Getting shpëtoj e thërija


Morrat - nuk e tillë një fenomen i rrallë në shoqërinë moderne. Edhe higjiena më të kujdesshëm e kokës mund të jetë i pafuqishëm në rrezik të morrave të infeksionit, për shembull, në afërsi të transportit publik. Për fat të mirë, fondet në mënyrë efektive ndihmuar të heqin qafe e parazitëve që jetojnë në kokë njeriut, është mjaft shumë. Por, çfarë nëse, pas shkatërrimit të të rriturve në flokë lënë trashëgiminë e tyre në formën e larvave? Konsideroni disa mënyra që ju mund të shpëtoj prej thërija.


Është e lehtë për të hequr qafe e thërija?


Që nga larvat e morra, por thjesht vënë, therrizat, shumë shpejtë (5 deri në 7 ditë) mund të çelin individin e ri, çështja e kërcënimit të shkatërrimit është më e mira për të bërë menjëherë. Në fund të fundit, në qoftë se shkoni në një moment, kimikatet morrave procedurë bari duhet të përsëris përsëri dhe përsëri.
Vini re se automjetet më të njohura - shampoos morrave - kryesisht veprojnë vetëm mbi individët vetë dhe nuk të ndihmojë të shkatërrojë larvat strukturën ngjitës.
Nëse ju nuk e dini se si të shpejt të të hequr qafe thërija, më efikase dhe praktikisht i menjëhershëm të sostryhanye flokët nën "zero". Megjithatë, ky opsion është më i përshtatshëm, natyrisht, nga njerëzit, por vajzat duhet të shikoni për mënyra të tjera.

Shkuarja në farmaci
Aktualisht, farmaci mund të marr një shumë të drogës që ndihmojnë për të luftuar këtë problem. Për të shkatërruar therrizat mirë për të blerë automjete me substancat e mëposhtme:

 • fenotryna;

 • perymetryna;

 • malatyona;

 • pyretryna.


 • Pas trajtimit flokët këto substanca toksike edhe larvat morrat janë vrarë.
  Por si për të hequr qafe të thërija vdekur për të eliminuar edhe mbijetesën e më të vogël yyazytsirnist e parazitëve:

 • Ju duhet të blej një krehër të veçantë me dhëmbë të trasha dhe të jetë i durueshëm, sepse ju duhet të dorë krehër jashtë çdo fije floku e flokëve.

 • Flokët duhet të ndahet në fillesat e vogla dhe të kthehet krehër krehër tyre, duke i kushtuar shumicën e vendeve në vëmendje pas veshëve dhe në qafë.


 • Vlen kushtuar vëmendje për atë që është e rekomanduar për të përsëritur kimikateve të trajtimit të eliminuar shfaqjen yyazytsirnist e llojeve të reja.
  Metodat tradicionale
  Nëse ju nuk jeni kimike të përshtatshme dhe të duan të dinë se si në mënyrë efektive për të hequr qafe të thërija vetëm në shtëpi, atëherë lexoni receta e mëposhtme:

 • Ju mund të përdorni lëng boronicë, i cili shkatërron larvat ngjitës dhe kjo e bën të lehtë për krehër. Fshij lëng është e rekomanduar për shtatë ditë.

 • Konsiderohet si shumë efektive ngjyra Mënyra e flokëve, e cila e bën individët që jetojnë dhe thërija e tyre të marr frymë.

 • Një mënyrë e mirë është konsideruar si një përzierje e shampo me tre pika të pemë çaji vaj, i cili paralizon frymëmarrjen e morra dhe thërija. Vetëm pas disa trajtime e tyre do të mbeten të zhdukur.


 • Ju gjithashtu mund të kaloni shpëlarje flokët me nenexhik dhe shegë:

 • Ne duhet të derdh gotë dy lugë barishte nenexhik lëng shegë.

 • Përzierje duhet të vlim.

 • Pas ftohjes lëngshme duhet të rubbed në lëkurë e kokës dhe të aplikoni në flokë.


 • Mund të përdoret për larje tar flokëve apo kafshoj sapun, të cilat janë luftëtarë të efektshme lavdia me këtë problem. Ja se si të shpëtoj nga thërija kafshoj:

 • Holluar 9% uthull dhe uji në një raport prej 1: 1.

 • Flokët e lëngshme dhe të vënë në pritje për 30-40 minuta.

 • Pas kohës është krehër mirë çdo fije floku e flokëve, duke u fokusuar në më të populluara vende thërija.

 • Pas të gjitha tërësisht shpëlarje flokët me ujë të ngrohtë.


 • Tani që ju e dini disa mënyra për të hequr qafe thërija për të mirë. Por mos harroni se vetëm higjienës personale të kujdesshëm dhe stresi trupi mund të ju garantojnë shëndetin dhe duke u shpëtoj prej problemeve të tilla. Kështu që të përpiqet për të shmangur vendet e infeksionit të mundshëm dhe kontakt personal me njerëz të infektuar.