Si për të ngritur temperaturën e trupit pa dëm për shëndetin


Ju e dini se neni në blogun tim më popullor? Në mënyrë paradoksale, një blog rreth jeteses shëndetshme vijnë shpesh për të mësuar se si të shpejt të merrni të sëmurë! Sigurisht, sigurisht, i cili është dhënë në çështjet e
Nga komentet e kam kuptuar se shumë njerëz janë gjithashtu shumë kurioz rreth asaj se si shpejt për të rritur temperaturën e trupit në shtëpi. Unë mendoj se kjo pyetje i shqetësuar të gjithë të njëjtën audiencë të

Unë duhet të them se në qoftë se ju jeni të interesuar në atë se si për të ngritur temperaturën e trupit në normale (dmth ajo është nën 366 ju), atëherë ky artikull nuk ju përshtaten. Ajo është shkruar për ata që kanë arsye të mira sëmundje shtiren dhe kaloni disa ngjarje krejtësisht të padobishme (mësime, kontrollin, avull, kohë) në rastin e temperaturave të ulëta të vazhdueshme, ju më mirë të shihni një mjek, dhe nuk kërkojnë informacion në internet.


Para se të shkruar këtë artikull, unë jam njohur me të gjitha metodat e njohura të ofruara në zona të tjera. Sinqerisht, unë kam qenë edhe pak e frikshme! Kjo është në njërën anë. Nga ana tjetër, irriton më marrëzi e njerëzve të cilët janë të gatshëm për detaje të tilla të rrezikojnë shëndetin e tyre.

Më poshtë unë do listë të gjitha mënyrat më popullore për të rritur temperaturën e trupit. Unë vetë nuk e kanë provuar atë, por ata thonë se ato ndihmojnë.1. Jodi. Këshillojnë ose pikoj disa pika në kub të sheqerit ose bukë dhe hani. Metoda duhet të shpejt të ngritur temperaturën në + 38-39 gradë për disa orë.

2. propozoj e një laps. Gjithashtu të marrë brenda. Disa pro forume thonë se laps duhet të jetë prodhimi ekskluzivisht vendas
3. zam Stationery. Aplikoni yntranzalno (dmth hundë zam shpifjeve). Kjo metodë është lavdëruar për faktin se përveç ngritjen e temperaturës në 37 gradë, kështu që edhe ju të merrni një dhuratë për të gjitha simptomat kryesore të ftohtë: kullojnë hundët, konsum. Zam duhet të jetë e thjeshtë, vendas.
4. kafe. Vetëm mos pini, por është 2-3 lugë kafe të zakonshëm të menjëhershme. Për të qenë i sinqertë, jo të vërtetë besojnë në efikasitetin e kësaj metode, si në fëmijëri shpesh hëngri qese kafe 3 në 1, dhe kurrë nuk e vënë re edhe një aluzion të etheve.

5. Rub sqetull. Të këshillojë fërkim kripë, piper, qepë dhe hudhër. Por dy të fundit një aromë, kështu që unë nuk do të përdorin ato në publik. Vetëm mos të gjetur më shumë kohë për të bërë këtë për arritjen e rezultateve.
Në një moment të gjithë, ju duhet të fshij sqetull rreth 10 minuta për të ngritur temperaturën në 38. Damn, vetëm 10 minuta larg, ku ju mund të fshij një vrimë! Unë mendoj se është e mjaftueshme për pak kohë, por ai nuk e shikoni.
Në përgjithësi, kjo është e vetmja mënyrë që unë mund të kontrolloni veten. Lëkurës acarim nuk është pasojë më i rrezikshëm. Edhe pse edhe shumë frustruese!


Pavarësisht popullaritetit të këtyre metodave, forumet janë shpesh të pakënaqur ende, të cilët thonë se ata nuk përfitojnë nga.
Në një vend kam lexuar në lidhje me mënyrën se si kjo vlen edhe alpinistë në raste emergjente kur ju duhet të ngrohtë deri, lëvizin pamundur. Ne kemi nevojë për të bërë 4 breaths thellë, atëherë thirrni ajrin në mushkëri dhe ushtrojnë shtypin dhe diafragmë. Ndërsa në qoftë se jeni duke u përpjekur për të shtypur ajrin brenda. Ju duhet të mbani frymën tuaj për 15-45 sekonda. Pas 5 repetitions e këtij ushtrimi, temperatura do të ngrihet mbi 37 gradë. Kjo është vetëm për referencë, përdorimi i saj pa trajnim të veçantë nuk mund!

Çdo gjë në këtë fund të metodave të testimit panevojshme rrezik për shëndetin. Unë jam kategorikisht kundër përdorimit të metodave të tilla, pasi ajo nuk është vetëm e rrezikshme për shëndetin, por edhe shumë e keqe. Ju duhet të jetë i zgjuar dhe i zgjuar!


