Si të shpëtoj e flokëve me yndyrë


Problemi shumë gratë kanë flokët me vaj. Në fakt, ky problem nuk është në flokë, dhe lëkura e kokës. Rezultati i gjëndra tepërt sebum dhjamor është se disa ditë pas shampooing rrënjët e flokëve ka fillesat dalluese famë duken të rënda, të pista dhe të rrinë së bashku, përveç kësaj, shikoni lëngshëm. Kush do dyshim, sepse flokët me vaj të shpejt të rrinë pluhurin nga mjedisi. Si për t'u marrë me këtë murtajë? Ashtu si shkaqet e këtij shteti të zgjidhjeve të flokëve mund të sigurohet. Në këtë artikull unë do të doja të flas për disa këshilla të mjekësisë tradicionale, si një periudhë më të gjatë për të ruajtur lehtësinë e hairstyles dhe flokët të pastër dhe të shpëtoj e flokëve me yndyrë.Arsyet shkëlqejë
Rritje ëmbëlsi e kokës lëkurës mund të jetë për arsye të ndryshme. Se trupi sëmundje të ndryshme, dhe kujdes të pahijshme e flokëve dhe kokës, si dhe dietë të varfër, dhe përdorimi i zgjatur i drogave, çrregullimet e sistemit nervor, stresi i shpeshtë dhe madje edhe dështimet në gjëndrën tiroide.
Këto rregulla të thjeshta si një dietë të shëndetshme të ekuilibruar, gjumë të mirë, stërvitje të moderuar, ajrit të freskët ndihmon të shëruar trupin si një e tërë, si dhe të heqin qafe e flokëve të tepërt yndyrë dhe për të përmirësuar pamjen e tyre.

Nëse jeni i lidhur me rritjen e ëmbëlsi e kokës me shkaqet më serioze (p.sh. probleme tiroide), ju duhet të shihni një specialist i cili do të diagnostikuar dhe shëndetësore kokës.
Shpëtoj e shndrit mund të ndihmojë dhe kujdesin e duhur e kokës.

Larë flokët tuaj
Ndoshta kjo tingëllon qesharake, por flokët me vaj kërkon larje të shpeshta. Megjithatë, nuk ka gjasa që ju do të jetë në gjendje për të ndihmuar në eliminimin e shndrit e përditshme, por shamponit për larjen e pamenduar. Për më tepër, frekuenca e larjes pahijshme vetëm mund të përkeqësojë situatën me flokët me vaj.

Para së gjithash, ju duhet të zgjidhni shampo që i përshtatet llojin tuaj të flokëve. Ajo duhet të etiketohen "për përdorim të shpeshtë." Recommended preferojnë shampo të lëngshme transparente. Në fund të fundit, çfarë do të jetë shampo transparente, më pak përmbajtjen e aditivëve të ndryshme, më pas duke shkaktuar ndotje të shpejtë të flokëve.
Para se të larë shampo, të lënë atë në flokë për disa minuta. Përafërsisht çdo dy muaj për të ndryshuar shampon zgjedhur. Kjo është bërë për të shmangur varësisë, në të cilën ajo do të pushojë së siguruar masat e duhura.

Është e rëndësishme të dini se uji i ngrohtë rrit gjëndra dhjamor. Në rastin tonë ajo është e kundërindikuar. Prandaj, larje me ujë duhet të jetë të rehatshme dhe jo e nxehtë të kokës.

Shpëlarje flokët
Supë herbs të ndryshme janë të mëdha për shpëlarje flokët, të prirur për të yndyrë. Për këtë qëllim, lule përshtatshme kamomil, gjethe, yarrow, Wort Shën Gjonit apo hithrat. Për të përgatitur supë duhet dy lugë ujë të derdh një gjysmë litër ujë të nxehtë, të lënë për një orë dhe tendosje para se të përdorni. Për flokët të lehta pije mirë të aplikojnë kamomil, për terr - Wort Shën Gjonit. Shpëlarje e flokëve mund të përdorni uthull molle.


Disa Secrets për styling flokët me vaj
Nga shkëlqejë nuk do të ju ndihmojë që të heqin qafe, ashtu-quajtur "zalyzuvannya" ose bisht të shtrënguar. Përkundrazi, këto e flokëve shkakton përhapjen më të shpejtë të sebum. Si të jetë në raste të tilla? Mundohuni të stilit flokët tuaj duke përdorur një sasi të vogël të polonisht dhe qeth. Hairspray për një kohë do të mbrojë flokët tuaj dhe të mos lejojnë përhapjen e sebum.
Me flokë të shkurtër nga yndyrë në rrënjë do të ju ndihmojë që të heqin qafe e pluhur ose pluhur baby. Vendos një grimë pluhur përgjatë vijës lamtumire, pastaj me kujdes krehër tyre të gjithë. Pluhur thith sebum, duke siguruar flokët të pastër.


Getting shpëtoj e flokëve me yndyrë me receta e mjekësisë tradicionale
Me problemin ekzistues mund të trajtojë maskë flokët, i përgatitur në shtëpi. Ata tharë lëkurën, zvogëluar aktivitetin e gjëndra dhjamor dhe forcimin e flokëve përgjatë gjithë gjatësisë.
Maskë mustardë
Për të bërë një maskë, ju keni nevojë për 2 tbsp. l. pluhur mustardë holluar në ujë të nxehtë deri në konsistencën e krem ​​i trashë. Maska duhet të fshij rrënjët e flokëve të lagur, të përfundojë me petë, të qëndrojë për 20 minuta dhe pije me ujë të ngrohtë dhe shampon.

Maskë mjaltë
1 lugë mjaltë duhet të jenë të përzier me 1 lugë lëng aloe dhe lëng limoni. Pastaj shtoni karafil grimcuar hudhër. Të gjitha komponentët janë plotësisht të përziera dhe rubbed flokët krejtësisht mytyh lagësht. Maskë qëndrojë për 30 minuta, përfundoi me polietileni dhe peshqir flokëve, pastaj del me të larë me ujë të ngrohtë.
Maskë Bimor
2 tbsp acaroj, Linden dhe kamomil lule derdh 400 ml ujë të zier për rreth 40 minuta dhe filtruar. Pastaj, në supë që rezulton duhet të shtrihet thërrime të bukës dhe të lënë për një tjetër 15 minuta. Dan maskë është aplikuar në lëkurë e kokës dhe flokët të pastër, kënd në mbyllur plastike dhe të qëndrojë për 40 minuta, pastaj del me të larë me ujë të ngrohtë.