Getting shpëtoj e krimbave në shtëpi


"Pavarësisht nga gjatësia e listës së simptomave të pacientit - duke filluar nga lodhje kronike, dhe përfundon me varfëri dhe mendore çrregullimeve - Unë jam i sigurt se ka vetëm dy arsye për të gjitha sëmundjet, parazitëve dhe / ose ndotje të trupit", - këtë frazë mjeku i famshëm tha H. Clark.

Shumica e njerëzve besojnë se krimbat janë një relike e së kaluarës, e cila u karakterizua nga nivele të ulëta të higjienës dhe kanalizimeve. Megjithatë, "mysafirët paftuar" e trupit tani është më se e zakonshme që ne mendojmë. Shkencëtarët vlerësuar se rreth 25% e popullsisë infektuar me një ose më shumë parazitëve. Kjo vlen jo vetëm për vendet e botës së tretë, por edhe për shoqërinë moderne. Për shembull, nematodat ose krimbat janë gjetur në çdo fëmijë të tretë në vendin tonë dhe në çdo të rritur dhjetë - dhe kjo është vetëm statistikat zyrtare. Yyazytsirnist se keni qenë në gjendje të jetojnë deri në 20-30 vjeç dhe jo të infektuara me parazitë, është vetëm 20-30%. Prandaj trajtimi më i vjetër i krimbave të zorrëve në fëmijët dhe të rriturit ka qenë gjithmonë dhe do të jenë të rëndësishme.Përmbajtje
 • Si është infeksioni?

 • Ndërlikim

 • Trajtim

 • Si të mbroni veten nga krimbat


 • Si është infeksioni?  Vezë nematodikesh (worms), për herë të parë që jetojnë në tokë ose në ujë. Mature larvat janë të zakonshme në klimën tonë, mund të mbajë aftësinë e tij për të ndërhyrë në trupin e njeriut brenda 2-5 viteve. Së bashku me ushqim palarë apo pista rënies larvat e ujit në sistemin e tretjes. Por, para se krimbat do të vendosen përgjithmonë në zorrë e vogël dhe të zhvillojnë në krimbat rritur, ata do të bredh mukozës dhe muret e enëve. Për rrjedhjen e gjakut nëpër krimba mëlçisë, alveole, bronchioles dhe bronke hyjë në fyt, ezofag dhe stomak, dhe kështu në vendin e fundit të vendbanimit, që është, zorrë e vogël. Ka krimb mund të jetojnë 1-15 vjet. Worms Femra njeriut arrijnë pjekurinë e tyre në 60-80 ditë pas infektimit, dhe pastaj të fillojnë të lëshojnë vezët, sëmundjen rritje.

  Simptomat


  Shenjat e krimba në njerëzit mund të jenë të ndryshme, por në thelb të dalluar simptomat e mëposhtme:

 • rritet nervozizëm nervor;

 • nervozizëm;

 • dhimbje të vazhdueshme të fytit;

 • çrregullime të gjumit;

 • stomaku dhimbje;

 • diarre;

 • bloating ose kapsllëk konstante;

 • të përzier, të vjella;

 • gulçim.


 • Kujdes Infeksioni mund të jetë asimptomatike parazitëve! Prandaj, për të gjetur nëse ju keni një fëmijë apo helmintet, mundësisht testuar. Por në shtëpi, gjithashtu, mund të identifikojë krimbat; bëni këtë klizmë dhe me kujdes të shqyrtojë stol nëse vëreni worms bardhë, ju duhet menjëherë të fillojë trajtimin e krimbave të zorrëve. Sidomos parazitëve të rëndësishme për të tërhequr fëmijën për shkak se trupi i fëmijës është shumë e ndjeshme ndaj tyre.

