Getting shpëtoj e kafshon mushkonjë


Me fillimin e ngrohjes dhe mushkonja vijnë. Maj dhe qershor janë konsideruar muaj mushkonjave dhe i këtyre insekteve është e vështirë për të shpëtuar jo vetëm në natyrë, duke sulmuar atë në shtëpi. Kafshon mushkonjë mund të shkaktojë kafshon pakëndshme dhe madje edhe të rrezikshme sëmundje kruarje për një kohë të gjatë, në vend të tyre ka blisters shëmtuar.

Getting shpëtoj e kafshon mushkonjë?
 • Ekranet në dritare . Nëse ju nuk doni të vënë me bezdisshëm "fqinjët" të mos pini gjakun tuaj, që ju të merrni një neto mushkonjë në dritare. Sigurisht, 100% e mushkonjave përdorur kjo nuk devaysa të hequr qafe, por të prerë numri është realist. Rrjeta mushkonjë pak se mushkonja vonuar atë dhe vonuar rrjedhjen e ajrit në ngrohjes.

 • Kurthe . Një mjet shumë efektiv - një kurth për mushkonjat. Ato përfshijnë lures që tërheqin armiqtë tuaj. Modelet e zakonshme janë "Moel», «Mushkonja Trap». Ata janë të sigurta, jo-toksike. Negative e tyre është se në vend të hapur ata janë praktikisht të padobishme. Përdorin ato vetëm në shtëpi.

 • Repellents shumë e zakonshme dhe efektive. Këto kimikate natyrale ose sintetike që pengojnë mushkonjat. Repellents lëshohen në formën e krem, aerosols, ointments, emulsione. Fëmijët mund të zgjedhin fëmijët repellents veçanta. Fondet duhet të larë lëkurë, e cila nuk është gjithmonë e mundur në kushte fushore. Repellents Air (qirinj, spirale) trembë mirë larg mushkonja, por shpesh kanë një erë të pakëndshme për njerëzit dhe tymi djegës. Ndër repellents popullor «Gardex», «Mosquital», «Off», «Komarэks."

 • Fumigators synon shkatërrimin e dëmtuesve nga helmimi me avujve toksike apo gazeve. Mjete të shkëlqyera për mushkonjat, nëse jo shumë shpesh "Raptor", "Fumytoks», «mësyjnë». Më pak fumigator, së bashku me mushkonja dhe substanca toksike ju frymë.

 • Bracelets - një shpikje relativisht të kohëve të fundit. Protect jo aq i mirë sa repellents dhe fumigators, por ky mjet kundër kafshon mushkonjë është i sigurt. Veçanërisht i përshtatshëm për shpikjen e fëmijëve. «Bugs Losk», «Greenluck» - këto marka janë të lira dhe mund të arrijë rezultate të mira në luftën kundër mushkonjave.

 • Duke përdorur një tifoz bën të mundur për të rritur përqendrimin e oksigjenit dhe për të reduktuar përqendrimin e mushkonjave. Insektet nuk kanë dëshirë për të fluturuar kundër erës, por mund të kapin dhe sidomos "sportive" individët që dozë të gjakut nuk ndalet përpara pengesa.

 • Odors të fortë mira trembë larg mushkonjat: era e kamfuri, acid fenik, vaj peshku, barbarozë, trëndafila, karafila.

 • Pajisje me ultratinguj . Rrugët dhe të padobishme. Më të mirë për të dhënë preferencë pakëndshëm.


 • Getting shpëtoj e kafshon në shtëpi?

  Kafshon mushkonjë shkaktojnë skuqje, blisters nga pickimi i mushkonjave kruarje dhe kruarje rëndë, gunga nga kafshon mushkonjë prishin pamjen e gjatë. Shkuarja në natyrë, mos harroni të sjellë atë që ju mund të vajosësh kafshon mushkonjë për të shmangur pasojat e pakëndshme.
  Çfarë smeared trupin pas pickimit të mushkonjave, të gjithë zgjedh për veten e tyre - disa preferojnë të produktit të përfunduar, dhe të përdorin këshillat e njerëzve të tjerë. Për shembull, ju mund të shpifjeve kafshimin e patate ose lëng limoni, karafil hudhër, uthull ose sode buke. Performanca e shkëlqyer ofron zgjidhje e sapun.

  Ënjtje nga kafshimin e një mushkonjë reduktuar lëng me gjethe mente, paste qepë ose rrënjët e lëpjetë. Sidomos me kujdes është e nevojshme për të zgjedhur mjetet për të mbrojtur fëmijët. Është më mirë për të preferojnë mjetet juridike natyrore.