Si për të rivendosur lëkurë të shëndetshme dhe flokët pas dimrit


Lëkura e thatë, flokët i hedh lëng dhe shoi - rezultat i gjatë ftohtë zyyazykah. Prandaj çështja se si të kthehen lëkurë të shëndetshme dhe flokët pas një dimër në të cilën trajtimet dhe kozmetike mund të përgatisë ata për pranverë, kjo është e rëndësishme.
Si të shërohen pas flokët e dimrit të shëndetshme?
Zyyazykay flokët në kohë kanë mbingarkesë serioze. Në zonat e sistemeve të ngrohjes së ajrit bëhet e thatë dhe, për këtë arsye, në këto rrethana, flokët bëhen të brishtë, të thatë dhe flogged. Megjithatë, është vështirë të konkludohet shumë e vështirë për të krehër.Thonë "jo" styling nxehtë.
Nuk ka nevojë për të larë flokët tuaj me ujë shumë të nxehtë ose të ftohtë për shkak të ujit të nxehtë thaj flokët, dhe ujë të ftohtë forcon gjëndra dhjamor të kokës. Për flokë të shëndetshëm larë shampo tyre hidratues. Për flokët e thatë është e këshillueshme që të mos përdorin flokët e thatë e tyre të natyrshme. Nëse ju goditje-thatë është e nevojshme, atëherë kjo duhet të bëhet me shumë kujdes, tharëse flokësh mbani një distancë prej 20-30 cm nga flokët, duke mos harruar agjent mbrojtëse gjatë nxehtë stacking.


Maska për shëndetin e flokëve.
Shumë të dobishme për rivendosjen e shëndetit të flokëve, pas dimrit 1-2 herë në javë për të bërë një maskë për flokët. Në ditët e sotme në bukuri kujdesin Salons dhe hairdressers flokëve, ka procedurat dhe objektivat e integruar të programeve të ndryshme. Por në shtëpi me kujdesin e duhur dhe të rregullt e flokëve mund të arrijë rezultate të mira.
1. Maskë për flokë të bukura: Mix 2 lugë Lëng i qepë, vaj rodhe dhe mjaltë. Fshij mjet në rrënjët e flokëve, të përfundojë kokën dhe të lënë për 1 orë, lani flokët tuaj pas shampooing.

2. maskë flokët e dëmtuar dhe gjobë: Mix 3 lugë vaj pluhur dhe rodhe dhe 6 lugë lëng limoni. Përzierje është vënë në flokë, të përfundojë kokën me një peshqir dhe për të mbajtur maskë për 2 orë, pastaj lani flokët me shampon.
3. Maskë për flokët me vaj: të bëjë një zierje e ftua. 1 Peel dhe prerë ftua, pour 1 filxhan ujë dhe vlim për 5 minuta në ngrohje të ulët. Supë ftohur rubbed në lëkurë e kokës.
4. Maskë për flokët e thatë: Merrni 200 gram bukë thekre, pres dhe i hedh ujë të nxehtë. Lër për 5-6 orë në një enamelware mbyllur. Në masë rezulton shtoni 1 vezë dhe përzierje tërësisht. Mjetet aplikuar përgjatë gjatësisë së flokëve dhe fshij në rrënjët, të përfundojë kokën me një peshqir dhe të lënë për 40 minuta. Pas një fije floku të mirë pije me ujë të ngrohtë, lani flokët tuaj me shampo është e nevojshme.


Si për të rikthyer shëndetin e lëkurës pas dimrit?
Frost lëkura bëhet më e thatë se e diellit të verës. Kjo është arsyeja pse beauticians janë të këshilluar që të përdorin periudhës zyyazykay ditë krem ​​yndyrë ushqyes, Moisturizers në vend të ditës dhe natës për të vënë në moisturizer. Edhe pse pranvera ka ardhur, shumë herët për të ndryshuar sistemin.
Nga obvitryuvannya përhershëm dhe acar lëkura bëhet përafërt, poret ngushtuar keq përjashtuar nga sebum tepërt, dhe lëkura në vetvete është një numër i madh i grimcave të vdekur që prishin çehre. Dhe për ta kthyer kujdesit të lëkurës, të përdorin procedurat e shërimit.


