Si për të rritur temperaturën e trupit,


Pasi ministritë e shëndetësisë të vendeve të ndryshme evropiane është bërë sondazh në "Cilat janë procesi tre organi përgjegjës për funksionimin e duhur?". Njerëzit në rrugë duke kërkuar një pyetje të thjeshtë: "Pa Çfarë, sipas mendimit tuaj, njeriu nuk mund të jetojë?" Pas llogaritjeve, krahasimet dhe përgjithësime provuar në vijim. 90 për qind e banorëve të BE-së besojnë se jeta është e pamundur pa frymë, duke ngrënë dhe fjetur. Është e vështirë për të argumentuar me. Një tjetër 10 për qind thanë se tre faktorët e përmendur më sipër duhet të shtohet në zemër. Dhe kjo është e vërtetë. Por këtu është paradoks, asnjë nga pjesëmarrësit e studimit përmendi thermoregulation dhe dëme. Ajo është prania e normale konstante temperaturën e trupit dhe siguron gjumë normale, asimilimin e plotë të ushqyesve funksionimin normal të sistemit kardiovaskular dhe mushkëritë. Dhe në qoftë se ne të ndodhë të sëmuren, reagimi i parë i sistemit imunitar për të elementeve të huaj është e mprehtë dhe të shpejtë kërcejnë temperatura. Megjithatë, temperatura nuk mund të kërcejnë, por edhe të bien. Dhe në këtë rast është e nevojshme për të hequr shpejt. Përndryshe kjo mund të ndodhë pariparueshëm. Le të flasim sot rreth asaj se si për të ngritur temperaturën e trupit tuaj gjatë termometër hipotermi dhe nëse papritmas kërkuar për të mbajtur prodhimin e paplanifikuara në shkollë, kolegj apo punë.Pse bie temperatura e trupit?
Por, para se të flasim për mënyrat për të shpejtë dhe të sigurtë të rritur temperaturën e trupit, ju duhet të kuptoni shkaqet e rënies së tij. Sepse hipotermi - një simptomë, pasojë e një kushti apo sëmundje, jo një sëmundje e pavarur. Heqja shkaku, ne do të të shpëtoj nga simptomat. Kështu, temperatura më e ulët është e mundur në këto raste.

 • Çrregullime endokrine. Në tru është i vogël, por shumë e rëndësishme gjëndrra e hipofizës. Ajo kontrollon të gjithë sferën hormoneve të trupit të njeriut. Nëse nuk arrin në drejtim të hypothyroidism, të gjitha proceset në trup ngadalëson. Tretje të ngadalshme kryer, zemra punon më ngadalë, metabolizmi i ngadalshëm ndodhin. Prandaj, temperatura e trupit mund të bjerë në 35 ° C.

 • Lodhje të fortë. Kur tepruar zgjatur ushtrimin temperaturën e trupit, mund të bien. Ky funksion mbrojtës të trupit. Një kohë pak më vonë, në qoftë se ju e krijoni uyazyka pushime, temperatura përsëri.

 • Imuniteti lodhje. Kjo ndodh në qoftë se një person i sëmurë rëndë për një kohë të gjatë. Trupi luftuan, luftuan, dhe më në fund tërheq aq me forcat që vazhdojnë pa pushim nuk mund.

 • Hipotermi përgjithësi. E pra, kjo është fare e thjeshtë. Shtëpi la jo të veshur në një mot, ngriu, dhe mbrapa apo dembelizmi, apo dështon.


 • Tani mendo se çka duhet të bëhet për të rritur temperaturën e trupit në secilin nga këto raste.

  Çfarë duhet të bëni për të rritur temperaturën e reduktuar e trupit?
  Akti duhet të bazohet në çdo situatë. Nëse hipotermi është i lidhur me çrregullime hormonale, ai duhet të shkojë në një endokrinolog. Mjeku do të zgjidhni terapi hormonale zëvendësuese. Nëse arsyeja është humbja e fuqisë, pas punës së madhe, duhet të zgjidhni një rikrijim të gjatë pasiv. Këmbët Poparte në mustardë, veshin çorape të ngrohta leshi dhe një bathrobe, napyytesya çaj të nxehtë me mjaltë dhe jam butë, dhe të shkoni në shtrat me një batanije të trashë q-tip. Jepini vetes një gjumë të mirë, fle në këtë rast ilaç më të mirë. Ju gjithashtu duhet të ekzekutojë qëndrim të zgjatur në të ftohtë. E pra, në qoftë se hipotermi është i lidhur me dobësimin e imunitetit, ju ndihmojë droga që rrisin temperaturën e trupit, të quajtur pirogjenike.


  Si për të ngritur temperaturën në një termometër?

  Çfarë duhet të bëni për të rritur temperaturën në trup termometër kur ju doni të organizoni ditën e paplanifikuar jashtë? Nuk është në këtë drejtim disa truket. Ja se si ju mund të shpejt, në mënyrë të sigurtë dhe të përhershme të rritur temperaturën e trupit artificialisht. Merrni pak kripë ose piper dhe fshij veten sqetull. Një mënyrë tjetër - hani pak grafiti ose sheqer të para me 3-4 pika të jodit. Dhe së fundi, alternativa më e lehtë, të kryejë një seri të lëvizjeve aktive, drejtimin, duke kërcyer, ushtrime forcë. Në të gjitha këto raste, temperatura e trupit mund të rritet në 1-15 ° C, dhe aq më shumë ne nuk kemi nevojë. Vetëm mos harroni se këto procedura hypertermycheskye artificiale në masë të madhe depleting trupin dhe të udhëheqin për të ulur imunitetin e tij. Ndoshta më mirë të mos të rrezikojnë atë?