Si për të rritur nivelin e endorphins në trup


Endorphins mund të konsiderohet si një medikament i vërtetë, por jo të dëmshme dhe të rrezikshme, dhe shumë të dobishme për trupin e njeriut. Kohët e fundit, ne gjithnjë mendojmë rreth asaj se si për të rritur nivelin e endorphins në trup, sepse ajo ndikon në gjendjen tonë emocionale.

Prodhimi i endorphins kryera nga receptorët veçanta aktive. Këto Gjendja kimike është përmirësuar, ai ndihet i lumtur dhe i gëzuar. Në nivele të ulëta e endorphins që mbizotërojnë humor të keq, gjendjen e melankolik dhe trishtim. Endorphins nivelit të përcaktuar dhe niveli i energjisë i gjendjes njerëzore.Nëse ju e dini mënyrat për të rritur nivelin e endorphins në trup, atëherë ne mund të harrojmë për ilaqet kundër depresionit. Krahasuar me të fundit, endorphins si droga dobishme artificiale të ketë një efekt më të fuqishëm, duke eliminuar ndjenjën e trishtim, hidhërim, zemërim. Nivelet e larta të këtyre substancave në trup ndihmon për të hequr qafe e depresionit.
Ilaqet kundër depresionit mund të kontribuojë për të varësisë ndaj substancave kimike që gjenden në përbërjen e tyre. Për më tepër, shumë prej këtyre barnave të çojë në rritjen e të qenët i përgjumur, duke shkaktuar indiferencë për ngjarjet rreth dhe thjesht nuk i përshtatet të gjithë. Endorphins, nga ana tjetër, mund të përmirësojë shëndetin, pa marrë drogë.


Ka disa mënyra për të rritur nivelin e endorphins në mënyra natyrore. Së pari, është përdorimi i produkteve që aktivizon prodhimin e këtyre substancave.
Ne rekomandojmë përdorimin e luleshtrydhe, pasi ajo është e pasur me vitaminë C dhe shumë të tjerë. Ky kompleks vitaminë stimulon impulset nervore, dhe antioksidantë, të cilat janë të pasura me luleshtrydhe, kontribuojnë në largimin e toksinave të dëmshme dhe të shërimit. Përveç kësaj, "aromë luleshtrydhe" ndihmon për të përmirësuar disponimin.
Ajo duhet të shtoni në dietën tuaj dhe rrushi. Ajo është e pasur me fruktozë dhe glukozë, e cila kontribuon në rritjen e humor dhe sasi të madhe të endorphins. Një tjetër burim i vlefshëm i vitaminës C - një portokalli. Ajo jo vetëm që përmirëson sistemin imunitar, por edhe shëndetin dhe gjendjen emocionale.


Për të forcuar qelizat nervore në trup dhe për të ndihmuar të përmirësuar disponimin dhe banane. Përveç kësaj, ata shpejt të rivendosur trupit të gjithë energjinë e shpenzuar.
Besohet se emocion zakonisht më pak të ngjarë të vuajnë nga një humor të keq dhe depresioni. Hani ushqim erëza rregullisht nuk është e rekomanduar, por shtojnë "piper kokërr" ndonjëherë edhe të dobishme!
Dhe sigurisht, kjo listë e ushqimeve që rrisin nivelin e endorphins, për të mos përmendur çokollatë natyrore. Jo domosdoshmërisht hani një kile shumë trajtojnë preferuar çdo ditë. Copa të vogla të mjaftueshme për të rritur gradualisht disponimin tuaj për max dhe nuk merrni mërzitur në provokimin më të vogël.


Së dyti, ka mënyra të tjera për të rritur nivelin e endorphins pa drogë dhe ilaqet kundër depresionit. Tashmë provuar shkencërisht se çdo aktivitet fizik, i cili çon në rritjen e normës së zemrës dhe djersitje, stimulon prodhimin e endorphins. Adrenalin rush dhe ndjenja e argëtim, e cila është e njohur për atletët, është ndikimi i niveleve më të larta të hormoneve të lumturisë trupit dhe gëzim. Të ndjehen të lumtur, të jetë i sigurt për të ngarkuar veten në mënyrë të plotë deri në pikën e lodhje. Çdokush mund të marr një grup i ushtrimeve për shpirtin, për shembull, të bëjë not, vallëzim, basketboll, futboll, yoga, çiklizëm dhe rollerblading, peshëngritje, etj Mos kini frikë të eksperimentojnë dhe të kërkojë nga lloje të ndryshme të aktivitetit fizik.


Të mbush me gëzim, shumë njerëz të mjaftueshme për të shkuar jashtë me rrezet e diellit të ndritshme. Dritë natyrore nga dielli aktivizon hormonin e gëzimit. Paramendoni se si ju mund të ngarkuar trupin tuaj me emocione pozitive, nëse bëni sport të preferuar edhe jashtë në ditë të bukur të qartë. Vini re se si ju të ndryshojë disponimin kur zgjohen në mëngjes, shihni dritaren në qiell e tij të bukur blu dhe dielli. Një alternativë ndaj diellit është vitaminë D. Por, për të marrë atë shpesh dhe gjithmonë për të ekzaltim gjendjen shpirtërore mund, në çdo rast, duhet të konsultoheni me një mjek.


Nuk është çudi nuk është e mirë dhe e drejtë duke thënë: minutë qeshura zgjat jetën. Gjeni një qeshura për arsye të ndryshme: komunikimin me njerëzit gëzuar lexoni histori funny, programe komedi, shaka dhe argëtim. Mundohuni për të detyruar veten për të buzëqeshje edhe kur ju nuk doni të gëzohen. Ju do të shihni se buzëqeshje nga ndryshimet e një humor.
Një mënyrë e mirë për të pirë e të ngrënë veten - të bëjë relaksim dhe kushtojnë disa minuta një ditë të relaksimit të plotë. Shpërthimi i vërtetë i endorphins është rezultat i meditimit. Mjaftueshme për 10-15 minuta që të zhytet në një gjendje të relaksimit, të mbyllë sytë tuaj dhe të mendojnë larg të gjitha mendimet.


Mirë relaksuese dhe yoga. Mundohuni të regjistrohen në klasa ose mësojnë disa të vetëm në shtëpi efektive përbën - Asanov.
Përfundimisht, trupi ka një ndikim të fuqishëm mbi detare shëtitje bregut. Lapping qetësues i valëve, bukuri mesmerizing natyrore - e gjithë kjo i jep një efekt pozitiv në trup.
Sot, shumë njerëz janë duke u përpjekur të përdorë masazh si një mënyrë për t'u çlodhur dhe kundërsulm endorphins tuaja. Masazh ka qenë prej kohësh konsiderohet si një mënyrë për t'u çlodhur jo vetëm trupin, por edhe mendimet dhe ndjenjë të këndshme e të prekurit nuk mund të jetë kënaqësi.


Për gjendjen emocionale ka qenë gjithmonë pozitive dhe humor "rritur shumë", për të përsëritur bërë këto rekomandime dhe të përhershme. Rezultati nuk do të marrë kohë, por rezultati do të jetë një humor të mirë dhe paraqitja e shkëlqyer!