Si të shpëtoj nga elbi në sy të shpejt në shtëpiNuk është se veshët elb në këtë fushë, dhe formoi një shekull dhe është inflamacion purulent i gjëndra të flokëve apo qerpikët qese dhjamor. Arsyeja më e zakonshme për pamjen e saj - Staph, infeksion që ishte në shekullin e shkaktuar inflamacion. Duke ditur se si të shpëtoj nga elbi në shtëpi, si dhe masat parandaluese, në disa raste mund të shmangur inflamacion padëshiruar.

Shkaqet e elbSëmundja manifestohet me qepallat kruajtje, pastaj shtohet qese e flokëve. Një ditë më vonë një abscesi formuar, e cila së shpejti thyen. Ndonjëherë ethe, përkeqësimin Gjendja:

Ruaj këtë infeksion mund, fërkim sytë nuk duhet larë duart;
në disa raste, ajo mund të sinjalizojë një dështim të sistemit imunitar;
diabet apo sëmundje të stomakut mund të shkaktojë arsimin purulent;
inflamacion i qepallat është një shenjë e shpeshtë e krimba.

Si të shpëtoj prej elbi nuk pjekur


Kjo ishte e lehtë duke u shpëtoj prej inflamacionit - në shenjë e parë të kruhet për të fshirë jashtë pad alkoolit qepallë në pikën ku ata filluan të kruar (!).
Duhet të veprojnë me kujdes që të mos goditur alkool në sytë dhe mukozës.

Në mënyrë tipike, në këtë vend së shpejti ndjerë nxehtësinë e fortë, atëherë abscesi nuk duket.

Mënyra të tjera për të hequr qafe e elbNëse një abscesi është shfaqur tashmë, duhet të veprojnë ndryshe. Trajtimi më i famshëm - aplikohet për ndezjen vezë të nxehtë. Edhe pse nuk ka trajtim - ngrohjes përshpejton ripening absces pse ajo prishet më të shpejtë.
Kur kjo ulçerë marrjen e shpëtoj e ngrohjes rrit sipërfaqe prej infeksionit. Prandaj, ekziston një rrezik i madh i abscesit. Në çdo rast ajo është e rekomanduar për të ngrohur vetëm pas hniynychok formuar. Ngrohje shtesë do të ndihmojë për të siguruar që ai mori të shpejtë.

Vlim shtrydh
Disa krerë nxehtë për privimin e hershme duke u përpjekur të shtrydh. Të bësh këtë është rreptësisht e ndaluar, si dëmtuar vend lokalizimin e infeksionit, dhe kjo mund të jetë në gjak, duke shkaktuar infeksion të përgjithshëm.
Përdorimi i drogës
Një tjetër mënyrë e gjetjes shpëtoj prej elbi - të zbatohet pika, të cilat përfshijnë antibiotik, albutsida tilla.
Ju gjithashtu mund të përdorni erythromycin vaj sy ose krem ​​Teratsyklynovuyu.
Është më mirë nëse mjeku përshkruajnë trajtim.

Mjetet juridike popullore elbi
Ato ndihmuar të heqin qafe e zierje inflamacionit purulent e Calendula dhe aloe lëng:
Për të përgatitur 1st.l. supë Calendula Lule brewed filxhan ujë të vluar, të lënë për gjysmë ore. Infuzion në frigorifer për të larë sytë dhe të bëjë kremra.
Lëng Aloe shtrydhur nga rrjedh e bimëve është e holluar me ujë në një raport prej 1:10 dhe është përdorur për të ngjesh.
Këto mjete popullore lehtësimin siklet dhe për të ndihmuar të heqin qafe e kalbëzuar, përshpejtimin arsim dhe përparim të tij.