Si për të rritur dhe laktacionin mënyra popullore


Nënat shqetësuar gjithmonë nëse qumështi mjaftueshme? A mund të sjellë deri fëmijën e tyre? Aktualisht, shumë shpesh dëgjojmë rozyazyka të "nënave nondairy moderne", por mjekët nuk lodhen duke përsëritur se pothuajse çdo grua mund të ushqyer të gjirit fëmijën tuaj nëse ajo është për të bërë të gjithë këtë përpjekje dhe të dinë se si për të rritur mënyra popullore laktacionit dhe metoda të tjera.
Ndonjëherë në ditët e para pas lindjes nëna e re fillon të besoj se qumështi i saj nuk dhe mentalisht do të përgatitet për të ushqyerit artificial, por nuk e rregulluar në këtë mënyrë! Qumësht në gratë shfaqet dhe vjen në mënyra të ndryshme. Në disa - një herë me shpejtësi, ndërsa të tjerët - ngadalë, gradualisht.Çdo nënë duhet ta dinë se cilësia dhe sasia e qumështit të gjirit varet nga të ushqyerit dhe shëndetin e grave, pavarësisht nëse ajo është duke fjetur sa duhet, kjo ndodh jashtë, në mënyrë korrekte punën detyrë dhe kohën e lirë. Është gjithashtu e rëndësishme që nëna e të ushqyerit duhet të jetë më pak nervoz, dhe kjo ka nevojë për ndihmën dhe mbështetjen e të dashurit. Mundohuni të ushqyer fëmijën tuaj në orët e caktuara, me intervale prej 3-35 orë në pushim natë në 06:00, si aplikimi i rregullt i gjinjve për të krijuar një refleks ushqim për kohën në të nënës dhe fëmijës. Në nënën time për kohë fluksin e qumështit, nga ana tjetër, rrit ndarjen fëmijën e lëngje ndihmon tretjen e ushqimit. Çdo ushqyerit e fëmijës duhet të zbatohen për vetëm një gji, zbrazjes së plotë të gjirit - parakusht për formimin e një qumësht të re, mjete të besueshme të parandalimit të mastitë. Provoni kulloj pas çdo ushqimi.


Çdo periudha rënie mom laktacionit ndodhin. Nëse vini re se fëmija juaj nuk do të qëndrojë në mes feedings, gjumë i shqetësuar, gjithmonë kapriçioz, e gjithë kjo mund të jetë shkaku i ulur sasinë e qumështit, por nuk nxitojnë për të përfunduar të ushqyerit formulën fëmijë. Duke ditur se si për të rritur prodhimin e qumeshtit mund të përballen me këtë problem.Provoni para se çdo ushqim për të pirë një gotë qumësht të ëmbël, të ngrohtë me çaj brewed fllad apo një gotë kefir, kos, u rrit hips ekstrakt;
Më të bashkëngjitni fëmijën në gji, mund të zvogëlojë intervali në mes feedings, që është, çdo dy orë pa humbur një natë me gji;

Merrni një dush të ngrohtë, të pushojnë, të ketë një masazh për të bërë qafën tuaj dhe mbrapa;
Bëni ushtrimet e përditshme për të forcuar muskujt e gjoksit (Wall vidzhymaytesya ose karrige), por nuk duhet të teproj.
Rishikimi dietën tuaj, ajo duhet të pasurohet me proteina, yndyrna vegjetale, minerale dhe vitamina.Provoni të ushqyerit mendoj vetëm për të mirë, dhe më e rëndësishmja, fëmija, dhe se lumturia që ai ka sjellë në jetën tuaj. Pas të ushqyerit, shtoni sasinë e lëngjeve në pijet e trupit. Mundohuni të shpenzojnë më shumë kohë me fëmijën, duke treguar atë që ju e doni atë, buzëqeshje më shpesh kur flitet për të. Pyetni fëmijën ushqyerit të dy gjinjtë, dhe të përpiqemi për të përfunduar ushqyer të gjirit nga e cila për të filluar.


