Si për të rritur nivelin e hemoglobinës është ulur në një fëmijë


Hemoglobina është proteina hekur-përmbajnë që është e vështirë. Përmban hemoglobinës - ai u jep atyre një ngjyrë të kuqe dhe, në fakt, është baza e tyre. Funksioni kryesor i hemoglobinës - zbatimi i transferimit të oksigjenit në qelizat e trupit të njeriut alveole e mushkërive, si dhe transportin e dioksidit të karbonit nga qelizat e ndryshme të tyre. Duke pasur parasysh funksionet e kryera, hemoglobina është një kryesor nga komponentët kryesore të gjakut.
Niveli i hemoglobinës në gjak të njohin rezultatet e analizave klinike të gjakut. Analiza e gjakut për qiranë e një gisht. Procedura është e njëjtë për të rriturit dhe për fëmijët.Ka disa rregulla që përcaktojnë nivelin optimal të hemoglobinës në fëmijë dhe të rritur. Nën nivelin normal hemoglobinës do të thotë sasia e një sërë proteina hekur-përmbajnë brenda trupit të cilat zakonisht i plotëson të gjitha funksionet themelore. Set këtë formular në varësi të moshës. Ju duhet të dini se niveli i hemoglobinës e fëmijës në kategorinë e tij të moshës konsiderohet normë.

Mosha e normës së fëmijëve në hemoglobinë (g / l)
1-3 ditë 145-225 g / l
Javën e 135-215 g / l

2 javë 125-205 g / l
Moon 100-180 g / l
2 muaj 90-140 g / l
3-6 muaj 95-135 g / l
6-vjeçar mis. 100-140 g / l
1 - 2 vjet, 105-145 g / l
3 - 6 vjet e 110-150 g / l
7-12 115-150 g / l
13-15 vjet 115-155 g / l
16-18 vjet 120-160 g / l

Ndonjëherë rezultatet e një testi të gjakut mjeku tregon prindërit që niveli i hemoglobinës e fëmijës është ulur. Çfarë do të thotë kjo dhe pse po ndodh kjo?
Rënie në hemoglobinës fëmijë mund të për disa arsye, kryesore të cilat janë të pasakta, dietat pabalancuar dietë mungon vitamina esenciale dhe minerale. Nëse ulur hemoglobinë përcaktuar fëmijës foshnjat, kjo mund të tregojë transferuar në fillim të ushqyerit artificial apo futjen e parakohshme të ushqimeve plotësuese. Kjo mund të shkaktojë një rënie në hemoglobinë të përdorë gjithashtu edhe qumësht në vend të formulës së qumështit të lopës të përshtatur.


Çka është e rrezikshme ulja e hemoglobinës në gjakun e një fëmije?
Si rezultat i uljes së proteinave hekurit përmbajnë në fëmijët mund të zhvillojnë sëmundje ta4oe si anemi, duke rezultuar në zhvillimin e vonuar mendor dhe psikologjik. Kundruall sfondit të reduktuar hemoglobinë ulet mbrojtjet e trupit, fëmija mund shpesh të merrni të sëmurë, dhe madje edhe të ftohtë të përbashkët mund të shkaktojë në raste të tilla komplikimet shumë serioze.

Dyshuar zvogëlimin e nivelit të hemoglobinës në gjak për të ndihmuar fëmijën këto karakteristika:
lëkurës zbehtë;
pamja e çara në qoshet e buzëve, të cilat sjellin siklet gjatë të hahet dhe të dhimbjes;
flokët e brishtë, humbje e flokëve,
lodhje, rritur kohëzgjatjen e gjumit, reduktuar veprimtarinë gjatë gjithë ditës.Situata kërkon korrigjim të shpejtë. Le të shohim se si për të rritur nivelet e ulëta hemoglobinës në fëmijët.

Në nivele të ulëta të hemoglobinës duhet të caktojë agjentë të veçanta me përmbajtje të lartë hekuri. Pranimi i këtyre barnave është mënyra më e shpejtë dhe më e lehtë për të rritur nivelin e hemoglobinës. Ilaçet duhet të emërojë një mjek bazuar në peshën e situatës, mosha e fëmijës, shëndetin e tij të përgjithshëm. Sot, këto barna janë prodhuar që mund të përdoret për të përmirësuar nivelin e hemoglobinës edhe në foshnjat.


Kjo është e detyrueshme duhet të rikonsiderojë dietë e duhur, hiqni të gjitha "të dëmshme" ushqim, duke e zëvendësuar atë me produkte të dobishme përmbajtje të lartë të vitaminave. Në qoftë se ulja në hemoglobinë në gjak përcaktohet fëmijë i cili është ushqyer me gji, atëherë dietën tuaj duhet të rregullohen nënë që ushqen duke shtuar produkte vitaminë dhe pilula vitaminë.

Si për të rritur hemoglobinë të ulët duke përdorur ushqimin
Pra, çfarë duhet të hani për të ndrequr situatën dhe për të siguruar përmirësimin e hemoglobinës?
Prodhimet e mishit: zemra, veshkat, gjuha, mëlçisë pule mish të bardhë. Në dietë si një fëmijë përfshijnë produkte gatuar mish dhe enët prej tyre - sallata pa majonezë), pies, puddings, casseroles dhe më shumë.
Drithërat (qull): thekër, hikërror, bollgur.
Frutat: mollë të kuqe dhe të gjelbër varieteteve, banane, shegë, kumbulla, kajsi ose të thata kajsi, pjeshkë, quinces, persimmons.
Perimet: patate, gatuar në lëkurat e tyre, "apo të pjekura në furrë, qepë, panxhar, pumpkins, bimëve të ndryshme.
Fasule, bizele, thjerrëza, fasule.

Berries: Kastrati (të ngrira, sheqer), luleshtrydhe, currants zi, blueberries. Manaferrat mund të hahen të freskëta, gatuaj atyre komposto, të përgatitur pije frutash, pelte.Tani në barnatore dhe dyqane të specializuara që ju mund të blejnë ushqim të veçantë fëmijë me përmbajtje të lartë të hekurit. Kjo shumëllojshmëri e pure fëmijë dhe tul. Ndihmon në rritjen e hemoglobinës havjar zi ose kuq, çokollatë e errët, fruta të thata, ushqim deti, vezë e verdhë veze. Ata e duan fëmijët dhe Gematogen - ajo është shitur në farmaci. Tani nuk ishte edhe hematovyt - me aditivëve të ndryshme - kajsi të thata, kumbulla të thara, kokosit, rrush të thatë - një mjet për rritjen e fëmijëve të hemoglobinës perceptojnë me gëzim, sepse shije ngjan karamele hematovyt.


Para se të marrë çdo masë për të rritur nivelin e hemoglobinës në fëmijën gjithmonë duhet të konsultoheni me një mjek. Vini re gjithashtu se nivelet e hekurit të lartë në gjak edhe më e rrezikshme se sa mungesa e saj. Ushqimi nuk ka gjasa të shkaktojë më shumë dëm, ato mund të përdoren pa asnjë kufizim, por të pranojë përgatitjet hekuri duhet të merren me kujdes dhe në mënyrë rigoroze të ndjekë dozen e përshkruar nga mjeku juaj.

Dhe mos harroni në lidhje me përfitimet e ushtrimit në natyrë - ato gjithashtu ndihmojnë për të rritur nivelin e hemoglobinës është ulur.