  Ndërlikim  Infeksioni nga krimbat mund të shkaktojë shumë komplikime, si krimbat mund të depërtojnë përmes qarkullimit të gjakut pothuajse çdo trupin e njeriut - veshët, mushkëritë, mëlçisë, etj Megjithatë, në qoftë se ju injorojnë trajtim, shpesh vërejtur efektet e mëposhtme:

 • zorrë pengesa;

 • verdhëz obstruktsyonnaya;

 • apendicit


 • Trajtim


  Mjetet juridike popullore trajtimit krimbat në njerëzit nuk kanë për qëllim vetëm në shkatërrimin e parazitëve dhe largimin e tyre nga trupi, por edhe për të pastruar gjakun dhe sisteme të tjera të rëndësishme në trupin e njeriut (fëmijë apo të rritur).

  Bath për fëmijën


  Nëse vëreni worms fëmijës tuaj, do të përpiqen për të sjellë ata në përdorimin e banjot bimor. Banja - kryesisht në zierje e kashtë tërshërë - kjo është një mënyrë e vjetër, provuar dhe shumë popullor për të zbutur fëmijën neurotik dhe për të eleminuar parazitët nëpërmjet lëkurës. Ajo është e bazuar në një afat të gjatë (p.sh., duke notuar nevojë për të paktën 2 orë). Bath duhet të gatuaj një zierje të ngrohtë e kashtë tërshërë, apo bimëve të përgatitura posaçërisht:

 • fasule - 7 lugë

 • comfrey - 2 lugë

 • celandine - 4 lugë

 • trumzë - 3 lugë

 • tërshërë kashtë - 4 lugë


 • Të gjitha së bashku, i hedh ujë të nxehtë dhe mbush për një orë.
  Pas dush, yndyrat e lëkurës mjaltë e foshnjës. Ky produkt lubrifikuar kryesisht prapa dhe supet - ju mund të vënë atë në gjoks në zemër. Lëvizjet aktive trajtojnë mbrapa, supet dhe të armëve, por nuk e vënë një shumë të mjaltit në qafë! Pasi krimbat do të zvarritem jashtë, ju duhet të spërkasë lëkurën e fëmijës Miell-së. Worms themeluar mbajë predhë, mos i lejuar ata për të shpëtuar përsëri në trup. Ju do të sjellë vetëm parazitët nga trupi - për shembull, sfungjer vidskrebty.

  Një tjetër kusht, disa ditë para se të dush është e mirë për të eliminuar plotësisht ëmbëlsirat nga dieta e fëmijëve.
  Njerëzit e moshuar pas 80 viteve të kujtuar këto trajtime krimbat mjete popullore - në fshat kështu bëri banjo menjëherë pas vënë re se fëmija ishte veçanërisht hyperactive dhe nervoz. Gjithashtu healers thonë se ky fëmijë parandaluese kanë nevojë për një dush çdo muaj për të shmangur parazitet. Megjithatë, për një të rritur, kjo metodë nuk do të të ndihmojë të shpëtoj nga krimbat, sepse lëkura pas 12-15 vitesh është shumë i përafërt, dhe krimbat nuk mund të merrni nga ajo. Pra, më poshtë ne ofrojmë dush për të rriturit.

  Rritur Bath


  Në rastet e të rriturve janë shpesh infektimi. Për të hequr qafe "ndërhyrës", të përgatisë përzierje e mëposhtme të dush bimor:

 • trumzë barishte - 50g

 • rrënjët calamus - 50 g

 • rrënjë mashtruese - 50g

 • gjethe nenexhik - 25 gram

 • arre lë - 25 gram

 • pelin barishte - 20 g

 • verdhë gentian bari - 20 g

 • Tree - 20g

 • lule kamomil - 20 g

 • qimnon fara - 20 g


 • Përzierje të gjithë përbërësit, i hedh ujë të nxehtë dhe mbush për një orë, pastaj derdh në një dush të ngrohtë. Pastaj të bëjë gjithçka nga metoda e përshkruar në recetë e mëparshme.