Mjekësisë tradicionale edhe e di se si për të rritur prodhimin e qumeshtit. Ai përdor TEAS bimor.Merrni frytet e anise, kopër, rigon barit 1 tbsp. l., shtoni luleradhiqe barishte 1 ch. l., fruta të bluaj në një mulli kafeje, të gjitha përzierje të drejtën, 1 lugë përzierje gati derdh një gotë me ujë të vluar dhe të lënë për 30 minuta. Supë të gatshme, të marrë 1 gotë 2-3 herë në ditë.
Merrni 1 tbsp. l. xhenxhefil terren, shtoni 1 litër ujë, vlim për 5 minuta. Merrni zierje të ngrohtë 3 herë në ditë për 100 ml.

Bëni një zierje e frutave kopër, tërfili bar, gjethe hithër (All marrë në pjesë të barabarta), 2 tbsp. l. kjo përzierje hedh 2 gota ujë, të sjellë një çiban, tendosje dhe për të marrë 125 ml 2 herë në ditë 1 orë pas ngrënies.Ju gjithashtu mund të përdorni mënyra të njerëzve të tjerë. Gjatë laktacionit, lloji në rrepkë dietë, karrota, acaroj, lajthi, gjethe luleradhiqe, ca balsam, oe limon, trumzë, buckthorn, mjaltë. Këto bimë mund të shtohet për të pijeve të ndryshme, salads, si dhe të marrë në natyrë.

Qumësht Rritja e gjirit mundshme mënyra të shumta popullore. Pini lëng të rrush pa fara e zezë, karrota dhe rrepkë dhe pije me kopër, luleradhiqe, acaroj, ca balsam, oe limon. Këto lëngje dhe pije të përmirësuar sekretimit të qumështit të gjirit. Gjëja kryesore - për të siguruar që fëmija nuk ishte alergjik.

Lëng rrepkë, një gjysmë gotë me lëng të freskët të rrepkë holluar 05 gotë me ujë të zier, shtoni 1 tbsp. l. mjaltë, të marrë 125 ml 2-3 herë në ditë.
Milkshake me lëng karrote: 50 ml lëng karrote, 130 ml qumësht ose kos, 1 tbsp. l. sheqer, gjithë mundi me një mikser, pini 1 gotë 2-3 herë në ditë.

Lëng i lë luleradhiqe, lahen mirë, gjethe të freskëta të luleradhiqe mish i grirë, shtrydh lëng, pak kripë dhe të lënë për 30-40 minuta, pastaj shtoni pak lëng limoni, mjaltë ose sheqer. Merrni 1-2 herë në ditë në gllënjka të vogla 125 ml

Rritja mënyra popullore laktacionit të jetë e mundur dhe duke përdorur sallatë me fara qimnon, fara anise dhe mjaltë.
Qimnon në krem: Merrni 200g e krem ​​dhe shtoni para-pure në një mortajë, 6 g qimnon, vihet në zjarr dhe të sjellë një çiban me nxitje të vazhdueshme. Duhet të vlim 3 minuta, jo më shumë, të marrë këtë përzierje një lugë gjelle 3 herë në ditë para ushqimit.

Sallatë karrota me fara anise, fshij një karotë të vogël dhe gjysmë mollë jeshile në një rende gjobë, shtoni 05 lugë fara anise, 1 lugë mjaltë, lëng limoni ose krem ​​whipped. Hani një pjesë sallatë në drekë. Flokëkuq përmbajnë beta-carotene, e cila është nëna shumë e dobishme pleqsh, dhe mjaltë është e dobishme për qelizat që prodhojnë qumësht njerëzor.

Duke përdorur mënyra popullore për të rritur prodhimin e qumeshtit në mend se çdo infermiere duhet të jetë një qasje individuale, si çdo organ mund të reagojnë ndryshe në komponentët e lëngje, salads dhe concoctions të ndryshme.