Si për të hequr qafe dhimbje pas workouts në myazah


Problem i madh për njerëzit e përfshirë në sport, është dhimbje e muskujve pas ushtrimit. Ajo jep siklet, kufizon lëvizjen dhe mund të kufizojë jetë aktive shoqërore. Pra, si për të hequr qafe dhimbje në muskuj pas ushtrimit të gjithë duhet ta dinë njerëzit aktivë.
Që të filloni të analizuar se cilat lloje të dhimbjeve në muskuj pas ushtrimit mund të duket:
1. Djegia. Ky lloj i dhimbjes është më karakteristike për fillestar, ose kur ju filloni duke bërë një stërvitje të re. Ajo lind si rezultat i acidifikimit të muskujve. Fakti se ngarkesa fuqia konsumuar glukozë, e cila është e vendosur në qelizat e trupit, të tilla si ngarkesë glukozës në muskuj. Ka dy mënyra për të glukozës ndarjen, oksigjeni është konsumuar në një dhe të tjera bëhet pa pjesëmarrjen e tij. Kur rruga oksigjeni përfundoi të gjitha substancat që janë formuar gjatë dekompozimit të glukozës nuk shkaktojnë ndonjë siklet, dhe excreted nga trupi. Kur ngarkesa shumë të mëdha të energjisë, gjaku nuk arrin të sjellë oksigjen për muskujt, kështu ndarjen është glukozë pa të. Kjo formon acid laktik që fillon të irritojë mbaresa nervore në muskujt, duke shkaktuar parehati, përveç ndryshuar pH e indeve të muskujve. Kur ju jepni shumë ngarkesë, acid bëhet shumë dhe ka një ndjesi djegie.2. muskujt letargji. Kjo ndjenjë do të ndodhë gjatë intensive workouts kur vytratytsya gjithë glukozës aksioneve. Pra, ku muskujt duhet të marrin energji dhe glukozë duke pritur përsëri fillojnë të grumbulluar.

3. vonuar dhimbje muskulare. Kjo dhimbje ndodh menjëherë pas ushtrimit, por vetëm 12-24 orë. Pra nuk është një ndjenjë sikur muskujt "shpërthyer". Kjo dhimbje shkakton microtrauma që shfaqet gjatë ushtrimit. Ajo është me anë shërimin e traumave mikro rrit në masë të muskujve. Ajo punëson të njëjtin parim që është përdorur në disa artet marciale kur "mbush " kockave. Kur traumat mikro indeve shërimin rritet mbi zonat e dëmtuara, duke nënshkrimin e indeve, duke rritur volumin e saj dhe dendësia. Pra, mos u bëni merak nëse pas trajnimit tuaj peshë rritet. Kjo është normale, për shkak se muskujve peshon më shumë se yndyrë. Dhe rritja në masë, kjo nuk është arsye për të hedhur trajnim.


4. Dhimbje në lëndime. A nuk e ngatërruar dhimbje të muskujve zapazdыvayuschuyu me dhimbje nga lëndimi. Nëse jeni të plagosur, dhimbja do të jetë menjëherë i mprehtë dhe kjo nuk do të lehtë të vazhdojë trajnimin. Ajo nuk ulet pas "qarkullim" dhe kjo shoqërohet shpesh me ënjtje, skuqje.

Si të shpëtoj nga këto lloje të dhimbjes pas ushtrimit?
Djegia është e lehtë për të hequr, nëse ju filloni si duhet shpërndarë ngarkesën. Lëvizjet alternative qetë me ngarkesa të rënda.
Muskujt letargji zapazdыvayuschuyu dhe dhimbje të muskujve mund të hiqet duke marrë një dush të nxehtë, kontrasti dush, ju mund të shkoni në masazhator. Pra, duhet të pini copiously dhe hani një shumë të ushqimit proteina dhe produktet e qumështit. Vetëm pas trajnimit që ju duhet të bëni shtrihen - shtrihen për të shpejt të sjellë acid laktik.


Dhe tani analizuar lloje hequr qafe dhimbje në më shumë detaje:
- Para ushtrimit, pini një gotë me ujë me 1/2 ch. L. sode. Kjo do të reduktojë aciditetin e gjakut dhe kështu të reduktojë pragun dhimbje të muskujve. Pastaj në trajnim ndjesi djegie nuk mund të ndodhë.
- hani si duhet. Nëse jeni seriozisht të mjaftueshme të ushtruar ju duhet të bëni dietën tuaj. Ajo duhet të jetë një shumë të proteinave për zaroschuvannya trauma mikro, vetëm karbohidratet të drejtë, që nuk është e shpejtë (ëmbëlsirat etj), bukë dhe durum kokrra gruri. Pra, mos harroni në lidhje me yndyrna.

- pini shumë ujë. Kjo jo vetëm që do të ndihmojë për të sjellë acid laktik, por edhe të ndihmojë të shpëtoj nga dehidrimi si pasojë e djersitje të rënda.
- rozmynaytesya domosdoshmërisht para se të trajnimit, të ngrohtë e trupit, dhe pas - roztyahuytesya. Kështu që ju mund të shmangur dëmtimin dhe aktivizon largimin e acid laktik nga trupi.
- Përdorni xhel krem ​​nga lëndimi. Vetëm të përdorni xhel ngrohjes dhe ointments, nëse keni ndonjë dhimbje, ata gjithashtu të rritur sekretim të acidit laktik nga trupi.

- mënyra e saktë të ditës. Gjumë të shëndetshëm dhe shpërndarjen e duhur të kohës së ditës ndihmon trupin të shërohet.
- trajtimit të ujit. Miratimi i një dush kontrast do të ndihmojë në rritjen e fluksit të gjakut në muskujt dhe në këtë mënyrë të shpërndarë acid laktik. Vetëm ndihmojë të mirëpritur një dush të nxehtë, shtoni kripë deti, vaj esencial të rozmarinë. Vetëm të përdorni vaskë të nxehtë të birrë të errët, i cili gjithashtu ndihmon për të hequr qafe dhimbje pas trajnimit.

Vetëm mos harroni këto rregulla të thjeshta, nëse ju doni të arritur një efekt të mirë të trajnimit:

- mos hani për 15 orë para dhe 15 orë pas stërvitjes, ajo ndihmon për të humbur peshë. Nëse ju doni për të fituar në masë të muskujve, pas stërvitje hani 2 vezë apo tableta proteina.
- Shmangni duke marrë pije e butë, jo të vymyvavsya kalcium nga kockat.
- Mos e merrni alkool, ajo vonuar procesin e shërimit.
- nëse është e mundur, të përpiqet të mos hanë mish derri skuqur, dhe ta zëvendësojë atë me një proteine ​​të lehta.