Getting shpëtoj një dhimbje dhëmbi në shtëpiPothuajse të gjithë e di se si dhëmbët shumë mund të dhemb. Ajo ka qenë prej kohësh vërejtur se kur një person ankohet se dhemb dhëmbë, por nuk duan të shkojnë te mjeku do të thotë të mos lënduar shumë. Vetëm nëse i lënduar gjërat vërtet të rëndësishme ulet në sfond. Ditur se si të shpëtoj nga një dhimbje dhëmbi në shtëpi, të paaftë për të fjetur gjatë natës, doterpiv në mëngjes. Heqja e një kohë të improvizuar do të thotë dhimbje të padurueshme në gojë, mund të ketë rënkon dhe grimaces arrijë zyrën e mjekut, të kapërcyer në mënyrë adekuate bllokimit të trafikut në rrugë.


Çfarë duhet të bëni nëse një dhimbje dhëmbi e filluara


Nëse sulmi ka ndodhur gjatë një vakt, për të hequr qafe siklet duhet të goja shpëlarje në furçë shtëpi dhëmbët tuaj, mbeturinat e ushqimit që nuk është e irrituar dhe e dhimbshme nuk ndikojnë vendin problematike.
A nuk e eliminojnë ekspozimin siklet me gojë për të ftohtë. Edhe pse vërehet se në qoftë se aplikohet në vend të lënduar një copë akull ajo mund të japin lehtësim të përkohshëm. Por më tej "shpërbërjen"Më shumë gjasa, do të jetë i dhimbshëm. Ju mund të dridhura nervore të dhëmbëve dhe në këtë mënyrë të keqësojë situatën.

Gjithashtu, nuk e eliminojnë dhimbje në gojë me ujë akull. Ju mund të arrijë efektin afat-shkurtër, por abscesi pas disa ditëve të formuar lehtë (fluksi), pezmatimi i periosteum. Mishrat e fryrë, fryn faqe, shpesh kërkon kirurgji.

Droga zbutur dhimbjen e dhëmbëve


Për të hequr qafe dhimbje në xhoko goja e tij, ju mund të merrni Analgin . Gjatë marrjes ditës lejuar jo më shumë se 4 tableta. Është më mirë për të filluar me një gjysmë tabletë dhe nëse lehtësimi ka ardhur pothuajse, të marrë gjysmën e një gjysmë ore. Drogës nuk mund të gëlltisë, dhe të vënë në rajonet me probleme.

Kjo do të thotë mjekim është i kundërindikuar në rast të çrregullimeve të mëlçisë, veshkave, sëmundje vaskulare, gjatë shtatzanisë dhe ushqyerjes me gji, është e ndaluar për të kombinuar me marrjen e alkoolit.
Pllakat Nurofen treguar nëse një dhimbje koke, dhëmbët, mbrapa. Doza ditore nuk duhet të kalojë gjashtë tableta. Trajtimi nuk duhet të përdoret në acarimin e Ulçera duodenale, dështim të zemrës, çrregullime të vizionit ngjyra, çrregullime të rënda të mëlçisë, veshkave dhe të dëgjimit humbje të.

Për të hequr qafe dhimbje dhëmbi të rënda mund të marrë një pilulë Ketanov . Kjo eshte nje analgjezik i fortë dhe anti-inflamator. Është e këshillueshme që së pari të kryejë të drogës nën mbikëqyrje mjekësore në kohën e duhur për të diagnostikuar një reagim të mundshëm alergjik. Kundërindikimet moshën 16 vjeç, shtatzënia, gji, mëlçisë apo dështimi i veshkave,
Gjithashtu hequr pilula dhimbje në ndihmën gojë Tempalhin , NISE , Baralgin .
Ndihma dhe çlirimi sjell Valokordin . Ajo duhet të përshkojnë leshi ilaçe pambuku dhe të bashkangjisë në zonën e gojës së pacientit.

Mjetet juridike pije në shtëpi


Popullore dhe shumë të efektshme mjetet juridike në shtëpi dhimbje dhëmbi të tilla:
Zgjidhja e sode buke për përgatitjen e tij duhet të shpërbëhen 1ch.l. sode në një gotë me ujë të ngrohtë. Shpëlaj disa herë një zgavër oral ditë. Në ujë që ju mund të shtoni disa pika të jodit.
Për të dezinfektoj dhe lehtësimin e dhimbjeve mund të thirrni në gojën tuaj dhe do ta mbajë atë afër një vend të vogël lënduar vodkë .
Në kabinetin e mjekësisë në shtëpi mund të gjenden barëra të ndryshme. Shpeshta shpëlarje infusions bimor zbutur, lehtësimin e parehati. Për të hequr qafe një dhimbje dhëmbi e aplikueshme rigon , i urtë , Calendula , sanëz .