  Enemas


  Enemas mund të përdoret si një ilaç popullore për krimba, provuar për vite me rradhë dhe janë të sigurt për trupin e njeriut. Ata janë të kombinuara mirë me metodat bimor terapi. E rëndësishme është fakti se enemas rrjedhin nga gut parazitëve produkte dekompozimit që mund të helmojnë trupin.
  Pra, disa herë në javë 2 orë pas marrjes së bimëve që ju duhet të bëni një klizmë, e cila është e rekomanduar për të shtoni hudhër - një normë prej 5-7 karafil për litër të ujit. Ata gjithashtu kanë nevojë për ujë për enemas shtoni një lugë çaji kripë në ujë është zhytur më të mirë në zorrë. Vlim këtë përzierje, të ftohtë të 36 gradë dhe të bëjë procedurën. Enemas të përshtatshme për fëmijë dhe të rritur.

  Tretësirë ​​tibetian hudhër


  Në vitin 1971, gjatë një ekspedite Ekspertët e UNESKO-s gjendet në një nga manastiret tibetian recetë për të bërë eliksir i rinisë dhe shëndetit - një tretësirë ​​e hudhër, i cili u shpik në IV-V povikh pes. d. Kjo ndihmon për të shpejt të të shpëtoj e parazitëve kalcium pazgjidhshëm pastron, heq komponimet organike toksike, përmirëson metabolizmin, pastron enët e gjakut, parandalojnë infarkt miokardi, forcon trupin e fëmijës dhe të rriturit. Hir ka një efekt anticancer, përmirëson mprehtësi vizuale, parandaluar otosclerosis (kockëzim farën pleqërie) dhe rejuvenates trupit.

  Si për të përgatitur: Merrni 1 kg freskët peeled hudhër grimcuar, të përzier me 200 ml alkool të pastër. Mbyllni kapakun dhe për të mbajtur në një vend të ftohtë të errët, por jo në frigorifer për 14 ditë. Atëherë shumë tendosje, derdh në një enë qelqi të errët dhe të lënë në një vend të errët për 5 ditë. Pas kësaj kohe infuzion është gati për përdorim.
  Si për të trajtuar: ky infuzion duhet të fillojë të marrë në mëngjes - 1 pikë, drekës - 2 pika 3, pika në mbrëmje. Mëngjesin tjetër - 4 pika, dhe kështu me radhë, deri sa ju të merrni në 25 pika. Pastaj merr 25 pika të tretësirë ​​3 herë në ditë deri sa është e gjatë. Për të neutralizuar erën e hudhër, majdanoz duhet të merret, mollë, portokall ose gjallëri limoni.


  Shënim - ky kurs duhet të kryhet të paktën një herë në vit.

  Qepë


  Qepë të ju ndihmojë në shtëpi shpejt vënë krimbat në fëmijët apo të rriturit. Për ta bërë këtë, ju duhet mbrëmje Grate 1 qepë të madhe, derdh një gotë me ujë të vluar dhe të lënë deri në mëngjes. Në mëngjes në një stomak bosh hanë të gjitha. Ky trajtim duhet të kryhet 10 ditë.

  Recetë nga harengë


  Nëse ju nuk e dini se si të shpëtoj nga krimbat, provoni këtë recetë. Bluaj në një blender ose mulli 1 harengë kripur (pas nxjerrje atë nga kockat), shtoni 1 vezë e verdhë veze, 2 lugë meli dhe 4 karafil të hudhër grimcuar. Të gjitha përzierje tërësisht dhe derdh qumësht të ftohtë zier për të marrë një slurry lëngshme. Merrni atë një gjysmë gotë 3-4 herë në ditë. Është e rekomanduar si një mjet për fëmijët dhe për të rriturit. Trajtimi duhet të vazhdojë për aq kohë sa nuk do të plotësisht të tërhiqet krimba.

