Si të shpëtoj e hiccups


Në terren, ndoshta nuk ka njeri që të paktën një herë përjetuar praktikë jo vetë atë hiccups tilla. Ajo është gjithmonë një gjendje të pakëndshme sulmon momentin më të papritur. Për shembull, kur ju jeni në një parti apo një audience me autoritetet, ngasin transportin publik ose duke bërë pazar në një dyqan, dhe madje edhe gjatë një drekë të përzemërt apo lovemaking me burrin e saj. Në kokë ka një mendim i ngulët, sa më shpejt që të jetë e mundur për të hequr qafe hiccups urryer nuk duket si një objekt talljesh në sytë e të tjerëve. E pra, le të tani diskutuar rrugëdalje nga kjo situatë shumë delikate.Pse ne ykaem?
Por, para se të flasim rreth asaj se si për të hequr qafe hiccups, duhet të marrë në konsideratë arsyet pse kjo ndodh. Nëse fëmijët e vegjël lemzë në shumicën e rasteve për shkak të ajrit të tepërt të hyrë në ezofag, ajo shkakton hiccups në të rriturit shumë më tepër. Këtu ata janë.

 • hipotermi. Pse njerëzit lemzë nëse ngrijë, kështu që menjëherë dhe jo të shpjegojë. Ndoshta arsyeja qëndron në vrull e përgjithshme e trupit dhe acarim të nervit vagus, i cili kalon përmes hapjes esophageal e diafragmë;

 • overeating. Një lemzë e fortë afat-shkurtër ndodh kur ob'yistysya ushqime akute yndyrore dhe kërkon sode saj. Kjo ndodh për shkak të tepruar shtrihen e murit të stomakut dhe të rritur presionin mbi diafragmë. Kur ushqimi vsosetsya gjakun, stomak kthehet në ton normal, do të jetë hiccups vetë;

 • Sindromi "perepyv." Një tjetër shkak i hiccups në të rriturit mund të bëhet pirja e tepruar. Nën ndikimin e tij prish funksionimin normal të sistemit nervor, duke përfshirë edhe pjesën që innervates traktin gastrointestinal dhe sistemin e frymëmarrjes;

 • stresi. E pra, ky është një moment thjesht psikologjike. Për shembull, shefi është sekretar në qilim, dhe ajo ishte tmerrësisht frikë prej tij. A studenti duhet të kalojë një provim të vështirë, dhe profesor paaftësia për të rënda. Kjo është nervat nuk mund të qëndrojë, duke shprehur frikë dhe ankth hiccups;

 • sëmundje të rënda kronike. Për shembull, tumoret e qafës, mushkëritë, diafragmë ose stomak, efektet e encefalit, dështimi i veshkave. Ka zakonisht po flasim për një hiccups forta efekte të mëdha negative që mund të zgjasë gjatë tërë kohës.


 • Hiccups Anti


  Por, pa marrë parasysh se sa i fortë nuk ishte një lemzë, dhe pse nuk u shkaqet e saj, ka shumë mënyra të madhe për të hequr qafe këtë sëmundje.

 • Kërkesat dema. Load duart pas shpinës dhe bust përpara pak nahnyte. Duhet dikush të mbajë të ngushtë me një gotë ujë në frontin e fytyrës tuaj në një distancë të tillë që uji duhej të largohen. Pini sips të vogla, që shtrihen qafën e tij. Kjo dispozitë do të heqë vrull e diafragmë, dhe hiccups ndaluar.

 • Një frymë e frymëmarrje. Prano pozicion "mbështetur - gjysmë-ulur," përpiqen për t'u çlodhur dhe pastaj bark frymë thellë dhe të mbajë tuaj fryma 3-5 sekonda. Pastaj ngadalë nxjerr dhe butësisht të tërheqë barkun. Përsëriteni këtë 5-6 herë, hiccups duhet të shkoni.

 • Switch vëmendje. Nëse ju ikaete nga ndonjë tension nervor ose përvojë, ilaç më të mirë për hiccups në këtë rast do të shkëpusin nga problemet. Për shembull, mendoni për ditën e lumtur e jetës sime, për fat të madh apo pomriyte e diçka të këndshme.

 • Këtu për të ndihmuar një mjek. E pra, në qoftë se shkaku i hiccups ishte një sëmundje serioze, ajo do të ndihmojë një mjek. Ai do të gjeni foto e vërtetë të gjërave, të caktojë trajtimin kompetent individual dhe të shpjegojnë në detaje se si të shpëtoj e hiccups veçanërisht gjatë në rastin tuaj.