Për të përgatitur rigon brewed me ujë të vluar në një raport prej 1 deri në 10 kohë infused. Filtër gati infuzion dhe përdoret për pije formën e ngrohjes.
Të dobishme disa herë në orë të shpëlaj gojën me supë të ngrohtë Salvia . Në një gotë me ujë të vluar vënë 1st.l. bari, djegur 5-10 minuta infused dhe filtruar. Kur shpëlarje është i dobishëm për aq kohë sa të jetë e mundur për të vonuar supë në fushat me probleme.

Mjetet juridike popullore për marrjen e shpëtoj dhimbje dhëmbiNëse dhemb dhëmbi apo lënduar, produkt efektive e bletarisë Propolisi . Një pjesë e vogël është aplikuar në vend të lënduar në gojë. Përbërësit aktiv të ndihmojë në lehtësimin e parehati. Në mënyrë tipike, së shpejti bëhet më e lehtë.

Nëse ju jeni të gatshëm Propolisi alkoolit tretësirë, ajo është e dobishme për shpëlarje gojën tuaj, duke shtuar lugë pivchaynoyi në një gotë me ujë.
Për të hequr qafe një dhimbje dhëmbi, ajo është e dobishme për të aplikuar kanellë . Shkop magjik grimcuar me kujdes, të përziera me mjaltë të vogël dhe të aplikuar në burimin e shqetësimit.
Për të pushuar në dhembje, ju mund të përdorni gjethe delli . Në vend lënduar në gojë aplikuar peeled rrënjë rrjedhin ose lë.
Tërësisht larë rrënjë delli mund të jetë i ngulitur në kanalin e veshit nga ana ku dhimbja është ndjerë. Shpesh gjysmë ore vjen lehtësimi.

Dhëmbët qetësimin me qepë dhe hudhër


Disa nuk mund të përballen me ndjenjat e dhimbshme, duke përdorur një përzierje e kripë me qepë apo hudhër. Përbërësit bimor janë të grimcuar mirë, përfundoi në disa shtresa të napë palosur dhe i vuri rreth dhëmbit.
Kërkesa e jashtme mund të hekura fetë hudhër në dore, e cila zakonisht mat pulsin. Nëse hudhër nuk është shumë i fortë, ai mund t'i bashkëngjitet suva dore apo fashë përbërë me napë. Dhe në qoftë se ajo dhemb në anën e djathtë, është e nevojshme për të ndikuar në dore e majtë, dhe anasjelltas.

Vajra esenciale për lehtësimin e dhëmbëve dhimbje


Përballen me ndjesi dhemb në vajra esenciale ndihmojë gojë karafil , koriandër , Livando , shtrydhje , bredh , është konsideruar si një vaj efektive analgjezik Wort Shën Gjonit .
Ajo duhet të jetë pak uvlazhyt vajra shtupë garzë dhe atë të bashkëngjitni dhëmb e pacientit, nofulla zimknuvshy. Mbani të eliminuar siklet.

Nëse dhëmbët i lënduar, ndihmë masazh


Duket se kjo ndihmon në eliminimin e siklet formë popullore e efekteve fizike në masazh trupit.
Nëse pjesë moderuar masazh e kryqëzimin akull vazhdim gishtit të madh dhe gishtit tregues, siklet sa më shpejt në Retreats gojë. Efekti terapeutik duhet të sigurohet në anën e kundërt vend të lënduar. Relief vjen pas rreth dhjetë minuta.

Thumb dhe gishtin tregues masazh veshin e dobishme, sidomos lob. Në këtë kohëzgjatje masazhet rastin e dhjetë minuta kryhet në anën ku dhemb.
Sigurisht, edhe eliminimi i suksesshëm i dhimbjes nuk e anulon vizitën e tij në dentisti. Specialist shfaqet më tepër rekomandohet çdo gjashtë muaj. Në këtë rast, në gjendje për të shëruar shpejt dhe për të parandaluar ndërhyrjen serioze mjekësore në të ardhmen.