Getting shpëtoj nga simptomat e sindromi premenstrual


Në manifestimet e sindromi premenstrual dëgjuar shumë prej nesh, por pak e dinë saktësisht se çfarë është. Pjesa më e madhe e seksit të drejtë janë të njohur me simptomat.
Pra, për 1-14 ditë para ditëve kritike shumë gra janë të shqetësuar:
• dhimbje fije në poshtme të barkut;
• Bllokimi dhe ndjeshmëri të gjirit;
• ënjtje dhe etja konstante;
• ritëm jonormal të zemrës dhe dhimbje në zemër;
• Mungesa e oreksit ose, në të kundërtën, një dëshirë të fortë për të ngrënë;


• vjellje dhe marramendje;
• dridhura dhe temperaturë.

Përveç siklet fizik të manifestimeve premenstrual sindromi në seksit të drejtë ka të bëjë me:
• nervozizëm;
• agresiviteti;
• depresion;
• tearfulness;
• kujtesa e dobët;
• çrregullimet e gjumit;
• rritje të mprehtë apo, anasjelltas, seksualiteti reduktuar.

Të gjitha këto simptoma zhduken pas fillimit të menstruacioneve. Një kusht i tillë quhet shkencërisht sindromi premenstrual. Hulumtuesit familje kanë gjetur se shpesh ndodh në gratë 26 vjeç me 45 vjet. Në këtë rast, të vjetër gruaja, manifestimet më të vështira e sindromi premenstrual. Përveç kësaj, ajo është më e zakonshme në ato që i angazhuar në punë mendore ose kanë sëmundje kronike të organeve dhe sistemeve të ndryshme.


Shkaqet e sindromi premenstrual
Besohet se ky sindrom është i lidhur me çrregullime hormonale, më konkretisht, me rritjen e nivelit të gjakut e hormoneve femërore. Së bashku me këtë ndryshim dhe gjendjen e sistemit autonom nervor.
Disa ekspertë besojnë se arsyeja për të tërhequr dhimbje në bark është në barkun e nënës është tashmë fillojnë menstruacionet, ndërsa qafën e mitrës është ende e pazbuluar. Nga gjaku dhe mitrës mukozës është shtrirë, e cila krijon dhimbje.
Sindromi Premenstrual - një pafuqi tipike grua, e cila është e lidhur me gratë trupit pajisje. Eliminuar plotësisht ndryshimet mujore hormonale e pamundur, por se si të shpëtoj nga simptomat e sindromi premenstrual dhe për të lehtësuar gjendjen e keqe pak, gratë duhet të dini.


9 mënyra për të hequr qafe simptomat:
• Është e nevojshme që të konsultoheni me një gjinekolog si sindromi premenstrual në korrelacion me ndryshimet në nivelin e hormoneve seksuale femërore, me endokrinolog, sepse në disa raste, përçarje e tiroide gjëndër duke çuar në rritjen e manifestimet e sindromi premenstrual. Përveç kësaj, parregullsi në sferën emocionale është e dëshirueshme për të aplikuar neuropsikiatër.
• Për të hequr qafe nga simptomat që janë vërejtur shpesh në gratë para menstruacioneve, mund të marr drogë dhe të fillojnë marrjen e tyre në ditët e para ndodhjes zakonshme të sindromi. Me dhimbje të fortë është Nospanum, Analgin, baralgin, Nurofen. Si sedatives thjeshta që të normalizojë qendror drogë sistemit nervor mund të përdoret për të Leonurus dimedrol. Me belloyda bellamynala dhe normalizimin e veheatyvnoy çrregullimeve të sistemit nervor paralajmëroi sistemet e ndihmon tretjen e ushqimit, kardiovaskulare dhe urinar.


• Shpëtoj nga simptomat që vijnë menstruacionet ndihmon ushqimin e duhur. Kur sindromi premenstrual duhet të zvogëlojë përdorimin e çajit të fortë, kafe, në përgjithësi të lëngshme (por ende të pini të paktën 15 litra në ditë), kripë, çokollatë, ushqimi yndyror, erëza, erëza e nxehtë, alkooli, mishi i kuq, produkte qumështi, dhe ushqime të pasura me kalium si rrush, kajsi të thata, patate të pjekura. Një javë para se të ditëve kritike gjatë të cilave gratë dietë duhet të përmbajnë kalcium të mjaftueshëm, i cili është pjesë e freskët perimet me gjethe jeshile, spinaq, marule, lakër, majdanoz, rrepë gjelbër. Kërkohet të marrë një multivitamin. Të rëndësishme dhe të mbahen në drithëra, ushqim deti dhe kripë magnezi arra, pasi ky element ndihmon në lehtësimin e nervozizëm, lodhje, duke u shpëtoj e depresionit. Një efekt të mirë për të ndihmuar sedativë premenstrual sindromi, të tilla si sanëz, Motherwort, qumësht me mjaltë, çaj me nenexhik. Peppermint ndihmon të përmirësuar metabolizmin dhe ka analgjezik dhe efekt anticonvulsant. Për të hequr ndjesi të pakëndshme e plotësi në stomak, ju mund të pini lëng boronicë. Ajo është një diuretik natyror. Dhe me gjakderdhje shumë të fortë menstrual ndihmon zierje e raspberries lë. Ata mund të shtohet për të zavaryvaemыy çaj.


• Për parandalimin e sindromi premenstrual janë pjesa tjetër e rëndësishme dhe e duhur dhe gjumi. Gjumi duhet të jetë në një dhomë të ftohtë. Para dhe gjatë menstruacioneve nevojë për më shumë gjumë dhe pushim. Ajo është gjithashtu e mirë për të shpenzuar më shumë kohë jashtë, duke ecur, por nuk perevantazhuvatysya nevojshme.
• Ajo duhet të jetë sa më pak tym.
• Për të hequr qafe simptomat vijnë menstruacionet në mëngjes dhe në mbrëmje për të marrë një dush të ftohtë, duke përfunduar trajtimin e ujit derdhje ujë të ftohtë. Gjithashtu ndihmon në dush me zierje marrë në sasi të barabartë të karamele mente, Shandra zakonshëm dhe kamomil. Temperatura e ujit në një banjë të tillë duhet të jetë 38-39 gradë, dhe ajo duhet të marrë rreth 15 minuta, pastaj fshij edhe në tempuj apo e pasme të naftës absintit e limon ose livando.

• Ajo duhet të jetë pak nervoz dhe të shqetësuar të krijojë një mjedis të këndshëm rreth jush për t'ju ndihmuar të relaksoheni.
• Gjatë sindromi premenstrual dhe menstruacioneve nuk mund të shkojnë në banjë, si dhe për shkak të temperaturave të larta mund të jetë dhimbje të forta dhe të vonuar menstruacioneve.
• Forcimi i sistemit nervor dhe ndihmon relaksimit ushtrime të frymëmarrjes.