Si për të vlerësuar pamjen tuaj shëndetësor


Ndoshta, shumë veten se si për të vlerësuar shëndetin e tyre në dukje, pa ndihmën e mjekëve. Bëni nuk është e vështirë, kjo është vetëm kategorikisht refuzojnë trajtim mjekësor nuk është e nevojshme. Vetë-diagnozën dhe vetë ndihmë në qoftë se, atëherë vetëm në raste të izoluara. Vlerësim i tillë për shëndetin e tyre dhe të gjitha anomalitë duhet të shërbejë si një pretekst për ekzaminim për të zbuluar sëmundjen e hershme.
Vlerëson pamjen e shëndetit
Duhet të theksohet se njerëzit e dyshimta të gjejnë gjithmonë diçka që nuk është me të vërtetë. Puçërr vetmuar popped apo teshtij papritur, jo një arsye për të drejtuar tek mjeku dhe të kërkoni në sëmundje kronike. Pa dyshim, shëndetësor - është i pavlefshëm, dhe keni nevojë për të trajtuar atë me kujdes dhe me kujdes. Por, para së gjithash, ju vetë duhet të ndjehen kur trupi i dha dështojnë dhe kanë nevojë për konsultime të specializuara. Këto sinjale mund të shërbejë disa manifestime të paraqitjes, janë me vlerë duke i kushtuar vëmendje.Sytë
Sytë - një pasqyrë e shpirtit dhe shëndetin. Çfarë bëni sytë tuaj?
Qarqe të errëta nën sytë
Shkaqet e qarqeve të errëta nën sytë pak. Nëse kjo nuk është veçanti e juaj individ që nga lindja, atëherë:
1. Ju nuk vysypayetesya. Kjo nuk është një sëmundje, por mund të shkaktojë lodhje fizike që herët a vonë të provokojë një avari nervor.
2. Në paraqitjen e papritur e këtyre qarqeve, kjo mund të tregojë praninë e alergjive.
3. Me moshën, lëkura hedh lëng dhe të bëhet më transparente, dhe është e vendosur nën enët bëhen më të dukshme. Qarqe të errëta mund të jenë të rinjtë thjesht nuk gjithmonë flasin për sëmundje, dhe është një tipar individ, në veçanti, të vendosura në afërsi të enëve sipërfaqësore të lëkurës.

Ënjtje rreth syve
Këto simptome mund të tregojnë ngecje e lëngjeve në trup dhe shkeljen e bilancit të ujit. Shpesh, kjo ndodh kur e dobët dietë dhe alkoolit abuzimit. Ja, kjo do të rezultojë në qoftë se ju të eleminuar nga dieta e kripur, ushqimeve yndyrore, veçanërisht para gjumit.
Ndryshimet ngjyra
Nëse vëreni një vijë të hollë të bardhë rreth nxënësi apo pak plyamky verdhë mbi qepallat, ajo mund të tregojë nivele të larta të kolesterolit. Në këtë rast, asnjë të keqe do të kalojë testet për trajtim të hershëm.


Thonjtë
Për thonjtë mund të them shumë për praninë e sëmundjes në trup. Nëse ju kohët e fundit seriozisht i sëmurë, atëherë thonjtë tuaj do të mund të qëndrojnë të çara ose linja hollë gjithë.
Shënim kur sëmundjet thonjtë rriten ngadalë, për shkak se këto shirita është sinjal për përçarje të trupit. Shtresëzim i pjatë gozhdë sugjeron një mungesë të kalciumit dhe të bëjë që ju të shihni dietë. Zbehtë, thonjtë e dobët, zahybayuschyesya brenda - një shenjë e mangësi hekuri.

Pa dyshim, të gjitha problemet individualisht dhe e mundshme me thonjtë për shkak të faktit se vetëm duart tuaja një shumë kohë në ujë. Dhe ndoshta ata bëjnë rëndomtë lëngshme dishwashing performancës.
Duart
Vizatoni një test të thjeshtë. Merrni një xham zmadhues dhe të heqë pads për të ndaluar. Shënim kthesa e linjës në qoftë se ato janë të thjeshta, atëherë ka shumë të ngjarë që ju nuk keni probleme serioze shëndetësore. Disponueshmëria vendosur, i shtrembëruar, linjat intersecting mund të tregojnë presionin e parregullt gjakut.

Vlerësoni dorën tuaj. Statistikat thotë se njerëzit me duar, të ngushta të gjata, shpesh vërehet rritje të presionit të gjakut.
Fingers
Nëse majë të gishtave tuaj kthyer blu apo bërë e bardhë pas rreth 30 sekonda ju potrymaly në dorë një gotë me shumë të ftohtë (akull) ujë - një shenjë e qarkullimit të abuzimit. Spazma quajtur në enët e gjakut mund të çojë në mpirje në pjesë të ndryshme të trupit.
Gums
Fryrë, mishrat e gjakderdhje nuk janë vetëm në gjendje të largohet nga ju pa dhëmbë, por shkaku i sëmundjeve të ndryshme serioze. Patogjene përmes mishrat e dëmtuara të hyjnë në gjak dhe u përhap në të gjithë trupin. Shkencëtarët kanë zbuluar një model se njerëzit me sëmundje çamçakëz më shpesh sulme në zemër.

Lëkurë
Në moshën e rritur, lëkura bëhet e thatë dhe kjo është në rregull. Por nëse ju vëreni se ajo është shumë e ashpër, i zbehtë, shumë të krisur - kjo mund të jetë një shenjë e çrregullimit të gjëndrës tiroide. Nëse ju ndjeni këtë apati, dobësi, dhe shtim në peshë, ajo duhet t'i referohet një endokrinolog. Simptoma të tjera mund të jenë të lëkurës cheshuschayasya dhe pamjen e njolla të kuqe në këmbë.

Ritmi i jetës moderne shpesh shtyjë vizitën tonë në mjeku. Ne jemi në një nxitim, shpesh në dëm të shëndetit të tyre. Hani në arrati, nuk kanë kohë për pushim dhe fle, ne nuk kemi kohë për sportet. Me sëmundje të tilla jetesës nuk mund të shmanget, ajo vetëm në kohë dhe durim të trupit. Ai është duke u përpjekur për të sinjalizuar ne dispozicion për të duke vënë në të ndodhin ndryshime. Si nuk do të vlerësuar shëndetin e tyre, nuk ka diagnostifikimi në shtëpi nuk zëvendëson ekzaminimin mjekësor, i cili duhet të zhvillohet një herë në vit, dhe në disa raste dhe më shumë.