Lëkurë lëkurë në sallon bukurie.
Lëkura duhet të ripërtërin faqen e pastrimin e keratinizuara, jo mbetjet e kozmetikës. Kjo metodë e trajtimit të quajtur lëkurë. Ka disa lloje të peels:
1. mekanike - sipërfaqësore, të mesëm - microdermabrasion, thellë - dermabrasion;
2. kimike - Acidet sipërfaqja është kryer frutash, të mesme - acid trichloroacetic dhe salicili, thellë - acid fenol;
3. fizik - sipërfaqja e përdorur me ultratinguj, mesatare - me lazer erbium thellë - Me 2 lazer.

Për lëkurë të rinj mund të aplikohen lloje të vetëm sipërfaqësore lëkurë. Pas 30 vjet të përshkruara mesme dhe peels thellë. Këto lloje janë më të përshtatshme për përtëritje, ato ofrojnë një mundësi për të adresuar problemet e lidhura me moshën, si vyshket, pigmentim, rrudhat e vogla dhe të mëdha, të ulur tonin.
Në qoftë se ju vendosni të zgjidhni një lëvozhgë kimike të thellë, mbani në mend se pas lëkurës për një kohë të gjatë për të rimarrë, ajo nuk duhet të jetë i ekspozuar ndaj diellit, ose mund të ketë disa pasoja të pakëndshme, të tilla si spote moshës, dhe ndoshta edhe plagët.


Scrubs shtëpi
Në dyqane kozmetike kanë një përzgjedhje të madh të scrubs, të cilat përdoren në shtëpi, kështu që ju lehtë mund të vini një moshë pastrim dhe llojin e lëkurës të përshtatshme. Ekspertët këshillojnë për të përdorur pastrim nga i njëjti seri të kozmetikës që ju jeni duke përdorur, pasi që të gjitha fondet e mira mund të plotësojnë njëri-tjetrin.

Nëse ju jeni një tifoz i mjekësinë popullore, ju mund të dini lulëzim recetave duke përdorur mjete natyrore.
1. Mix kos ose krem ​​kosi me vaj ulliri, pastaj të aplikojnë përzierje në fytyrën tuaj për 15 minuta. Kjo maskë shpejt të rivendosur shëndetin e lëkurës, eliminon flaking dhe njolla të kuqe.

2. Maska e pineapple dhe papaja mund të zëvendësojë peels kimike. Mix 1 filxhan tul pineapple dhe 1/2 filxhan tul papaja, shtoni 2 lugë mjaltë. Përzierje rezultuar ishte vënë në fytyrë për 5 minuta, pastaj pije maskën me ujë. Kjo maskë duhet të bëjë jo më shumë se 1 herë në javë.
3. Mix lëng i një mollë, 1 lugë gjelle krem dhe 1 tbsp. l. bollgur. Aplikoni paste në fytyrën tuaj për 30 minuta.
4. Maskë me pineapple, kivi dhe banane. Mix tul e frutave, merret në sasi të barabarta, dhe në masë rezulton aplikoni në fytyrë. Pas 15 minutash, pije me ujë dhe një çehre të shëndetshme të ofruar për ju.

5. Merrni 1 lugë mjaltë, 1 lugë glicerinë, e verdhë veze 1 veze dhe përzierje çdo gjë. Përzierje është vënë në fytyrë, kur dries maskë, pije atë me ujë.
6. Mix 1 tbsp një krem ​​të përballet me 1 lugë kripë dhe 1 lugë sode dhe të aplikojnë një ilaç për fytyrë për 5 minuta.
7. Muzik bollgur me kokrra të vogla dhe përzierje me ujë për gjendjen e slurry. Aplikoni përzierje në fytyrën tuaj me mocionet lehta rrethore. Përdoreni këtë pastrim kur larë në mëngjes ose në mbrëmje çdo ditë.