Getting shpëtoj e kapsllëk


Kapsllëk - një mosfunksionim i zorrë, ku shkarkimi ndodh më pak se një herë në dy ditë. Sipas mjekëve, norma është lëvizjet e rregullta ditore zorrë. Korrigjuar situatën e kërkuar, si vonesat jashtëqitje mund të çojë në një mori të sëmundjeve të rënda (të kancerit, hemorroide, etj). Kur një person është duke përjetuar dobësi kapsllëk, përgjumje, mungesa e oreksit. Shpesh ai vuan nga migraines, marramendje, vjellje, pagjumësi. Vanitet (gaz) - nuk është shoqëruesi më i këndshëm përmes jetës. Sëmundja është një kohë të gjatë nuk ka ofruar ndonjë problem, shpesh vetëm në rastet e avancuara, njerëzit fillojnë të shikoni për zgjidhje adekuate që do të ndihmuar të heqin qafe e kapsllëk. Ndërkohë, ajo ka arsye të veçanta:


• Pika kryesore - dietë të varfër. Zakonisht kapsllëk në dietë ishte yndyrë, vitamina dhe ujë. Dhe shumë yndyrore, ushqime niseshte, ëmbëlsirat, vezë të skuqura, çaj të fortë, kafe.
• Trupi i dehur substancave të dëmshme nga ushqimi dhe farmaceutike. Mungesa e ushtrimit, mënyrë jetese i ulur, tensioni efekt shumë negativ në zorrët. Të varfër mund të ndikojë dhe të ndryshojë mjedisin.


Getting shpëtoj e kapsllëk në shtëpi?• Unë duhet menjëherë të them në lidhje me laxatives. Nuk duhet të abuzojë me to, dhe në qoftë se ju ende pranoni atë me mençuri. Laxatives janë të ndarë në dy grupe. Disa produkte përmbajnë antrahynon e cila nuk është zhytur në zorrë dhe fuqimisht ndikon në lëvizshmërinë (muret e reduktimit të lëvizjes). Këto barna janë të efektshme, por Addictive dhe të ulë tonin e zorrëve. Këto produkte përmbajnë ekstrakte të aloe, lëpjetë, Senna fletë, rrënjë raven.
• Grupi i dytë përmban bimë që rritet në zorrë dhe stimulojnë atë me mjete mekanike. Në trup janë nxjerrë skorje, shërohet florën natyrore të zorrëve. Këto prona janë alga deti, farë liri, gjethe delli. Sigurisht, droga e ky grup më të mirë.

• Para se të marrë laxatives duhet të përdoret vetëm në raste ekstreme kur masat e tjera nuk kishte efekt. Kapsllëk zakonisht tregon se ju doni të shihni dietë dhe ndryshimet e jetesës. Celuloza mund të merren nga bollgur, hikërror, fruta, perime, arra. A nuk e lënduar filxhan kafe të zezë, mjaltë, fruta të thata, produktet e qumështit, sallatë, selino dhe karrota. Është e nevojshme për të marrë në konsideratë reagimet individuale ndaj këtyre ushqimeve dhe zgjidhni më të shijshme dhe të shëndetshme opsion dietë. Një pastër të mirë të toksinave të ofrojë ditë rregullta agjërimi.

• Për të hequr qafe kapsllëk duhet të pini ujë të pastër jo-gazuara, lëngje natyrale. Numri i dehur lëngshme duhet të jetë të paktën 15 litra në ditë. Përfitimet e edukimit fizik dhe të sportit për kapsllëk padiskutueshëm. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet muskujt e barkut. Është vërtetuar se një efekt pozitiv mbi zorrët jep qeshura.
• Nëse kapsllëk është e dobishme për të marrë një vaj ulliri bosh stomak. Komposto dobishme llokum, Ash tretësirë ​​të alkoolit, liri, lakër turshi shëllirë nxehtë (1/2 filxhan). Si një mjet për të trajtimit duke përdorur enemas urgjente. Klizmë thjeshtë me infuzion bimor pastruar zorrë. Vetëm temperatura e lëngut duhet të jetë më poshtë temperaturën e trupit. Në natën, ju mund të hyjë në zorrë të vajrave bimore me vazelinë ose të nxehtë për 37-38 gradë. Kjo klizmë do të veprojë në 12 orë. Ne duhet të kujtojmë se enemas nuk janë të përshtatshme për përdorim të shpeshtë.

• Në shtëpi, mund të stimulojë zorrët nëpërmjet masazh frymëmarrjes. Një stomak bosh për të pirë një gotë me ujë të ftohtë, të ulen në një karrige të drejtë dhe merrni frymë thellë disa minuta, duke tërhequr dhe të fryrë barkun.
Disa receta popullore që do të ndihmuar të heqin qafe e kapsllëk:
1) 30 minuta në ujë të vluar infused qimnon fara (1 lugë gjelle). Atëherë përbërja u filtruar dhe marrë para 1 tbsp. L.
2) 2 tbsp rigon gatuar në 200 ml ujë të vluar për 15 minuta. Supë infused për 45 minuta dhe filtruar. Pranuar dy herë në ditë për 15 minuta përpara se të hahet;

3) të dobishme gjatë natës për të pirë një gotë kefir të përziera në 1 tbsp. l. vaj vegjetal;
4) prunes 500g valoj 35 litra ujë 25 minuta në ngrohje të ulët. Pas ftohjes shtuar '50 buckthorn leh dhe përsëri vlim 25 minuta. Në përzierje është ftohur filtruar shtuar 200 g Holosasa. Gjysma një filxhan pije para gjumit.