Si për të rritur hemoglobinës në gjak - produktet në të reduktuar hemoglobinëTabela e përmbajtjeve:
Pse është e rëndësishme për të rritur hemoglobinës në normale
Hemoglobinë normale në gjak
Simptomet e hemoglobinës ulët
Shkaqet e anemi
Si për të rritur hemoglobinë kur mangësi hekuri
Ushqime që rrisin në mungesë hemoglobinës e acidit folik
Si për të rritur hemoglobinë gjatë shtatzënisë
Trajtimi i anemi të shkaktuar nga vitaminë B12 mangësi
Dobësia e shpeshtë, lodhje të shpejtë, mungesa e oreksit, të qenët i përgjumur, rrahje zemre të parregullt, presion gjaku i ulët - këto simptoma mund të tregojnë se ju keni nevojë për të rritur nivelin e hemoglobinës nën standardet e tij. Në rastin e hekurit mangësi marrjes lëkura bëhet e thatë, në qoshet e çara gojë, ngadalëson rritjen e flokëve, ata të bëhet i brishtë dhe i rrallë. Për të eliminuar gjendjen e sëmundjes, ju duhet të dini mënyrat për rritjen e hemoglobinës në gjak. Ndihmojë për vitamina, përshtatur dietën.


Pse është e rëndësishme për të rritur hemoglobinës në normalePërbërja e qelizave të kuqe të gjakut, qelizat e kuqe të gjakut të lidhjes së proteinave të gjakut të njeriut është me atomet e hekurit. Në trup ajo merr shumë forma:
formë në lidhje me oksigjen quhet oxyhemoglobin ajo ofron gjakut arterial ngjyra të ndritshme të kuqe;
i ashtuquajtur
reduktuar formën kur oksigjeni është gjetur në indet;
Forma carboxyhemoglobin në kombinim me dioksid karboni, se gjakut venoz bëhet hije errët.
Funksioni kryesor i hemoglobinës - qelizat e trupit për të dhënë oksigjen nga mushkëritë për të lidh një sasi të caktuar të karbonit dhe transportuar atë në mushkëri.

Nivele të larta të gjakut tipike e zonave banorëve alpine, alpinistë, trupat e të cilëve janë të përshtatur me ajër të rralluar me oksigjen të dobët. Kështu, hemoglobinë të ulët rritet pas ushtrimit intensiv apo një shëtitje.

Hemoglobinë normale në gjak


Pas kalimit numërimin e gjakut mund të mësojnë të ndryshme nga norma ose jo shifrat e marra. Norm konsideruar vlerat e mëposhtme:
për meshkujt 130-160 g / L, kufirin e poshtëm të lartë 120-180 g / l;
për gratë 120-140 g / l në gratë shtatzëna kufirit të poshtëm të normale 110 g / l;

fëmijët shifra varet nga mosha 18 vjeçare, ata gradualisht të rritet në normale "I rritur" vlerat.

Simptomet e hemoglobinës ulëtSiç dihet, anemi apo anemi - nuk është një sëmundje, por më tepër një simptomë e një shëndetit patologjisë shkaktuar nga hemoglobinë të ulët dhe është shoqëruar me një ulje të numrit të qelizave të kuqe të gjakut.
Shenja të zakonshme të anemisë janë:
fle çrregullim;
fillimin e shpejtë të lodhjes;
prej liri lëkurës tepërt dhe mukozës, "cianozë" buzët;
marramendje shpeshtë;

fillimin e shpejtë të dyspnea;
dhimbje në këmbë;
fillon zemra "pjesë".
Para se të aplikoni një trajtim të veçantë, për të ndryshuar diçka në dietë, është për të kuptuar shkaqet e hemoglobinë të ulët.

Shkaqet e anemiNëse anemi shkaktohet nga mungesa e hekurit në trup duket oreksin zvetënuar. Unë dua të ha tokë, balta, letër, shkumës, thith erë të pakëndshme athët e benzinë, ngjyra, hi lagësht duhanit. Thonjtë bëhen formë konkave, membranat mukoze përflakur. Një fëmijë mund të fillojnë të mbetet me të dënuarit në rritje dhe zhvillim është i vonuar, i sëmurë më shpesh.