  Klizmë kafe


  Kafe gjithashtu ndihmon për të shpejt të të hequr qafe krimba. Ky medikament është shtuar në ujë për enemas në normën prej 2-3 lugë për 1 litër. Kjo recetë është i përshtatshëm vetëm për të rriturit, sepse zorrët e fëmijëve mund të lëvizë një klizmë të tillë të keqe. Treat Worms enemas 2 javë më shumë në një rresht, por në mes të enemas të bëjë interval prej 2 ditësh.

  Arrë


  Një nga mënyrat më efektive në shtëpi kundër krimbave në njerëzit është infuzion i mureve arre. Merrni 2 lugë mure të thata dhe i hedh 1 filxhan ujë të valë. Cover dhe të lënë për 1 orë. Për të hequr qafe krimba, një i rritur duhet të pini një gjysmë gotë me infuzion 2 herë në ditë (trajtim të vazhdojë 14 ditë). Por, për dozë e fëmijës është 1/4 filxhan 2 herë në ditë.


  Nga rruga, tretësirë ​​e ndarëse arra ndihmon trajtimin e shumë sëmundjeve gastrointestinale dhe normalizimin e proceseve metabolike.

  Gjë e neveritshme


  Nëse ju nuk e dini se si të shpëtoj nga krimbat provoni tretësirë ​​alkoolit prej pelin. Për këtë qëllim, 100 gram barishte të thata derdh 250 ml alkool fërkim, mbyllni kapakun dhe të insistojnë 1 javë. Trajtimi i sjelljes rritur si: 20 pika tretësirë ​​marrë para ngrënies 3 herë në ditë. Te kuruar krimbat zorrëve tek fëmijët, doza është reduktuar me 2-3 herë (në varësi të peshës së fëmijës).

  Zierje e fara kungull


  Fara kungull të ndihmojë gjithashtu për të hequr krimba. Hidh një grusht fara dhe 1 filxhan qumësht, shtoni 1 hudhër karafil (grirë) dhe gjysmë lugë çaji tansy thata. E gjithë kjo duhet të vlim disa minuta dhe për të marrë një gjysmë gotë 3 herë në ditë për një javë (dozë për një të rritur). Për të trajtuar krimbat zorrëve tek fëmijët dozë përgjysmuar - që është, jepni fëmijën tuaj nga supë 1/4 filxhan 3 herë në ditë.

  Por Fragment i famshëm Dr. Komarovsky mbi parazitëve në fëmijë:  Si të mbroni veten nga krimbat


  Worms - parazitët, të cilat mund të mbrohen në mënyrë efektive nëse ndjekim rreptësisht rregullat e caktuara të sjelljes në jetë. Pra, çfarë duhet të jetë parandalimi?
  Me rëndësi të veçantë është respektimin rigoroz të parimeve të higjienës, e cila i referohet jo vetëm larje të shpeshta me dorë, por me ndryshimin e përditshme prej liri dhe dezinfektimin e shpeshtë e veshje, në shtrat dhe peshqir. Përveç kësaj, ju duhet të shmangin hahet fruta dhe perime të papërpunuara me origjinë të panjohur, përndryshe ata duhet të lahen tërësisht nën ujë të ftohtë. Gjithashtu, ju nuk mund të pini ujë çezme, sidomos nga pusi apo edhe - vezët invazive parazitare shumë mirë ndihen në ujë.

  E rëndësisë së madhe në parandalimin e infeksionit me krimba është duke u kujdesur për kafshët shtëpiake që mund të jenë bartës të sëmundjes. Mos harroni për të hequr rregullisht parazitet në kafshët tuaja. Vezët e krimbave janë shpesh edhe në vendet ku ka ticks - kjo vlen kryesisht për odeyalam, pillowcases dhe shtratit e pupla, si dhe qilima dhe produkte kylyyazytsi.
  Kur është fjala për mbrojtjen e fëmijëve kundër krimbat, mos harroni që në mënyrë sistematike të prerë thonjtë - akumuluar nën një shumë të poshtër, i cili është lëshuar më pas në gojë, duke shkaktuar helmim. Mësohet fëmijën me rregullat themelore të higjienës.