Si për të pastruar poret e lëkurës të përballet me


Në se para së gjithash i kushtoj vëmendje kur ka grua të panjohura? Sigurisht, flokët dhe fytyrë. Kjo është padyshim e vërtetë. Lëkura jonë nuk ka vetëm të flasim për këtë moshë, por mund të shtoni një nja dy vjet të vjetra, dhe nganjëherë një duzinë. Veçanërisht të prekura janë gratë që kanë zmadhuar poret e lëkurës. Edhe me më se as është kujdesi më të mirë, disa orë pas aplikoni grim, lëkurën e fytyrës fillon të shkëlqim, njollat ​​yndyrat dhe shfaqen nëpër pluhur dhe baza tonal. Kjo ndodh shpesh në dimër. Por, kur vjen dnynky ngrohtë të verës, mbajtësit e avancuara poret e fytyrës të lëkurës të vuajnë edhe më shumë. Por më e rëndësishmja, edhe, jo tmerrshme duke kërkuar, por fakti që njerëzit me zmadhuar poret, lëkura shpesh shfaqen aknet hnoynykovыe dhe skuqjen. Pas të gjitha zmadhuar poret është një vend ku bakteret shumohen dhe të grumbulluar, duke sjellë siklet në të gjithë trupin. Si për të pastruar lëkurën dhe poret mund të bëj në shtëpi, ju do të mësoni duke lexuar këtë artikull.


Para së gjithash unë dua të theksohet se çdo produkt kozmetike në botë nuk mund të zëvendësojë lëkurën e njeriut dhe për këtë arsye nuk siguron njëqind rezultat qind. I gjithë thelbi i problemit qëndron në predispozicion gjenetik të njeriut. Nëse vajzat e reja në adoleshencë e tyre janë poret e vëzhguara të fytyrës, duhet të pyesni të afërmit e tyre të ngushta, shpesh mom dhe baba, ata nuk kishin probleme të tilla. Në 99% të rasteve, një prind vërejtur të njëjtin problem.

Por mos menjëherë dëshpërim në botë, ende ka mjete për të ndihmuar të heqin qafe, le të paktën jo përgjithmonë, por për një periudhë të gjatë të zgjeruar poret e lëkurës. Çfarë është koha fytyra? Ata mund të përfaqësohet si një kanal të plotë yndyrë dhe për të hequr atë jashtë. Stinët vijnë në madhësive të ndryshme, nga të vogla në të mëdha. Kjo varet nga sasia e yndyrës së prodhuar. Sa më shumë që ne prodhojmë nënlëkurës yndyrë, koha do të jetë në përputhje me rrethanat e lartë.


Rregulli kryesor në poret e lëkurës të avancuara, gjithmonë të mbahen të pastra. Më pak kujdes për të, yndyrë më nënlëkurës do të prodhohen. Mos harroni se larja në mëngjes, shpesh bëjmë për bukurinë, por në mbrëmje vetëm për shëndetin. Në pasditen e fytyra merr një shumë të ndotjes, krem, pluhur, pluhur, shter tymi, avujt kimike, të cilat ne nuk i dyshuar edhe.

Rënduese zhvillimin konsiderueshme të stresit nënlëkurës yndyrë, përçarje e organeve endokrine, dështimi hormonal në trup, duke ulur imunitetin dhe medikamente, sidomos hormonet dhe antibiotikët.


Pastrimi poret e fytyrës lëkurës zgjeruar
Për të zvogëluar zmadhuar poret person duhet së pari të mësojnë se si të duhet të pastër. Pa dyshim, nevoja për të paguar haraç për të zhvishem. Me pastrim Flushes lëkurës padëshiruar kontaminuar shtresa sipërfaqësore. Por në qoftë se poret janë shumë të mëdha pastrim duhet të përdoren me kujdes. Që nga grimca të mëdha që ai përmban mund kontrast shumë të plagosë të lëkurës. Dhe në vend të efektit të pritur, në vend që ju të merrni edhe poret më të zgjeruar dhe skuqje hnoynykovuyu. Prandaj, për scrubs lulëzim duhet të zgjidhen me grimca të vogla të detergjentit.


Të dëmtojë lëkurën sa më pak të jetë e mundur gjatë pastrimit, ju mund të përdorni metodat popullore provuar. Për shembull, ajo pastron lëkurën e një limoni. Për ta bërë këtë, një të bardhë veze lehtë fshij me një lugë dhe të shtoni në atë 5-7 pika lëng limoni të freskët. Aplikoni përzierje për të pastruar fytyrën larë dhe të lënë për 15 minuta. Lëng limoni nuk është vetëm poret e fytyrës, ai ende ka veti dezinfektues. Një proteinë, nga ana e tij, tërheq dhe pak tharë lëkurës me vaj në fytyrë.


Shumë mbajtësit e poret avancuara fytyrës vërejtur dukuri që lëkura dimrit duket shumë më mirë se në të nxehtit e verës. Kjo sugjeron se e ngushtë poret nën ndikimin e ftohtë. Prandaj, në verën e rekomanduar akull kozmetike, e cila është shumë e lehtë për të përgatitur në shtëpi. Për ta bërë këtë, të marrë barëra që janë të thata dhe veprim antibacterial në lidhje me Calendula tillë, kamomil, bli. Përgatitja atyre decoctions, ostuzhivayut dhe derdhur në molds për të bërë akull. TEAS medicinale dhe ngrirja fshij fytyrën lëkurën pas spastrimit dy herë në mëngjes ditë dhe në mbrëmje.


Është po aq e nevojshme për lëkurë me poret zgjeruar dhe maska ​​që ata do të ngushtohet. Rezultati i mirë jep një maskë bërë nga djathë me mjaltë dhe lëng limoni. 2 tbsp djathë rubbed me një lugë në një masë homogjene. Shtoni 1 lugë mjaltë dhe 1 lugë lëng limoni. Llokoçis dhe vënë në para pastruar fytyrë për 20 minuta. Pastaj del me të larë maskë me ujë të ngrohtë, pastaj të ftohtë. Për efekt të mirë, lëkura, mundësisht pas aplikoni maskë për të fshirë kube akulli gatuar me herbs supë.


Kur zgjeruar poret maskë të përsosur nga maja birrë të freskët. Dy lugë maja pour të njëjtën sasi e qumështit të ftohtë dhe përzierje. Aplikoni në fytyrë për 20 minuta. Pastaj të përsëritur procedurën e përshkruar më sipër.

Kur zgjeruar poret personi duhet të zgjidhni mjetet e duhur për të gjitha produktet e kujdesit të lëkurës. Mos blini krem ​​destinuara për lëkurë të thatë ose normale. Mos përdorni themel që do të bllokoj poret edhe më shumë.