Si për të rritur performancën dhe aktivitetin mendor


Ndoshta secili prej nesh ka ndodhur një periudhë të jetës, i ashtuquajturi "Periudha e përjashtimit"Kur nuk ka dëshirë për të bërë asgjë. Jo vetëm që nuk duan të shkojnë në punë, por edhe vetëm duke u nga shtrati të ngrohtë. Shtrirë kështu që do një ditë pa lënë shtëpinë, turning off të gjitha telefonat dhe doorbell. Nuk ka dëshirë të shoh dikë dhe të flisni me dikë. Mungesa e humor, depresioni i shpirtit, piktura e ardhmja e pashpresë. Zanyzhennost vetë, klasa të preferuar para se tani duket qesharake, prish gjumin dhe oreksin, hutim, sulme të shpeshta të acarim i pashkak dhe zemërimit.Pse po ndodh kjo? Pse kjo apati e papritur për çdo gjë? Shkaqet e kësaj gjendje mund të jenë shumë të ndryshme sëmundje fizike dhe neurologjike, stresi, mbingarkesë emocionale, dhe më shumë. Megjithatë, pavarësisht nga arsyeja për këtë shtet, ju duhet të mbani mend që të jetë në këtë gjendje e mendjes është shumë e rrezikshme jo vetëm për veten, por për njerëzit rreth tyre.
Ky artikull do të paraqesim disa këshilla të dobishme se si për të rritur aktivitetet e efikasitetit dhe mendore që ndihmojnë për të shërohen nga "Periudha e përjashtimit".


1. Për të rritur efikasitetin nuk nxitojnë për të pirë kafe të fortë në çdo orë - nuk është një opsion. Më të mirë të vënë në tryezë në frontin e brokë me ujë të filtruar apo të strukturuar dhe pini një gjysmë gotë çdo orë e gjysmë, edhe në qoftë se ju duhet të bëni atë sipas dëshirës. Fakti që dehidrimi mund të shkaktojë lodhje në punë.

2. Nëse desktop është krijuar rrëmujë krijuese në nënndërgjegjeshëm tuaj si situatë duke shkaktuar një reagim të ashpër. Të bëjë pastrimin e vendit të punës, ritëm pluhur leckë të lagur nga objektet përreth të shkëlqejë tryezë fshij. Pastaj ulem në tryezë prybrannыy, pije të pastër pak ujë dhe rri disa minuta për ndonjë gjë pa menduar. Ju lutemi të jetë i sigurt se do të jetë shumë më e lehtë.


3. Nëse zyra juaj ka element të tilla si ajër i kondicionuar, kështu që në dhomën ku ju jeni duke punuar me shpejtësi akumulon dioksidit të karbonit, pse stafi fillon për të kapërcyer letargji dhe gjumë, ka një lodhje të shpejtë. Merrni kohë për të ngriteni dhe të hedh në zyrë, edhe më mirë, nëse është e mundur në kohën e ajrimit në dhomë të gjitha ajër të dhe të bëjë një ushtrim pak.

4. Aktiviteti mendor ndodh në njerëz gjatë një kohë të qetë në zyrë, muzikë mbytur, veçanërisht klasike.


5. Nxitja e trurit me ngjyra dhe hije e tyre. Për shembull, ne e dimë se ngjyra e verdhë dhe të gjelbër kanë toning dhe, në të njëjtën kohë efekt qetësues. Rrethojnë veten me pajisje ngjyra të verdhë dhe të gjelbër, vihet në tavolinën e punës një riprodhim të vogël të pranishëm hues e saj të verdhë dhe të gjelbër - kështu që ju mund të shmangur tendosje.

6. Vendos në zyre llambë bukur aromatike dhe një sërë vajra natyrore esenciale - erë të ndikojnë në aktivitetin e trurit.

7. Në mesditë një birrë freskuese çaj bimor nga lemongrass rrënjë, xhensen, Rhodiola Rosea, Eleutherococcus, Aralia, më mirë me mjaltë.


8. Kujdes rozplanuyte kohore duke theksuar mangësitë në të për të ngrohtë-ups. Disa hvylynok ushtrojë duart, të relaksoheni muskujt e kokës, qafës masazh, fshij këmbë. Ngrohtë të tilla si dhe të ndihmojë trurin dhe rritjen e efikasitetit.

9. Truri vigjilencë mendore duhet ushqim proteinave me origjinë bimore dhe shtazore, prandaj, dietë duhet të përfshijë ushqime proteinike. Këto produkte përfshijnë: bukë thekre, patate në lëkurat e tyre, oriz e tërë, fasule, bizele, thjerrëza, arra dhe kështu me radhë D. Këto produkte janë të absorbohet nga trupi ngadalë tjetër, kështu trurit për disa orë do të pajisen me ushqim..


10. Ushqimi duhet të jetë i pasur me vitamina B dhe vitaminë PP dhe acidet yndyrore polyunsaturated, të cilat janë të pasura me ushqime të tilla si vaj peshku, drithëra, vezë, qumësht dhe produkte të qumështit, maja. Gjithashtu e lehtë për t'u marrë me ngarkesa të gjata rozuyazykamy dhe rritjen e efikasitetit do të ndihmojë kajsi, rrush, avocados, fara dhe arra: arra, bajame, fistikë. Përqëndrohet substancë ndihmë që gjendet në kallamar, gaforret, karkaleca, qepë.

11. Hiq stresin dhe për të ndihmuar të qetësuar sallatë frutash me luleshtrydhe dhe banane, dekoruar me çokollatë e errët dhe krem ​​whipped. Në vend të luleshtrydhe në dimër ju mund të përdorni një kivi ose portokalli.


12. Dhe e fundit, por jo më pak këshilla: në çdo kohë të vitit, gjithmonë të jetë i gëzuar, usmihaytesya, edhe në qoftë se ju të dëmtojë kundërsulm energjinë e tyre të gjithë rreth, dhe pastaj njerëzit do të largohen drejt ju dhe gjithmonë vijnë në shpëtim, në kohë të vështira.