Si të shpëtoj blackheads në hundë


Pavarësisht nga mosha dhe gjinia e personit, që lëkura e fytyrës së tij mund të takohen disa gabime që do të donte shumë për të eleminuar disi. Në këtë rast i ashtuquajturi "pika të zeza", ose puçrra fytyre, comedones, disi. Para së gjithash, natyrisht, vuajnë nga të metat të rinjtë, sidomos vajzat, të cilët janë shumë të dashur me pamjen e tyre, megjithatë, dhe shumë të tjerë nuk të japë ndonjë kënaqësi të jetë pronari i kësaj mungese në pamjen e tyre. Sigurisht, do të thotë se të gjithë njerëzit janë të shqetësuar vetëm për këtë dhe si për të shkatërruar këtë një bug, kjo do të jetë një ekzagjerim, por pothuajse të gjithë do të donte për të hequr këto pika nga fytyra e tij si ato të duken thonë drejtpërdrejt, jo shumë tërheqës. Si të shpëtoj blackheads në hundë, për shkak se në këtë pjesë të fytyrës sonë kryesisht të lokalizuara këto puçrra fytyre e keqe?


Sure, ju mund të jetojnë në paqe dhe nuk paguajnë asnjë vëmendje për puçrra fytyre dhe pikat në të mirë, maskuar ato nën një shtresë e pluhur ose ndonjë produkt tjetër kozmetik. Të gjitha të vërteta, por se si të shpëtoj blackheads, bujarisht vыsыpavshyh në hundë kur tolerojë këtë zemërim nuk dëshiron? Është e mundur, me të vërtetë, një herë dhe për të gjithë të pastruar fytyrën tuaj? Pikëpamja jashtë për çdo comedo individual në fytyrë pothuajse expressionless, por në qoftë se ka shumë, së bashku ata mund të bëjnë foto mjaft të shëmtuar. Si të shpëtoj prej tyre, ju mund të shpëtoj blackheads në hundë vetëm, ose më mirë për të kërkuar ndihmë nga cosmetologist profesionale? Kjo pyetje të gjithë është në kërkim për vetë përgjigje të, bazuar në konsideratat financiare (vizita të rregullta në sallon bukurie nuk është i lirë), dhe preferencat personale (ndoshta dikush mund të lehtë të shpëtoj nga njollat ​​e zeza duke përdorur mjetet juridike popullore, nuk mërzit për të vizituar cosmetologist). Ne, nga ana tjetër, do të flasim për disa mënyra efektive për të hequr qafe njollat ​​e zeza në cheeks, hundë dhe vende të tjera ku ata kanë shfaqur.


1. pastrimi mekanike, thjesht vënë - nxjerrje. Pothuajse çdo person i cili është mbajtësi i lëkurës problemit, është i njohur me këtë procedurë, sepse impulsi i parë që dalin në identifikimin e puçrra fytyre, ajo është - shtrydhur "kundër" gishtat dhe të harrojmë. Natyrisht, për këtë procedurë mund të kontaktoni një sallon bukurie, edhe pse lëkurë parim duket në mënyrë që ju mund të bëni në shtëpi. Avantazhi kryesor i pastrimit mekanik të lëkurës me një specialist është se beautician është në gjendje të dalloj të gjitha pika të zeza që ndonjëherë ne nuk mund ta shohim në pasqyrë. Përveç kësaj, sallonet e bukurisë sot nuk janë të kufizuara në vetëm një fytyre nxjerrje dhe të ofrojë një numër të procedurave të lidhura për të ju ndihmojë jo vetëm të pastruar lëkurën, por edhe të ngadalësojnë prodhimin e puçrra fytyre të re, inflamacion të lëkurës minimizuar pashmangshme pas procedurat mekanike pastrim, si dhe shumë gjëra të tjera, mjaft dobishme për lëkurën. Si yazykatsya, kanë para, dhe nuk kryejnë ndonjë teka për llogarinë tuaj - e garantuar.


Por si për të bërë procedurën mekanike spastrimit veten në shtëpi? Kjo procedurë optimale për marrjen e shpëtoj blackheads në hundë:
A) laje fytyrën, ajo është e mirë për të marrë një dush të nxehtë, avull lëkurën. Ju gjithashtu mund të gëzojnë një banjë me avull, është e këshillueshme që të shtoni zierje me ujë të Yarrow, kamomil, i urtë ose horsetail.
B) duart lajë Procesi me sapun dhe ujë, fshij me alkool.
B) e gishtat përfundojë copa fashë.
D) comedones hiqet me kujdes, prekje të lehta, të kryera nga të dyja palët.

D) Pas heqjes blackheads, është e nevojshme të procesit poret e lëkurës, larja tonik saj ose locion.
E) Apliko për maskë fytyrën me balte të veçantë ose ndonjë maskë tjetër që forcon poret e lëkurës.
F) Së fundi, u përhap me të ulët-yndyrë efekt të lëkurës krem ​​hidratues.
Mekanike lëkurë pastrimin e fytyrës nuk është e ndaluar për të ushtruar duke përdorur mjete të projektuara posaçërisht (piskatore, lugë, etj).

2. Plaster e blackheads në hundë. Metoda është radikale, ky produkt përmban substanca që lejojnë pastaj hiqni të gjitha përmbajtjet e tyre, dhe ato përfshijnë vitamina, ekstrakte bimore që kanë veprim anti-inflamator, për të reduktuar acarim, moisturize dhe ushqyer lëkurën. Teknikisht patch zëvendëson squeezing comedones dhe konsiderohet mënyrë më pak të rrezikshme, pasi përdorimi i tij nuk është i lënduar anijeve dhe përjashtuar të infeksionit. Si të përdorni: strip suva ngjitur mbi lëkurën e problemit, në vendet ku pika e zezë në lëkurë zgjat rreth 15 minuta, pastaj hiqet menjëherë. Kjo procedurë është kryer 1 herë në 2 javë më së shumti. Pas kësaj është e nevojshme për të qetësuar lëkurën, gëlltit atë, për shembull, lëng aloe. Shiten në barnatore.


3. Maskë e comedones në lëkurë. Maska të tilla që mund të ndihmojë shumë në mjekësinë popullore. Më saktë, mjetet e përdorura për këtë qëllim është mjaft e ndryshme, megjithatë, ata kanë shkallë të ndryshme të efektivitetit, sepse çdo rast kërkon qasje individuale: dikush ndihmon dikush jo shumë. Për shembull, një nga maska ​​më efektive janë Hercules. Gatim ajo duhet të jetë si më poshtë: të matur thekon rëndë (2 lugë), pres, përzierje me kos në mënyrë që do të thotë se ishte konsistenca e llapa trashë. Shto acid borik (disa pika), pak kripë. Llokoçis mirë, pastaj të vënë në hundë tuaj, ose në një zonë tjetër të problemit, pika e pasura të zeza. Mbajtur lëkurën për 20 minuta, pastaj hiqni me një shtupë lagur. Face shpëlarje me ujë të ftohtë. Gjithashtu ilaç shumë efektiv për blackheads në hundë është një maskë me balte jeshile ose blu.