Lëkura është e thatë, dhe tregon të çara të bëhet thonjtë i brishtë, bien flokët. Fibrave të muskujve dobësohet pse ka urinim arbitrare. Një tipar karakteristik i mangësi hekuri - ndjeshmëri të ftohtë, vazhdimisht ngrirjen duart dhe këmbët kapur rregullisht një të ftohtë.
Arsyet më pak të zakonshme për rënie hemoglobinë:
Anemia është shpesh shkaktohet nga mungesa e vitaminës B9 acidit folik. Një arsye e zakonshme është mungesa e një operacioni të zorrëve, përdorimi i zgjatur i barnave kundër një gjykate si phenobarbital, alkoolit. Nevoja për rritjen e hemoglobinës në gjak mund të shkaktojë zgjatur qumësht dhie të ushqyerit, sepse ka pasur pak vitaminë B9. Për të përballuar me anemi, në këtë rast është më mirë të përdorni një përzierje të qumështit ose të donatorëve qumësht.

Në të rriturit, në këtë rast nuk ka lodhje, dobësi, gulçim, palpitations shpeshta, gjuha përflakur zhduket oreks, i lënduar apo i trullosur, përkeqësimit të kujtesës, nervozizëm dhe duket gjendjen ikterik.
Rritja hemoglobinë kërkohet në rast të zgjatur mangësi vitaminë B12. Ky lloj anemi manifestuar koordinimin motorik të dëmtuar. Shpesh, duke ndryshuar ritmin, ka ngurtësi, ngathtësi. Touch shkelur, ndjesi shpimi gjilpërash lëkura ndihet keq. Ajo është e kuqe të ndritshme, "lacquered".

Anemi thirrje mund akute ose kronike formë e grupit hemolitik anemisë së sëmundjeve në të cilat ekziston shkatërrimin masiv të qelizave të kuqe të gjakut, duke shkaktuar një rënie në hemoglobinë. Në të njëjtën kohë në mënyrë dramatike rrit aktivitetin e qelizave të gjakut të kuq rishikim të trupit. Shenjat e këtyre sëmundjeve janë të kuqe ose ngjyrë kafe urinës, lëkurë të verdhë dhe sclera i syve, zhvillimi i vonuar. Shpesh kanë simptoma të ngjashme me cholelithiasis.
Më saktë të shkaktojë anemi, specifikoni hematologist, trajton sëmundjet e gjakut. Në mënyrë tipike, diagnoza duhet të kalojë kimi gjakut.

Arsyeja mund të jetë në kundërshtim me asimilimin e vitaminave të caktuara apo minerale. Për shembull, për shkak të dysbiosis, stresi përhershme nervore, çrregullime metabolike. Në këtë rast caktuar për trajtimin e kombinuar.
Në shumicën e rasteve, duke ngritur mjaft hemoglobinë dietë e duhur, të marrë vitaminat e duhura.
Për të rritur hemoglobinë, mjeku mund të përshkruajnë medikamente të caktuara:
Tableta Sorbyfer Durules që përmbajnë hekur dhe vitaminë C përmirëson thithjen;

Fenyuls, kapsula që përmbajnë hekur dhe vitaminë komplekse;
Maltofer që vjen në formën e pikave hekur, shurup ose tableta chewable.

Si për të rritur hemoglobinë kur mangësi hekuriMe këtë anemi të ndryshme për rritjen e hemoglobinës duhet të furnizimit dominuar të ashtuquajturin hekur dyvalentesh heme, pasi kjo formë tretet krejtësisht. Mishi i tij shumë, kryesisht në veshkat dhe mëlçinë.
Në fabrikë ushqime zakonisht përmbajnë hekur nehemovoe trivalente. Fasule e tij shumë, hikërror, drithërat, majdanoz, nettles.

Për të kthyer formën trivalente në dvuhvalentnuyu nevojë për vitaminë C. Është e gjelbër e mjaftueshme, por bishtajore energjisë janë marrë më të mirë me perime të larta në vitaminë C.
Përmbajtja kampion hekuri është i butë. Për të rritur hemoglobinë të ndihmojë produktet e mëposhtme:
derri dhe viçi mëlçisë;
mish viçi;
spinaq;
hikërror;
krunde gruri;
bollgur;
granatat;
prunes;
mollë;
kumbulla;
pjeshkë;
kajsi;
u rrit;
maja që bën birrë;
kakao;
ushqim deti;
Patate të pjekur me lëkurat;
ferrë;
Kastrati;

arra.
Për të rritur hemoglobinë mund të jetë një përzierje e panxhar dhe lëng karrote në pjesë të barabarta, të miratuar në 1/2 gota në ditë. Para se përzierja lëng panxhar me lashtave rrënjë të freskëta duhet të qëndrojë për disa orë.
Lëng shegë efektive, por metoda mund të shkaktojë vështirësi në tualet.
Mos e merrni produkte të hekurit, së bashku me kalcium, sepse ky element gjurmë ngadalëson thithjen e saj. Ajo duhet të vidyazykatysya ose zvogëlojë të ardhurat kafe, çaj të zi, djathë.

