardha, banane, rrush, kungull, kumbulla të thara, koriandër, harengë, patate të ziera, tranguj peeled, turnips, mollë, kajsi, shalqi, lëng thupër, lëng krasitur, kajsi të thata dhe kungull dhe havjar patëllxhan.


Sa për pjekje, ajo është e lejuar përdorimi i bukë thekre, miell bukë klasën e dytë, bukë gri. Është e rekomanduar për të konsumuar arra dhe lajthi dhe vaj perimesh.
Në mëngjes, pacienti është i lejuar për të ngrënë e produkteve të qumështit të tilla si kos, salcë kosi, djathë, gjalpë, qumësht i thartuar. Është e dobishme për të përdorur supave perime, por pa shtimin e bizele dhe bishtajore të tjera, spinaq, majdanoz, kalë dori, perime pjekur të ndaluara, lejohet për të ngrënë një vezë në ditë dhe supave fruta.
Ju mund të hani në një ditë të pulave, peshkut, mishit të ligët pjekur në një 150 - 200 gram. Sa për pije, kështu që ju mund të përdorni çaj të dobët, kafe e brishtë me qumësht.
Njerëzit në rrezik të lartë për gurë në veshka nuk është e rekomanduar për të përdorur ato produkte të cilat përmbajnë një sasi të madhe të proteinave shtazore - proshutë pakripur, sallam, qumësht, etj
Në një numër të vogël mund të shtohet për të supave makarona. Manaferrat, fruta dhe perime nuk janë të kufizuara, përveç varieteteve të thartë, të tilla si gooseberries, currants kuqe, mollë kosi, boronicë. Sheqeri duhet të konsumojnë jo më shumë se 30 gram në ditë, dhe kripë - jo më shumë se 2 gram.


Rekomandimet fuqi

Drithëra të tjera - hikërror, elbi, meli, bollgur dhe supave, gatuar me shtimin e tyre. Ndonjëherë ju mund të vëzhgojnë një dietë të veçantë patate-lakër.

Mollë, quinces, dardha. Pirja infuzion nga gjethet e dardha dhe rrush lejon të nxjerr acid oxalic tepërt. Enët patate Oschelachyvayut dhe të lejojë urinës për të lidhur dhe të nxjerr kalcium.
Lëng kastravec - është mjeti më efektiv në luftën kundër schavelekyslыm nephrolithiasis.
Në formimin e nevojave të trupit oxalate të vitaminës D, B2 dhe A dhe phytin, kështu që ju duhet të rrisin fluksin e produkteve koncentrim të lartë të këtyre substancave.
Ushqimi duhet të ushtrojnë të paktën pesë herë në ditë, dhe vëllimi i lëngjeve në ditë duhet të rritet në 3 litra, ajo është e rekomanduar për të pirë lëngje frutash dhe perimesh. Ne duhet të eliminojnë enët ftohtë.
Produktet e ndaluara:Produkte që përmbajnë acid oxalic të tilla si çokollatë, uthull, ëmbëlsirat, mish yndyrshëm, jams, biskota, pasta me gjalpë dhe pastë pudre, akullore, mustardë dhe domate.
Peshk, shpezë, supë kërpudha dhe salcat, dhe enët me xhelatinë atë duke shtuar, mëlçisë, veshkave, gjuhën dhe mishi i kafshëve të tjera, salcat konservuar, sallam me mëlçi, piper dhe ushqime të skuqura, mish, havjar, tru, djathë shumë i kripur, yndyrë ushqim, mish deleje dhe mish.
Si për perime dhe zarzavate, përdorimin ndaluar të kërpudhave, bizele, fasule dhe bishtajore të tjera, patate të skuqura, lëpjetë, majdanoz, asparagus, brokoli, fiq, speca, selino.

Ndalohet konsumin e frutave dhe perimeve me një përqendrim të lartë të vitaminës C - rrush pa fara e kuqe, kumbulla, gooseberries, agrume, Kastrati, luleshtrydhe, radishes, boronica.
Nga pije është e ndaluar që të përdorë të fortë çaj, kakao, çikore, kvas dhe lëng domate.
Kjo është e rëndësishme!
Dietë përshkruar rekomandohet për formimin e gurëve oxalate. Gjatë mprehje duhet të kufizojnë konsumin e qumështit dhe produkteve të qumështit fortifikuara me kalcium. Mirë pije njelmët ujë, dhe një herë në tre muaj për të analizuar përqendrimi urinë e kripës në të.