Si gjatë shtatzënisë për të shmangur kontaktit me substanca të dëmshme


Dëshironi të dini se si shtatzënia për të shmangur kontaktit me substanca të dëmshme të rrezikshme për shëndetin e fëmijës së palindur? Shmangni kimi është më e mirë për të filluar edhe para konceptimit. Që nga rreth një e treta e shtatzënive janë planifikuar, përgatitja më e mirë dhe e mundur vetëm për të konceptues një fëmijë do të jetë i jeteses shëndetshme. Duhet të theksohet se kjo vlen edhe për burrat si substanca të dëmshme ndikim të dëmshëm në lëvizshmërinë dhe cilësinë e spermës.

Gratë shtatzëna duhet të jenë të kujdesshëm me kozmetikë.
Shumë gra gjatë shtatzënisë vidyazykatysya të përpiqet për të bërë deri, permanent dhe për t'u ngjyrosur flokët. Më shumë vidyazykatysya e kozmetikës ka gjasa të ketë sukses, por ende më mirë të jetë e sigurt. Kjo nuk është vetëm kozmetikë, plumbi shampoos ndryshme, kremra, conditioners dhe krem ​​mund të jetë një vend të sigurtë dhe potencialisht të dëmshme për shëndetin e fëmijës. Ne duhet të përpiqemi për të zgjedhur produktet më të sigurta se të prodhuara me bazë bimore dhe përmbajnë një minimum prej përbërësve. Shmangni kontakt gjatë shtatzënisë me kimi mund vidyazykavshys e fondeve nga metil (metil) dhe glycol (glycol).Shmangia e ekspozimit ndaj substancave të dëmshme, ndërsa pastrimi i shtëpisë?
Për të ruajtur rendin në shtëpi ka nevojë për një arsenal të tërë të automjeteve, sidomos në këtë periudhë të pambrojtur. Ëmbël, formaldehyde, klor, toluen, amoniakut - është vetëm një pjesë e asaj që ka mbetur në ajër, pas pastrimit të zellshëm duke përdorur mjete moderne. Duhet të theksohet se këto fonde mund të me sukses të zëvendësojë uthull dhe sode buke. Kjo vlen edhe për lavanderi - gjatë shtatzënisë është e rekomanduar për të përdorur një pluhur të veçantë fëmijëve hypoallergenic s.


Shmangni kontakt me substanca të dëmshme mund të lënë duhanin, reduktimin kafeina dhe alkooli.
Për më tepër, nikotina, caffeine dhe alkooli ndikojnë negativisht në shëndetin e nënës dhe mund të ndikojë negativisht në zhvillimin e fetusit, një grua që pi duhan (ose grua subjekt i tymit të dorës së dytë) rreziku që të ketë një fëmijë fëmijë underweight apo e parakohshme.

Gjatë shtatzanisë është e rekomandueshme për të pirë vetëm lëng frutash dhe ujë filtruar.
Ajo vidyazykatysya e pijeve të gazuara, lëngje dhe teas gati dhe pijeve të tjera në kontejnerë në shishe. Përveç kësaj, ata janë plot me ngjyra, zëvendësues të sheqerit, kafeinë, preservatives, kështu që ata janë të shitur edhe në enë plastike, e cila shton për të pirë më shumë substanca të dëmshme. Është më mirë për të "investuar" në filtër të ujit dhe të pini ujë të thjeshtë, sepse trupi ynë është 70 për qind me të. Alternativë e mirë për ujë mund të jetë e ndryshme TEAS brishta, sidomos bimor.


Shmangni përdorimin gjatë shtatzënisë fruta dhe perime me pesticide.
Sipas rekomandimeve të OBSH, gratë shtatzëna mund të shmangur përdorimin e pesticideve me 90 për qind, vetëm vidyazykavshys e këtyre frutave dhe perimeve që janë rritur duke përdorur sasi të mëdha të pesticideve. Ajo karrota, marule, speca, qershi, luleshtrydhe, rrush, pjeshkë, dardha, mollë.
Për fat të keq, kjo është ushqime mjaft i zakonshëm në vendin tonë, kështu që nuk ka gjasa për të dalë dhe të bëjë pa to. Megjithatë, ju mund të përpiqet për të shmangur të hahet homologët e importuara, dhe të bëjnë kultivimin e tyre ose të blerë fruta dhe perime në tregjet në gjyshet.

Por ka fruta dhe perime me nivelet më të ulëta të pesticideve. Ajo bizele, domate, misri, qepë, kungull i njomë, brokoli, lakër, patëllxhan, asparagus, pineapple, mango, papaja, pjepër, agrume, avokado.

Minimizuar kontakt me substanca të dëmshme mund të, nëse me kujdes zgjidhni kur blejnë peshk.
Pa dyshim, një peshk shumë të dobishme gjatë shtatzënisë dhe është një burim i omega-3 yndyrna, por në disa varietete ai përmban një sasi të madhe të polyhlorbyfenyla merkurit (kancerogjene), toksina fortë. Sidomos përqëndrimet e larta të merkurit në peshk detare të mëdha, veçanërisht në ton. Dhe niveli më i ulët i ndotësve varieteteve të tilla të famshme si anchovies, skumbri, harengë, salmon, pozitë e lartë, tilapia dhe butak, karkaleca dhe prodhimet e detit të tjera.


Gjatë shtatzanisë duhet të reduktojë konsumin e yndyrave shtazore.
Në produktet e kafshëve mund të përmbajnë antibiotikët, hormonet sintetike dhe produkteve të tjera kimike, për shembull, CRD, dioksina, pesticidet, përqendrimi i cili është mjaft i lartë në yndyrna shtazore. Kur përdorni këto produkte, substancat e dëmshme të lehtë lëvizi nga yndyra e kafshëve në yndyrë trupit tonë. Atje, ata mund të qëndrojnë për vite dhe gradualisht helmojnë trupin tonë. Gjatë shtatzënisë është më mirë që të përpiqen për të blerë qumësht dhe produktet e mishit janë rritur organikisht, dietë të ulët-yndyrë. Mishit dhe shpezë duhet të hiqni lëkurën dhe yndyra. Në vend të tiganisje mish (për tiganisje substancave të dëmshme në mish mbyllur dhe mbetet), është më mirë për të gatuar (disa nga toksina, kur uji është i zier), bashkimi supë parë.


Gratë shtatzëna duhet të jenë të kujdesshëm me plastike.
Ka lloje të paketimit plastike, të cilat janë të rrezikshme për zhvillimin e fetusit. Nëse ju shikoni në fund të paketës, ju mund të shihni kodin në formën e një trekëndësh i përbërë nga tri shigjeta me një numër brenda. Është më mirë për të shmangur shifrat 136 7 pasi që ata mund të ndikojë negativisht në shëndetin. Kur përdorni ndonjë lloj të paketimit plastike apo enë kuzhine, mos t'i mbushur me ushqim të nxehtë apo ujë, dhe të vënë në mikrovalë. Përveç kësaj, ju nuk mund të përdorni produktin nëse paketimi në asnjë mënyrë filloi të përkeqësohej. Kur zgjedh ushqim të konservuar për të shmangur kontaktin me substanca të dëmshme është më e mirë për të dhënë enë qelqi.