Si për të rritur elasticitetin e lëkurës me ushqim dhe vajra


Arsyeja për humbjen e qëndrueshmëri tonë të lëkurës dhe elasticitet mund të jetë jo vetëm moshe. Ajo mund të jetë kujdes të pahijshme dhe të ushqyerit, shtatzënisë, thatësi, dehidratim të lëkurës, mjedis të dëmshme, humbje peshe shpejtë, etj Aktualisht, një shumë e produkteve kozmetike, të cilat lejojnë për të korrigjuar situatën, por në këtë artikull unë do të doja të flas rreth asaj se si për të përmirësuar elasticitetin e lëkurës me ushqim dhe vajra.
Vaj për elasticitetin e lëkurës
Në natyrë, një shumë e vajra yndyrore. Shpesh ne nuk e di edhe se bimët mund të merrni të kthimit të naftës elasticitet.


Vaj mund të përdoret veçmas, shtoni ato në sapun ose shampo, krem ​​ose maska ​​për fytyrën dhe trupin, e përdorur si bazë për blends naftës. Vlera e tyre shpjegohet me përbërje të pasur: vajra përmbajnë sasi të mëdha të vitaminave, acide yndyrore të pangopura dhe substancave të tjera biologjikisht aktive. Me këtë strukturë, vajra bimore të ndihmojë pastruar lëkurën, përmirësojnë metabolizmin e përgjithshëm, të stimulojë proceset e rigjenerimit të lëkurës, forcimin e membranave qelizore, parandalimin e oksidimit dhe të mbajë lagështi.


Disa vajra janë njohur gjerësisht, por ka edhe të tjerë në efektin e së cilës Ne e dimë pak. Ish përfshijnë vaj të tilla si bajame. Ajo është shumë e pasur me vitamina, sidomos vitaminë E, e cila ngadalëson procesin e plakjes. Zgjatur vaj bajame përdorimi lëkura juaj do të jetë rinore, moisturized dhe të freskëta, përveç kësaj, ai do të jetë i mbrojtur nga rrezatimi UV.

Për të rritur elasticitetin e lëkurës dhe duke i dhënë një vaj të shëndetshme bukuroshe është përdorur shpesh. Ajo mund të xhiruar inflamacion, ton, moisturize, shndrit dhe rinovimin e lëkurës. Vaj Peach është shumë i dobishëm për lëkurë të ndjeshme dhe të dëmtuar, pasi ajo përmirëson mukozës, shërojnë plagët dhe gërvishtjet. Ky vaj është shpesh pjesë e maska ​​për të lëkurës dhe të flokëve, shampoos, balms, dhe e kozmetikës të fëmijëve. Përafërsisht të njëjtin efekt ka kajsi të naftës, të përshtatshme për të gjitha llojet e lëkurës.


Bëni më të zhdërvjellët, madje edhe e thatë, lëkurë i krisur dhe venitje vaj avokado - ajo ushqen dhe moisturizes mirë dhe është përdorur gjerësisht në djegiet diellore. Ky vaj është veçanërisht e dobishme për lëkurën rreth syve. Për të përmirësuar tonin e lëkurës dhe për të rritur elasticitetin e saj, ajo duhet të jetë pas një dush të fshij trupin me një përzierje e vaj avokado dhe disa pika të naftës rozmarinë.

Vaj embrion gruri mund të përdoret për çdo lloj të lëkurës. Ai rikthen qëndrueshmërinë dhe elasticitetin e lëkurës për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminës E, relieveve, ënjtje, acarim, shkallë, kruajtje. Ky vaj mund të parandaluar ndodhjen e rosacea ose ulur manifestimit të saj.


Gjithashtu e mirë rivendosjen e elasticitetit të lëkurës vaj pluhur dhe vaj arre. Ju lutem vini re se vaj pluhur mund të blihen në çdo farmaci në një çmim të arsyeshëm, kështu që është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje dhe të shtoni mjetet për kujdesin e lëkurës.

Në vendin tonë disa të naftës në fuqi pak i njohur. Për shembull, vaj Garcinia indian, kokum. Ajo stimulon rinovimin e qelizave, zbut lëkurën, përmirëson elasticitetin e saj dhe qëndrueshmëri, mbron nga thatësi. Shpesh e përdorur në vaj Garcinia do të thotë për të trajtuar çarje, lëkurë dhe plagë.


Jo shumë e dinë që ky vaj është i njohur në vendin tonë, kulturën, si orizi është përdorur edhe në kozmetikë. Ky vaj është prodhuar nga krunde oriz. Vaj oriz moisturizes dhe zbut lëkurën, ka efekt rigjeneruese dhe parandalon rrudhat e parakohshme. Sidomos rekomanduar është vaj për gratë pas pesëdhjetë vjetësh.

Një përqendrim i lartë i acideve yndyrore të pangopura gjenden në boraho naftës, të quajtur të njëjtin vaj borage ose borage. Një shumë prej tij dhe ushqyesve të tjera, kështu që përdoren gjerësisht për të trajtuar lëkurën dhe sëmundjeve të tjera. Naftës të tilla përfshijnë përbërjen e shtojcave ushqimore dhe kozmetike. Ajo mban lagështi në lëkurë, përmirëson elasticitetin dhe vetitë mbrojtëse, animates zbehet, lëkurë të thatë dhe të lodhur.


Produktet që rrisin elasticitetin e lëkurës
Çfarëdo krem ​​dhe vajra ne nuk e kemi përdorur, është e rëndësishme të mbani mend se elasticitet lëkurës varet nga sasia e lagështisë në indet. Lëkurës hidratues është i nevojshëm jo vetëm nga jashtë, por edhe brenda vendit - duhet të merren jo vetëm kafe ose çaj, por edhe ujë të pastër. Gratë relativisht të rinj është një ndihmë e madhe, dhe ata të cilët janë të moshës, prandaj duhet të përdorni kozmetike, lidhet lagështi.

Në të gjitha produktet që ju mund të përdorni për të rritur elasticitetin e lëkurës, nuk mund të them. Shumë prej tyre mund të blihen në dyqanet e shitjes me pakicë dhe ata nuk i përkasin ekzotike.


Me një qëndrim serioz ndaj hikërror thjeshtë mund të mbani lëkurën të zhdërvjellët për një kohë të gjatë. Buckwheat përmban shumë rutinë - një flavonoid, ruan elasticitetin e lëkurës, ngadalëson shfaqjen e rrudhave. Shumë në drithëra dhe acide yndyrore të pangopura, përfitimet të cilat ne tashmë e dimë.

Silic mund të quhet pjesë e rinisë së tij. Ato janë të pasura me krunde, drithërat, disa fruta dhe manaferrat, karrota, lakër, prej trangujve, fara, zarzavate të freskëta, mbinë fara dhe kullosa, etj

Me një mungesë të lëkurës hekurit mund të bëhet i zbehtë dhe të humbasë elasticitetin. Shumë të njëjtën hikërror e tij, si dhe e verdhë veze veze, bollgur, mëlçisë, mish të kuq, mish lepuri, mish lope, pak më pak mish pule, mish qengji dhe derri.


Përgjegjës për elasticitetin e lëkurës dhe selen të përfshira në brazilian dhe kokosit, sardelet dhe ton, viçi dhe derri mëlçisë, hudhër, vezë, gruri, orizi.

Ushqim deti dhe peshk të përmbajnë një shumë të zinkut, i cili parandalon humbjen e elasticitetit. Burimi i saj është edhe maja, krunde gruri, mëlçisë mish viçi, mish, kërpudha, kakao, arra, fara kungulli.