Si dietë organizuar pyelonephritis veshkave


Pyelonephritis - është sëmundja më e zakonshme e veshkave. Ky problem është rezultat i infeksionit - përkatësisht E. coli, parenchyma veshkave, riprodhimit Staphylococcus ose microflora përziera. Më shpesh, infeksioni fillon të përhapet në trupin e njeriut nëpërmjet gjakut. Ushqimi pyelonephritis veshkave domosdoshmërisht i referohen patologji karakter - akute ose kronike.


Catering formën akute të sëmundjes


Për pielonefrit akut formon karakteristike temperaturën rritja e trupit dhe zhvillimin e dhimbje të forta në rajonin e mesit. Në thelb në këtë situatë në spital urgjentisht pacientët.


Në ditët e para të pacientëve të veshkave pielonefrit akut duhet të konsumojnë mjaft e lëngjeve, të cilat mund të përfshijnë:Decoctions e bimëve.
Lëngje natyrale.
Çaj i dobët me sheqer.
Komposto ndryshme.Gjithashtu duhet të përfshijë në dietë perimet dhe frutat - pjepër, kungull, shalqi, etj Ato ofrojnë një efekt diuretik.
Pastaj për 7-10 ditë uyazyka lehtësim simptomatike kërkuar për të ndjekur dietë bimore-qumështit me kufizimin e marrjes kripë - një maksimum prej 4 - 6 gram në ditë. Nëse sëmundja është e shoqëruar nga sindromi hypertensive duhet të kufizojnë sasinë e kripës në 2-4 gramë.

Është e rëndësishme për të eliminuar nga dieta e këtyre ushqimeve dhe ngrënies:Snacks, konservuar, tymosur dhe perime turshi.
Erëza dhe seasonings të mprehtë.
Kafe.
Pije të gazuara dhe alkool.
Supë ushqyes mishit.
Bean.
Mushrooms.
Pastë dhe krem ​​të ndryshme.Ushqimi pyelonephritis veshkave duhet të organizojnë të vogël. Në situatë të vështirë e sëmundjes duhet për të hequr tërësisht kripë nga ushqimi. Për qëllimin e gatimit duhet të aplikohet vetëm kursyer metodat - valë, steaming ose stewing.

Nëse pyelonephritis shoqëruar nga uremia, konsumi i proteinave bimore duhet të reduktohet në 25 gram në ditë. Mjeku rekomandon për të rritur futje e sheqerit dhe glukozës në 150 gram në ditë.


Catering formë kronike të sëmundjes


Ushqimi pyelonephritis kronike renale e nevojshme jo vetëm për të lehtësuar simptomat gjatë sëmundjes akute, por kur i fshehur.
Të përjashtuar nga dietë nevojë për produkte të njëjta për pielonefrit akut. Baza e ushqimit duhet të jetë enët e tilla dhe produkteve:
Varieteteve bimore mishit, enët peshk ligët një grirë ziera ose steamed.
Supave vegjetarian dhe qumësht.
Produktet e qumështit, produktet e qumështit djathë, djathë të butë.
Të bardhë apo gri pjekje bukë djeshme më mirë në qoftë se ajo është bërë pa kripë shtuar.
Enët miell.
Vezë - 1 copë në ditë.
Bollgur.
Puddings.
E para dhe gatuar perime, përveç rrepka, lulelakër, qepë, hudhër dhe rrepkë.
Gjelbërimi, përveç kalë dori, selino dhe spinaq.

Frutat dhe manaferrat - luleshtrydhe, luleshtrydhe dhe manaferrat të tjera, të pasura me hekur.
Pjeprat.
Reçeli, mjalta, sheqer dhe ëmbëlsirat tjera.Është e rëndësishme për të kufizuar futje tuaj të krem ​​dhe salcë kosi dhe erëza në vend të lejuar për të përdorur lëng limoni, bimëve të thata dhe me kanellë. Kripa është e mirë për të përgatitur gjellë pa tejkaluar normën ditore - jo më shumë se 6 gram në ditë. Produktet nevojë për një pres të mirë, pure patate ose kuzhinier kuzhinier deri butë. Pije përkojnë me dietë në pielonefrit akut.

Kjo është e rëndësishme! Konsumi i mishit ajo duhet të vlim, pastaj prerë në feta të vogla. Së pari të përgatitur supë është drenazhuar mirë dhe ri-pour mishit me ujë. Pastaj të sjellë në gatishmëri. Ju gjithashtu mund të tërhiqet plotësisht extractives.
Rregullat e përgjithshme të të ushqyerit në zhvillimin e patologjisë


Bazuar në parimet dietetike në mjekësi pyelonephritis rekomandime nga specifike:Konsumi i sasive të mëdha të lëngjeve për uyazyka nuk ka ënjtje. Uji ndihmon për të hequr toksinave nga trupi i njeriut, toksina, të grumbulluar në veshkat e mosfunksionim. Gjithashtu nxit kullimin lëngjeve nga trupi i mikrobeve, gjatë kalimit të saj nëpërmjet uretrës. Uji zvogëlon urinë shumë të koncentruar dhe parandalon reshje të kripërave. Por mos harroni se urina mund të kulloj ushqyesve nga trupi, kështu që ju duhet për ushqimin ishte kalori dhe të ndryshme.

Duhet të përjashtohen nga dieta e turshi, turshi, ruan dhe burime të tjera të sasive të mëdha të kripës, sepse ajo është e përbërë nga sodiumit. Kripë futje kufizohet në rreth një lugë në ditë.
Ajo vidyazykatysya e djegëse, tymosur, enët djegëse dhe produkteve nga mustardë, rrikë nga, hudhër, kontribuojnë kanalet acarim urinim.
Ne duhet të kufizojnë konsumin e produkteve, të rrisë përqendrimin e acidit urik në gjak. Përveç detit, mish dhe peshk këtu përfshijnë spinaq, kërpudha, fasule, lulelakër, selino.

Kanë nevojë për kafe vidyazykatysya, alkool, çaj të fortë, aksioneve të fortë të mishit dhe peshkut nga podlyvov dhe salcat.
Ju duhet të dini se kur për të ndaluar përdorimin e karbohidrateve ëmbël dhe të shpejtë si glukozë e tepërt shkakton formimin e një mjedisi të favorshëm për jetën mikrobike.
Pearl - një pjesë integrale e pielonefrit dietetike. Ata janë burimet kryesore të vitaminave në trup. Është më mirë që të preferoni hikërror dhe bollgur. Buckwheat është një burim i rëndësishëm i hekurit, sepse hahet mishi është e ndaluar.

Ne kemi nevojë për një numër të madh të frutave dhe perimeve, këndojnë lëngje, pije frutash, TEAS bimor me efekt diuretik, në mënyrë aktive të përfshijë në shalqi dietë, kungull, shalqi dhe ushqime të fortifikuara me hekur dhe kobalt - domethënë, luleshtrydhe, mollë dhe shegë.