Përballja me nauze dhe vjellje


Nëse për ndonjë arsye një person është një shpërthim refleks përmes përmbajtjen stomak gojë, flasin për fenomenin e të vjella. Në mënyrë tipike, kjo është paraprirë nga gjendje të rëndë në stomak - përzier, por nuk kërkohet. Vjella është veprim slozhnoreflektornыm që dalin për arsye të ndryshme, kryesisht për shkak të helmimin organizmin në disa sëmundjeve të organeve të brendshme, të sistemit nervor qëndror, dhe nga sëmundjeve infektive. Të vjella dhe të përzier para se ajo mund të jetë rezultat i helmimit me ushqim, helmimi me monoksid karboni, alkoolit, helmet, etj Shumë sëmundje të tilla si cholecystitis, apendiksit, edhe çrregullime metabolike që mund të shkaktojnë retching dhe të përfundojnë në shpërthim e përmbajtjes stomak (dhe në disa raste, dhe zorrët). Për të mësuar se si për të kapërcyer përzier dhe të vjella është e dobishme të dinë të gjithë njerëzit pa përjashtim, zor se ka nga ata që kurrë nuk kanë në jetën time përjetuar gjendje të tillë të keqe, si të përzier dhe të vjella të vazhdueshme.


Para se të përpiqet për të kapërcyer përzier korrente dhe të vjella, ajo është e rekomanduar për të gjetur shkaqet e kësaj gjendje. Shumë shpesh ndodh që të vjella është rezultat i një gjendje të rëndë dhe të rrezikshme që kërkon ndihmë të menjëhershme. Shpeshta të vjella, zgjatur pothuajse me siguri tregon se personi ka nevojë për trajtim urgjent, është e nevojshme për të krijuar shkaqet reale të kësaj gjendje. Sigurisht, shpesh të përzier dhe të vjella shkaktohen nga gjërat e përditshme, të tilla si hahet diçka të gabuar apo ka emocion të fortë, e stresit. Përballja zhvillim të përzier dhe të vjella të gjitha drogat e mundshme se ajo ndihmon me këtë gjendje që mund të përshkruajnë ilaçe një mjek?


Për të lehtësuar simptomat e përzier dhe të vjella janë drogat e mëposhtme:
1. Phenothiazines. Kjo klasë e barnave të dizajnuara për të bllokuar receptorët dopamine e sistemit nervor qendror. Kjo është, ata ndikojnë direkt në qendër të vjella në tru. Emërohet phenothiazines në rastet kur një person ka qenë i fortë, nezboryma çdo ilaçe të tjera të vjella. Zakonisht një pasqyrimi gag ankoruar phenothiazines Pas radioterapi, kimioterapia (trajtimin e tumoreve malinje në trup). Produkte në këtë grup përfshijnë haloperidol, e cila ka një efekt të fortë antiemetic, redukton tensionin organet uritur në traktin gastrointestinal zvogëlon sekretimin. Përdoret kryesisht në trajtimin e pacientëve pas operacioneve, i emëruar në rastet e rezistencës ndaj drogave të tjera.


2. Benzadyazepynы. Ata kanë efekt qetësues, anksiolitike, ky grup i barnave të përdorura gjerësisht në të vjella kushtëzuar refleks, përdoret edhe si një antiemetic shtesë me rrezatim dhe kimioterapi kancer. Ndër benzadeazypynov shquar: lorazepam, diazepam.
3. Kortikosteroidet. Përdoret në periudhën postoperative për lehtësimin e përzier, të vjella, dhimbje, të ndihmojë në uljen e presionit intracranial. Këto barna përfshijnë: metyllprednyzolon, deksametason.


4. prokinetic. Highly antiemetic efektive, eliminimin e zbaticë duodeno-hastralnыy, nxit largimin e ushqimit nga stomaku.
5. Domperidone. Ne rast te perzierit dhe te vjelles që rrjedhin nga çrregullime funksionale të stomakut është droga më efektive.
6. metoclopramide. Vjella përdorura që ndodh për shkak të mbidozë e barnave (p.sh. morfinë). Redukton përzier dhe të vjella në periudhën postoperative kur peritoneum trauma.

Të gjitha drogat e lartpërmendura kanë efikasitet shumë të lartë, përshtatshmërinë e aplikimit të tyre vendos specialist. Kjo nuk është e gjitha medikamente që ndihmojnë për të përzier dhe të vjella, në situata të caktuara, të tilla si pas operacionit, por në njerëz të vërtetë të jetës më të interesuar në atë se si për të kapërcyer ndonjëherë kanë periudhave të shkurtra të përzier dhe të vjella nuk janë të lidhura me ndonjë gjendje të rëndë patologjike . Shpesh në këto raste ajo është e rekomanduar për të përdorur ndonjë ilaç popullore. Disa, për shembull:


1. Insistojnë shikojnë trifletësh. Më 2 lugë bimët kanë nevojë për të marrë 2 gota ujë të vluar, të lënë për 8 orë në një termos. Aplikoni në rastet kur podtashnivaniya dhe retching.
2. Lëng patates. Ju duhet të shtrydh lëng nga patate të freskëta, të përdorur për të përzier dhe të vjella 1/2 tbsp
3. Sweet lakuriq. Ju do të duhet rrënja e bimëve medicinale thatë që ju doni të bluaj, të matur 1 lugë çaji, derdh ujë të valë (1 filxhan), të vënë në një banjë me ujë, të mbajë për 20 minuta. Pas ftohjes, ikjen, të marrë 3 herë në ditë për 1/3 filxhan.

4. Rhizome e gjallëri. Ka antiemetics mira, përmirëson traktin gastrointestinal. Rhizome Muzik xhenxhefil me gjendjen e pluhur, 1 lugë çaji mase, pour 2 gota e ujit, e vënë në zjarr, le të vlim. Kuzhinier për 5 minuta. Pi çaj në vend të gjatë ditës, të përzier, duke e ndarë të gjithë shumën e marrë në 3 pjesë.

Disa këshilla mbi çfarë të bëni kur të vjella:
1. Normal "shtëpiake", të vjella të shkaktuara nga stresi ose për shkak të helmimit me alkool. Në shumë raste, të vjella është mënyra më e mirë për të shpejt të nxjerrë trupin nga padëshiruar, substancave të dëmshme. Ju duhet të shtrihem dhe të pushoni pas sulmit.

2. Brenda një ore, ne nuk duhet të hani asgjë.
3. Ju duhet të pini, por jo lëng portokalli dhe qumësht.
4. Me të vjella të bollshme të marrë 1 tbsp ujë çdo 15 minuta.
5. Pas 14-16 orësh ju mund të hani bollgur ose qull elb apo diçka të lehtë.