Si për të ngritur temperaturën e trupit pa dëm për shëndetin?

Nëse matja e temperaturës është kryer pa mbikëqyrje, ju duhet patjetër të përfitojnë nga ajo! Unë jam i sigurt se çdo schoolchild e di se si të shpejt të rritur temperaturën në termometër, por të gjitha unë do të them rreth tyre.

Metoda e parë përfshin termometrin përplasje me diçka të nxehtë. Kjo mund të jetë një bateri, çaj, të lehta, etj Të jenë të kujdesshëm! Temperatura rritet në çast!
Metoda e dytë merr një pak më shumë kohë dhe përpjekje. Nëse nuk ka nxehtë pastaj aplikoni fërkime. Për këtë qëllim një xhinse të mirë fit, divan (jo lekure) dhe më shumë. Jo të gjithë, natyrisht! Por unë shpresoj se askush nuk do të ëndërrojnë për fërkim termometrit në një tryezë prej druri
Këto janë dy mënyra për të ndihmuar ju të shpejt të rritur temperaturën në 38 gradë dhe më shumë. Por le të jetë i sinqertë, këto metoda mund të aplikohet vetëm në disa raste.


Si për të ngritur temperaturën, nëse keni shikuar?
Unë propozoj dy opsione. Në mënyrë të veçantë unë do të ju jap udhëzime në të cilën për të punuar, dhe ju tashmë vetë ata do të punojnë dhe të zbatojë në praktikë.
Opsioni 1. termometër zëvendësimit.
Ju duhet për të llogaritur paraprakisht se si termometër është se si ju do të matur dhe për të blerë të njëjtën gjë. Pastaj, metodat e mësipërme të ngritur temperaturën në shtëpi dhe vijnë në zyrën e e mjekut është e nevojshme me këtë armë nën krahun e tij.

Më tej ju duhet zhdërvjelltësi, para-punë nga shtëpia. I kushtoj vëmendje të rrobave. Unë më parë do të vihet në një xhaketë të lirë ose triko. Mike gjithmonë palosje që do të jetë në qoftë se ju lirimin termometrin, ai ra në dysheme.
Mos të jetë dembel, shtëpi prorepetyruyte gjitha detajet më të vogla. Ju gjithashtu duhet të dini nëse ju do të marrë off rrobat te mjeku. Në këtë rast detyra shumë më e vështirë. Por magjistarët disi arrijnë të marrin një lepur nga një kapelë të zbrazët, kështu që asgjë nuk është e pamundur

Opsioni 2 Mini-ngrohës.
Ju duhet të bëni dhe të rregulluar krahun e një bllok të vogël të ngrohjes. Për shembull, një variant i këtij projektimit:

Merrni mustardë, ta fusë në ujë të nxehtë për disa sekonda. Pastaj vendin në një karte plastike qese të verdhë për të, kur të matur termometër temperaturën e jo në kontakt me lagështi të lumtur.
Kjo ngrohës mini që ju duhet për të rregulluar krahun duke përdorur një shirit ngjitës, për shembull. Vështirësia është se ngrohës juaj ngritur në temperaturën e kërkuar, por jo mbi të. Për ta bërë këtë ju duhet të eksperimentojnë në shtëpi. Çfarëdo temperaturat e larta mbahen më gjatë, ajo mund të ngrohtë leckë të butë.


Ky opsion nuk është shumë e thjeshtë, por interesante. Në vend të mësuesit të fizikës, unë do të ju vë në të gjitha pesë, në qoftë se ai kishte një mënyrë të tillë që ju të provuar mungon nga mësimi im!
Një tjetër alternativë është që të përdorin pako të veçanta për ngrohjen duart. Parimi i operacionit është i bazuar në faktin se nga përzierja e substancave të caktuara Heat. Siç shkruhet në udhëzimet ngrohtë të nxehtë në një temperaturë prej rreth 50 gradë dhe mban këtë temperaturë per disa orë.
50 gradë është një shumë, por në qoftë se të përfundojë të tillë një jastëk ngrohjes disa shami, temperatura e sipërfaqes do të jetë më e ulët. Eksperiment! Së pari të mësojnë në shtëpi për të ngritur temperaturën në këtë mënyrë, dhe pastaj të veprojë!

Kjo të përfundojë ese tim mbi "Si të rritet shpejt temperaturën e trupit" Shpresoj se ju jeni në gjendje për të nxjerrë nga leximi informacion të dobishëm.
Kuptuar dëshirat munguar nga shkolla - një neyyazytsirno justifikim trashë për të rrezikuar shëndetin tuaj! Ju duhet të jetë tyamkovyti dhe të gjejnë mënyra të tjera për të zgjidhur problemet e tyre.
Kujdes Unë nuk e miratojnë prindërve mashtrimit, pasi prindërit e tu do të shqetësohen për "sëmundjen" tuaj.