Si të shpëtoj nga elbi, shkaqet dhe simptomat


Elbi i përket sëmundjeve inflamatore ndonjëherë. Simptomat zakonisht fillojnë me kruarje e tij të vogël në vendin i cili pas një kohe gungë formuar me një kokë të verdhë.
Kjo sëmundje shfaqet papritmas në kohë të gabuar. Ne do të flasim për shkaqet e kësaj sëmundjeje dhe të japë disa këshilla se si të shpëtoj nga elbi.
Ka një keqkuptim se e njëjta elbi ose vlim shfaqet në dridhura. Në fakt, shkaku i inflamacionit është zakonisht bakteret. Hipotermia në këtë rast është vetëm një "katalizator": reduktuar imunitetin, dhe bakteret kanë filluar të shumohen.


Për parandalimin e elbi janë rregullat bazë të higjienës: kurrë nuk prek duart e pista dhe gratë - nuk e përdorin grim dikujt tjetër, të mbajtur pastërtinë e brushave dhe applicators për make-up. Nëse elbi atje shumë shpesh - kjo është një sinjal imuniteti, të cilat kanë nevojë për vëmendje.
Ka shumë mënyra për të hequr qafe elbi. Ju mund të trajtoni sëmundje me mjekim. Që shkaku i inflamacionit - baktereve, e përdorur tradicionalisht në trajtimin e antibiotikëve lokale: natriumi sulfatsil (albutsida) zgjidhjen e penicilinës ose erythromycin, gentamicin ose torbeks më moderne dhe tsyprolet.

Pikim antibiotik në sy 3 deri në 5 herë në ditë. Në natën në qepallë vë një rrip të hollë të tetraciklinave vaj. Në shenjë e parë e sëmundjes është e rekomanduar që të djeg elb - alkool apo jod. Kjo metodë është mjaft e rrezikshme, sepse substanca mund të merrni ndonjëherë në mukozën dhe shkaktojnë reaksione alergjike apo djegie.
Për trajtimin e elbi përdorimit të ngrohtë - një mënyrë shumë efektive, por ajo mund të aplikohet vetëm nëse nuk janë ekzemë kokë. Përndryshe inflamacion mund të rritet.

Sot ju mund të gjeni shumë këshilla mjekësisë tradicionale që tregojnë se si të shpëtoj nga elbi. Më të famshme - pështyj në syrin e pacientit ose të tregojë fig - ne harroj, për shkak të marrëzi e tyre dhe dështim të plotë.
Por është e mundur për të aplikuar locion me concoctions bimor. Ju mund të krijoj lule Calendula, marigolds ose gjethe gji - janë fasha të mira në lehtësimin inflamacion. Por për të vënë hudhër mucous (ka një metodë) nuk është e nevojshme - ajo ndoshta do të digjen.
Në asnjë rast nuk mund të shtrydh elb - kjo është shumë e rrezikshme dhe mund të çojë në infeksion. Të jetë i sigurt për të larë duart tuaja pas prekur moshën dhe peshqir përdorim personal. Por gratë përdorin kozmetikë kundërindikuar gjatë sëmundjes.