Getting shpëtoj i mjeteve juridike popullore beriberi


Të quajtur shtet beriberi sëmundje karakterizohet nga mungesa e vitaminave në trup. Kjo ndodh për shkak të kequshqyerjes, e cila nuk është vitamina të mjaftueshme, ose për shkak të përthithjen e dobët e vitaminave pas sëmundjeve të caktuara. Për pasojat që rezultojnë mungesa e vitaminave në trup, dhe se si të shpëtoj të mjeteve juridike popullore beriberi mund të mësojmë nga ky publikim.
Avitaminosis kërcënon pasojat e mëposhtme:
- Nëse mungesa trupi i vitaminës A, mund të zhvillojnë verbëri natën, duket lëkurë të thatë, skuqje të lëkurës, të fillojnë të bien flokët, thonjtë bëhet i brishtë.


- Me një mungesë e vitaminës B (thiamine) ndodh lodhje nervor, lodhje, sëmundjet e lëkurës duket origjinën nervor dhe pezmatim nervi.
- Me një mungesë e vitaminës B2 (riboflavin), karakterizohet nga dobësi, dhimbje në sy, skuqje, të çara në anët e gojës.
- Mungesa e vitaminës B6 shkakton dermatit seborrheic lëkurës, glossitis (inflamacion i gjuhës), fëmijët mund të kenë konfiskimet dhe anemi.
- Mungesa e vitaminës C është e karakterizuar nga mishrat e para gjakderdhje, gjakderdhje në lëkurë mund të zhvillohet poshtër.

- Mungesa e vitaminës D shkakton rakit.
- Në qoftë se ekziston një mungesë e PP (acid nikotine) mund të zhvillojnë pelagër dhe disa sëmundje të tjera nervore.

Mjetet juridike popullore për të ndihmuar të heqin qafe e beriberi
1. Ju duhet të plotësoni shishe pothuajse tërësisht e panxhar integruar dhe pour vodka. Pastaj këmbëngulin përzierje në një vend të ngrohtë për 12 ditë. Pini 1 gotë para ngrënies si një tonik, veçanërisht ndihmon në çlodhje pas një sëmundjeje të rëndë.
2. Ju mund të marrë 2 tbsp mjaltë, shpërndajë atë në ujë (300 ml) të valë, shtoni aty lëng i 1 limoni dhe lëng karrote (1 karrota kg). Të gjitha pjesët e përzierje marrë ilaç popullore pini 3-4 herë në ditë.

3. Shpëtoj ndihmë beriberi mënyrën e mëposhtme: për të marrë 700 gram rrush pa fara e zezë, fshij manaferrat nëpërmjet një sitë, përziejnë ato me shurup mjaltë (05 litra ujë të vluar të shpërndajë 6 lugë mjaltë). Përzierje rezultuar është i dehur për dy ditë.

4. Në pranverë, kur gjethet e para shfaqen hips mund të prishin ato, për paraqitjen e lëng shtrirje, pastaj të thata në hije. Atëherë ju duhet të krijoj gjethet dhe për të hequr qafe pije beriberi si çaj.
5. Ju mund të prerë hala pishe të freskëta të bredh dhe pishe, pije atë me ujë të ftohtë, pastaj pres imët me një thikë (mundeni gërshërë). 4 filxhan hala pishe pour 2 gota e ujit të shtoni 2 lugë acidifikimin acid klorhidrik, e cila është e holluar para, dhe uthull (1 lugë gjelle). Përzierje është mbajtur në një vend të errët për 3 ditë, ndërsa vazhdimisht nxitje. Pastaj tendosje dhe pini 1 gotë në ditë.

6. 1 kg hala duhet të derdh 5 litra ujë ose supë bukë zier infuzion për të mbajtur në një vend të ngrohtë për 18 orë. Pije infuzion mund të jenë fakultative. Kur mbledhjen hala, mos harroni se koha në vitamina zyyazykay në të më shumë se verën.

7. 100 g hala të freskëta kedri pres, derdh ujë të valë (1 litër) dhe vihet në zjarr. Të sjellë një çiban, pastaj ngrohjes për rreth 1-2 minuta në ngrohje të ulët në një tenxhere me smalt, pastaj të lënë për 1-2 orë. Pirja e mori një ilaç popullore për marrjen shpëtoj e nevojës beriberi të 05 filxhan 3-4 herë gjatë ditës për shije, ju mund të shtoni sheqer ose mjaltë.

8. Në mënyrë që të shpëtoj nga beriberi, ju gjithashtu mund të marrë 1 tbsp veshkave ose leh copëtuar e Aspen derdh 05 litra ujë të valë. Sjellja e një çiban, ngrohjes rreth ngrohjes ulët për rreth 10-15 minuta, pastaj të lënë për 3 orë. Pi infuzion prej 150 ml 3 herë në ditë.
9. Për të përgatitur mjetet e ardhshme kombëtare duhet të lahen në ujë të ftohtë 20 gram thata rose hips, të mbushur me ujë (05 L), vlim vluar në banjë me ujë me kapak të mbyllur për 10 minuta, të lënë gjatë natës dhe filtri. Në supë mund të shtoni pak sheqer ose mjaltë. Pi 05 gota e supë në 3 herë në ditë. Mbani mjet mund të jetë një vend i ftohtë, jo më shumë se 2 ditë. Mblidhni hips kërkuara në fund të gushtit - në shtator (deri sa të vijë në ngricat e para), kur frutat nga ana e kuqe. Supë nga ijet të ndihmojë për të rritur durimin shpëtoj nga beriberi, të përshpejtojë shërimin pas ushtrimit. Ajo është përdorur si një ilaç pas mëlçisë dhe traktit biliar. Ndihmon për të përmirësuar tretje dhe ka një efekt pozitiv në sëmundjet e stomakut.


10. Ju mund të derdh 1 tbsp. l. herbs të thata aguliçe ujë të vluar (1 filxhan), të lënë për 30 minuta, pastaj tendosje. Pi ilaç popullore për 03 filxhan 3 herë gjatë ditës rreth 30 minuta përpara se të hahet.
11. Mjet tjetër është i përgatitur në mënyrë të derdh 1 lugë gjelle hiri mal (fruta të thatë) 1 filxhan ujë të vluar, le të qëndrojë për 1 orë dhe pini gjatë ditës 2-3. Në përmbajtjen e vitaminë A (carotene) Tree karrota lartë, në praninë e hirit mountain vitaminës P - ajo është një nga kulturat e para frutash. Manaferrat të freskëta hirit mal mund të përdoret për të bërë bllokim ose shurup vitaminë që është shumë efektive për parandalimin e vitaminë mangësi.

12. Për të përgatitur kundër beriberi mund të marrë karrota të thata (3 pjesë), rosehips, lë hithër, 1 pjesë currants zi (manaferrat), të gjitha përzierje, vendas dhe të pirë çaj.