Si dietë e organizuar për hydronephrosis veshkave


Problemet me funksionin e veshkave, dhe në veçanti hydronephrosis, kërkojnë pajtueshmërinë me trajtim të veçantë të butë për shkak se pacienti është caktuar dietë për hydronephrosis veshkave.
Në sëmundje prek një numër të madh faktorësh. Shkaku më i zakonshëm i shkeljeve shkarkimin e urinës është problemi i kanaleve të parregullt Struktura mochevыvedenyya, patologji urolithiasis apo traumave që ndikojnë traktit urinar.
Hydronephrosis është primare ose sekondare. Forma kongjenitale Primar të ndryshme, për shkak të shkeljes së strukturës së parenchyma veshkave. Forma dytësor zhvillohet në patologji e gurë veshka për shkak të formimit të tumoreve tumorit në të veshkave, uretër dhe legenit e veshkave.


Nëse ju nuk e kryejnë trajtimin e nevojshëm, hydronephrosis mund të shkaktojnë zhvillimin e komplikime më serioze, duke përfshirë - shkakton dështimin e veshkave dhe në raste të rënda të provokojë fatale për shkak të akumulimit të produkteve metabolike të trupit të njeriut që nuk kanë qenë të edukuar me urinë.


Dietat kompani me hydronephrosis


Urdhërat hydronephrosis sëmundje të veshkave konsumojnë një sasi të madhe të frutave dhe perimeve të freskëta, përveç të pini shumë lëngje pa emisionet. Është gjithashtu e rëndësishme që dieta e pacientit ishte e plotë, ishte rreth 3000 kcal në ditë. Kërkesë e detyrueshme për lezioni i veshkave është që kufizojnë përdorimin e kripës.

Produktet që janë të përfshira në dietë duhet të japin trupit me të gjitha amino acidet esenciale, për shkak se ai i vetëm nuk mund të bëjë sintezën e disa prej tyre. Zbatimi i këtij uyazyka realizuar nga dietë patate-vezëve për shkak të këtyre dy produkteve është mjaft aminoacidet. Duke folur në mënyrë të veçantë në lidhje me patate, ky produkt mund të zvogëlojë përqendrimin e kolesterolit në gjak dhe kjo është një provë shkencore.

Kjo është e rëndësishme! Dietë patate-vezë në zhvillimin e hydronephrosis është lënë dietë e tridhjetë gram vezë gatuar dhe treqind gram patate të ziera. Përdorimi Salt është i ndaluar, dhe kohëzgjatja e përcakton mjeku dietë.


Ushqim dietik gjithmonë duhet të diskutojnë me mjekun, sepse ajo ndihmon të bëjë skemën e duhur të energjisë në përputhje me problemet e kushteve të lidhura. Vetëm shumë vlerësim të kualifikuar mjek i lejon një produkte të përshtatshme dietë dhe të bëjë atë përshtatjet e duhura.
Rregulli bazë në hydronephrosis dietë - një konsumi i madh i frutave dhe perimeve. Shuma e rekomanduar - jo më pak se gjashtë gram në ditë.
Kripa është një çështje e diskutueshme në të ushqyerit e veshkave. Më parë, mjekët këshilluar pacientët plotësisht vidyazykatysya e marrjes natriumi. Aktualisht, me rekomandimin e një konsum specialist kripë të jetë i kufizuar për disa gram në ditë.Rregullat themelore të furnizimit


Një tipar i veçantë i dietës në hydronephrosis është pirë një shumë të frutave të freskëta dhe perimeve. Pacientët inkurajohen futje e tepruar e lëngjeve - gati një ditë për dy litra ende fluide. Është e rëndësishme që të ushqyerit në hydronephrosis veshkave ishte e plotë, siç kërkohet rrjedhë e vazhdueshme e kalorive.
Dietë parakusht - po kufizojnë përdorimin e kripës, dhe produktet e përfshira në dietë duhet të përfshijë në anëtarësimin e saj e amino acidet esenciale që vijnë me ushqim, por nuk sintetizohet në trupin e njeriut. Në këtë drejtim, një dietë patate-veze organizimit të dobishme.
Patatet janë shumë kalori, ajo përmban shumë amino acide, e njëjta mund të thuhet për vezë. Këto produkte paraqesin rregullatorët përgjegjës për metabolizmin yndyrë dhe kolesterol. Nga patate mund të zvogëlojë kolesterolit në gjak.

Kjo është e rëndësishme! Patatet nuk janë bezdisur aktivitetin e traktit gastrointestinal, por përmes përmbajtjes pektin në funksionimin normal të zorrëve. Gjithashtu patate pasuruar me kalium dhe vitaminë C, e cila është e rëndësishme sepse kjo perime është pothuajse asnjëherë nuk provokon një reaksion alergjik.
Rreziku i hydronephrosis


Rreziku kryesor i hydronephrosis - një rritje në rrezikun e dështimit të veshkave. Në këtë gjendje veshkave ndalesa duke punuar si duhet dhe të përkeqësimit të filtrimit të gjakut, për këtë arsye. Ajo akumuluar produkte metabolike.
Gjithashtu gjatë kohë hydronephrosis diagnostikuar plotësohet uremia, por më e rrezikshme është se mungesa e zgjatur e trajtimit mund të çojë në vdekje nëpërmjet helmimit.
Një tjetër sëmundje shoqëruese është formimi i concretions veshkave ose humbjen pielonefrit komplikojnë rrjedhën e hydronephrosis. Ekziston rreziku i pelvisit papritur këputje apo hi e veshkave. Kjo urinës merr në hapësirën prapa peritoneum, duke shkaktuar urohennoho e sepsë.