Ushqime që rrisin në mungesë hemoglobinës e acidit folikNë përgjithësi, ithtarët e ushqimit termocentralit duke marrë të mjaftueshme vitaminë B9 acid folik. Shumë mëlçisë viçi saj, bishtajore, sidomos fidane. Si edhe agrume, gjethe sallatë, domate, lakër, dynyah, shalqi, mollë, qepë të gjelbër, bizele, panxhar, karrota, mbështjellë kënaqur, hikërror, meli, arra, maja, djathë, djathë, mëlçisë, vezë e verdhë veze, rrush, shegë , kajsi, currants zi, banane, kivi, turnips.

Nëse rrjedhja e produkteve të listuara acid folik ekuilibruar dhe mjaft sintetizohet microflora zorrës së trashë, rritur hemoglobinë është e nevojshme.
Vitamina B9 shkatërruar me shpejtësi nga rrezet e diellit dhe gjithashtu si rezultat i trajtimit të ngrohjes. Nga ana tjetër, varietetet e produkteve Bean rritur hemoglobinë, të freskëta përmbajnë substanca që parandalojnë ndarjen e proteinave dhe tretje kështu zahalmovuyuchi. Prandaj, për përvetësimin më të mirë dhe për të shmangur bishtajore mundshme bloating duhet të konsumohen në formë germinated.

Kjo rezulton, të gjitha në 50 g germinated grurit përmban normë ditore e vitaminës B9. Gjatë mbirjes acid folik në produktin rritur 4 herë, rrit përqendrimin e ushqyesve të tjera. Para së gjithash, vitamina B, vitaminë E, funksion kërkohet seksual dhe funksionimin e duhur të muskujve. Përveç kësaj, produkti i dobishëm është e pasur në krom, litium, kalium dhe hekur.
Kundërindikimet përdorni farë germinated misri janë ulçerë stomakut.

Mungesa e acidit folik shkakton abuzimin e kafe, çaj, duhanit, alkoolit.

Si për të rritur hemoglobinë gjatë shtatzënisëVitamina B9 është veçanërisht e nevojshme gjatë shtatzënisë për shkak se ajo rregullon formimin e qelizave nervore embrioneve përmirëson hemoglobinë. Ju duhet të fillojë të marrë acid folik para konceptimit, duke vazhduar një kurs për disa javë pas shtatzënisë. Ajo rezulton, edhe kur bashkuar rekomanduar 400 mg 70% të reduktuar rrezikun e të paturit e një fëmijë me zhvillimin e kurrizore apo trurit.

Është e dobishme për të marrë vitamina të veçanta që janë në dispozicion për gratë shtatzëna. Ne nuk duhet të frikësohen mbidozë. Kjo ndodh kur një herë të marrë rreth 20 tableta. Tepërt e mundur kur të marrë 2-3 tableta excreted natyrisht. Nuk duhet të trembet nga mbidozë dhe efektet negative mbi shëndetin e fëmijës, e cila mund të shkaktojë rimbursim i rëndësishëm acid pranimit.
Kur të përzier, stomaku fillon nëse zdutysya bark, nuk mund të fle dhe nuk ka shije e hidhur, duhet të zvogëlojë dozën, ose të ndaluar marrjen përgatitjet vitaminë.

Trajtimi i anemi të shkaktuar nga vitaminë B12 mangësiNë rastin e anemisë të shkaktuar nga mungesa e të ardhurave substanca biologjikisht aktive quajtur cobalamin për rritjen e hemoglobinës të dobishme për të përfshirë në ushqime dietë të tilla si mish viçi apo mish lope mëlçisë, oysters, harengë, sardelet, salmon, yolks vezë, produkte soje.
Shumë më pak përmbajtja e kësaj vitamine në mish derri, viçi, pule, djathë e vështirë, ushqim deti. Mjaft e alga deti, qumësht, herbs dhe perimeve.

Në rastin e energjisë kryesisht ushqimore dietë bimore duhet të përfshijnë vitamina, duke plotësuar një mangësi të vitaminës B12 dhe në këtë mënyrë të shkaktojë një rritje në hemoglobinë.
Për përthithjen më të mirë të vitaminës B12 kanë nevojë për futje të mjaftueshme të kalciumit, kështu dietë duhet të përfshijë produktet e qumështit.
Burimi Cyanocobalamin është maja që bën birrë mund të blihen në farmaci. Me futje të tyre të rregullt e vitaminës B12 fillon të prodhohet nga trupi, duke shkaktuar një rritje në hemoglobinë.