Si për të ndaluar gërhitës grua


Ne priremi të mendojmë se ndihet, e cila pengon gërhitës gjumë gjatë natës - prerogative ekskluzivisht mashkullor. Por ky mendim është në fakt e rreme. Gratë gërhij, edhe pse herë pas here bëjnë ata e bëjnë këtë befas burrat. Këshilla se si gratë ndaluar gërhitës, ka shumë. Shumica e tyre janë të sigurta për shëndetin dhe shumë efektive.
Shkaqet e gërhitës në gratë
Në fakt, gërhitës - një sëmundje e shkaktuar nga një rënie në tonin e muskujve në fyt. Shpesh nënvlerësuar seriozitetin e këtij problemi. Shumë e konsiderojnë gërhitës padëmshme, nuk e kuptuar se ajo mund të shkaktojë arrestimit të frymëmarrjes.


Arsyet që gratë mund të kenë nevojë për të trajtuar gërhitës, ka shumë:

 • Një nga arsyet më të zakonshme - sjellje të pahijshme. Sipas statistikave, njerëzit që flenë në shpinë, shpesh gërhij. Arsyeja - relaksim i muskujve të laring.

 • Gërhitës - një problem që është përjetuar shpesh nga njerëz të cilët janë mbipeshë. Një numër i madh i indeve të buta komplikuar pėrshkueshmėrisė ajrit përmes laryngopharynx.

 • Ndoshta ju keni vënë re se pas të pijshëm mund të fillojnë të gërhij edhe ata për të cilët nuk kishte pasur një mëkat i lehtë drejtë.

 • Një tjetër arsye - karakteristikat individuale fiziologjike.


 • Si për të kuruar gërhitës në gratë?


  Si me shumicën e sëmundjeve të tjera, për të kuruar gërhitës, ju duhet së pari të përcaktojë shkakun, kauzën e tij. Shpesh trajtimi është mjaft e thjeshtë. Për shembull, e plotë të njerëzve për të ndaluar gërhitës, ju keni nevojë për të sjellë veten në formë dhe humbin peshë.
  Që të eliminuar gërhitës në gratë abuzuar me alkool është praktikisht e pamundur për të normalizuar zakone të këqija shëndetësore duhet të japin. Kjo, megjithatë, nuk ka të lënduar edhe nga seksi i bukur që nuk vuajnë nga gërhitës.

  Më keq, në qoftë se gërhitës - rezultati i veçantitë e strukturës anatomike të fytit. Në këtë rast, të shpëtoj e problemit është me anë të operacionit.
  Shumë popullor dhe efektive uvulopalatofarynhoplastyka procedurë. Gjatë procedurës së fytit dhe gojës hequr inde të tepërt të butë, duke bllokuar udhë ajrore gjatë gjumit.
  Një tjetër rrugë e madhe për të kuruar gërhitës në gratë - somnoplastyka ose lazer kirurgji.
  Nëse është e nevojshme, hiqni adenoids dhe polyps. Në disa raste, të jetë i sigurt për të septum plastike hundës.

  Në qoftë se perspektiva e operacionit të shqetëson, ju mund të provoni një maskë të veçantë. Përshtatjet veshur në hundë dhe siguron rrjedhën e vazhdueshme të njëtrajtshëm të ajrit në rrugët respiratore. Ky person pushon të gërhij.
  Ilaçe të veçanta për trajtimin e gërhitës femrave përdorur rrallë. Në thelb vetëm për të eliminuar virusin ose rrufë, përmes të cilit i bllokuar ajrore.
  Ushtrime shumë të dobishme të thjeshta gjimnastikore, si kthehet dhe tilts kokën majtas dhe djathtas. Duke ecur nëpër ajër të pastër, do të përpiqen për të marrë frymë me një bilbil dhe një duzinë disa herë për të përsëritur tingullin "i". Kjo është një laryngopharynx mirë dhe shumë efektive trajnimi.

  Si një grua shëruar nga gërhitës mjetet juridike popullore?


  Disa receta të cilat ndihmojnë në luftën kundër gërhitës është në mjekësinë popullore:

 • Lakër Podroblennыe lë të përziera me mjaltë dhe merren për një muaj lugë gjelle ditë para gjumit.

 • Ndihmon dhe vaj ulliri. Trajtimi duhet të gërmoj palë hundë bie dy ose tri herë në ditë. Ky trajtim zgjat një muaj. Nëse është e nevojshme, ju mund të zëvendësojnë ulliri detit buckthorn naftës.

 • Shumë të dobishme dhe të distiluar zierje me ujë të bimëve.